Małpia ospa od 2023 r. będzie nazywała się mpox

Małpia ospa od 2023 r. będzie nazywała się mpox

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zacznie używać nowego terminu “mpox” jako nazwy dla małpiej ospy. Zmiana terminologii – jak wyjaśniano – jest wynikiem skarg, że obecna nazwa choroby jest stygmatyzująca.

.Małpia ospa czyli mpox to choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce, ale przypadki zakażeń wykryto w tym roku w wielu krajach europejskich. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Nazwa budząca kontrowersję

.Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną.

“Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie “małpia ospa” zostanie wycofane” – podawała WHO w oświadczeniu.

Małpia ospa czyli mpox w Polsce

.W Polsce potwierdzono dotąd 213 przypadków małpiej ospy – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane takie przynosi ostatnie zestawieniem o zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r.

PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 grudnia 2022