Małpia ospa od 2023 r. będzie nazywała się mpox

mpox

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zacznie używać nowego terminu „mpox” jako nazwy dla małpiej ospy. Zmiana terminologii – jak wyjaśniano – jest wynikiem skarg, że obecna nazwa choroby jest stygmatyzująca.

.Małpia ospa czyli mpox to choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce, ale przypadki zakażeń wykryto w tym roku w wielu krajach europejskich. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Nazwa budząca kontrowersję

.Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną.

„Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie „małpia ospa” zostanie wycofane” – podawała WHO w oświadczeniu.

Małpia ospa czyli mpox w Polsce

.W Polsce potwierdzono dotąd 213 przypadków małpiej ospy – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane takie przynosi ostatnie zestawieniem o zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r.

PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 grudnia 2022