Najstarszy alfabet świata pochodzi z Syrii. Niezwykłe odkrycie archeologów

Najstarszy alfabet świata

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w trakcie wykopalisk realizowanych na terenie grobowca znajdującego się w starożytnym syryjskim mieście Tell Umm-el Marra odkryli ślady po najstarszym piśmie alfabetycznym w historii ludzkości. Zidentyfikowane litery tego pradawnego alfabetu były wyryte na wykonanych z gliny cylindrycznych artefaktach. Jak wykazało datowanie, najstarszy alfabet świata powstał 4400 lat temu.

.Odkrycie najstarszego znanego pisma alfabetycznego w historii zostało ogłoszone podczas corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań Zagranicznych (ASOR), która w 2024 r. odbywała się w dniach 20-23 listopada. Niezwykłe znaleziska na których znajdowały się litery zapisane tym starożytnym alfabetem odkryto podczas prac archeologicznych prowadzonych w grobowcu położonym na terenie antycznego miasta Tell Umm-el Marra. Litery te były wyryte na niewielkich glinianych przedmiotach

Tell Umm-el Marra, niegdyś było jednym z głównych miast zachodniej Syrii. Jest ono znane z tego, że jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w tym regionie Lewantu. Prof. Glenn Schwartz, będący autorytetem w dziedzinie historii starożytnych miast, wspólnie z archeologami z Uniwersytetu w Amsterdamie kierował wykopaliskami realizowanymi na tym terenie od 16 lat. W trakcie tych badań odkryto chociażby grobowce pochodzące z wczesnej epoki brązu, informuje portal „Arkeonews„.

W jednym z najlepiej zachowanych grobowców naukowcy odkryli sześć szkieletów, złotą oraz srebrną biżuterię, naczynia kuchenne, grot włóczni oraz nienaruszone ceramiczne naczynia. W pobliżu tych ostatnich pozostałości specjaliści natrafili na cztery małe gliniane przedmioty o cylindrycznym kształcie, na których to znajdowały się bardzo wczesne inskrypcje alfabetyczne. Każdy z cylindrycznych przedmiotów miał otwór, a glina w nim była jedynie lekko wypalona. Prof. Glenn Schwartz zasugerował, że przedmioty te mogły pełnić funkcję etykiet.

Według archeologów odkryte inskrypcje, które są datowane na około 2400 r. p.n.e, poprzedzają inne znane pisma alfabetyczne na około 500 lat. Najnowsze znalezisko niewątpliwie doprowadzi do rewizji spojrzenia archeologii, historii i innych nauk na genezę pochodzenia alfabetów, a także na to jak rozpowszechniły się w poszczególnych społeczeństwach oraz jakie miały znaczenie dla wczesnych cywilizacji miejskich.

.„Cylindryczne obiekty miały otwory, więc wyobrażam sobie, że były przymocowane sznurkiem do innego przedmiotu, pełniąc funkcję etykiety. Być może opisywały zawartość naczynia, jego pochodzenie lub właściciela. Jednak dopóki nie przetłumaczymy tych inskrypcji to możemy jedynie spekulować” – powiedział prof. Glenn Schwartz. Datowanie metodą  radiowęglową potwierdziło, iż odkryte gliniane obiekty pochodzą sprzed ponad 4400 lat. „Dotychczas uczeni uważali, że alfabet został wynaleziony w Egipcie lub w jego najbliższym otoczeniu geograficznym po 1900 r. p.n.e. Nasze artefakty są jednak starsze i pochodzą z innego regionu , co wskazuje tym samym, że alfabet może mieć zupełnie inną historię pochodzenia niż dotychczas sądziliśmy” – stwierdził ekspert.

Oprac. Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 listopada 2024
Fot. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.