Odkryto najstarsze budowle w Ameryce Północnej

Odkryto najstarsze budowle w Ameryce Północnej

Kopce znajdujące się na terenie kampusu Louisiana State University zostały uznane za najstarsze budowle w Ameryce Północnej stworzone przez człowieka.

.Dwa kopce mają prawie 7 metrów wysokości i są skierowane w kierunku jednej z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie – są to najstarsze budowle w Ameryce Północnej. Należą one do ponad 800 sztucznych struktur zbudowanych przez plemiona północnoamerykańskie, które zamieszkiwały obszar Luizjany. Archeolodzy twierdzą, że na tym terenie istniało niegdyś znacznie więcej kopców, jednak zdecydowana większość z nich została zniszczona na przestrzeni wieków, natomiast kopce znajdujące się na terenie kampusu LSU przetrwały do dziś. Starożytne kopce Luizjany zostały wpisane na listę National Register for Historic Places. Naukowcy uniwersyteccy zebrali próbki rdzeni osadów, ujawniając warstwy popiołu ze spalonych trzcin i roślin trzcinowych, a także pozostałości spalonych osteonów (kości), które wskazują, że kopce były prawdopodobnie używane do celów ceremonialnych.

Analiza radiowęglowa materiału sugeruje, że kopce były budowane przez tysiące lat, przy czym budowa kopca B rozpoczęła się około 11 000 lat temu. Korzenie drzew znalezione w warstwach osadów wskazują, że jeden z kopców, zidentyfikowany przez badaczy jako „B”, został opuszczony około 8 200 lat temu, czyli w okresie, w którym półkula północna doświadczyła poważnego wydarzenia klimatycznego z nagłym spadkiem temperatur wynoszącym średnio około 35 stopni Fahrenheita, który trwał około 160 lat.

Według nowych analiz plemiona z Luizjany przebudowały pierwszy kopiec w trakcie budowy drugiego kopca „A”, oba zostały ukończone około 6 tys. lat temu.

„Nie jest znane nic, co jest stworzone przez człowieka i tak stare, co istnieje do dziś w Ameryce Północnej, z wyjątkiem kopców” – powiedział LSU Department of Geology and Geophysics Professor Emeritus Brooks Ellwood, który kierował badaniem, opublikowanym w American Journal of Science przez Yale University.

.Grzbiety obu kopców są ustawione wzdłuż azymutu, który wynosi około 8,5 stopnia na wschód od prawdziwej północy (kierunek wzdłuż powierzchni Ziemi w kierunku geograficznego bieguna północnego lub prawdziwego bieguna północnego). Według astronoma LSU i współautora badań Geoffrey’a Claytona, około 6 000 lat temu, czerwona gwiazda olbrzyma Arcturus wzeszłaby około 8,5 stopnia na wschód od północy na nocnym niebie, co oznacza, że wyrównałaby się wzdłuż grzbietów obu kopców kampusu LSU. Arcturus jest jedną z najjaśniejszych gwiazd, które można zobaczyć z Ziemi.

Oprac. MJ.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 września 2022