
Odkryty przez zespół naukowców w Argentynie Maip macrothorax to największy dinozaur z rodzju megaraptorów. Odkrycie zespołu badaczy, pod kierownictwem Maura Aranciaga Rolando, jest kluczowe w zrozumieniu anatomii tych zwierząt.
.Zespół badawczy z Argentyńskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych odkrył w prowincji Santa Cruz kości największego znanego do tej pory megaraptora. Szacuje się, że ten mięsożerny okaz, w którego odkryciu uczestniczyło również dwóch paleontologów z Japonii, mógł żyć w Patagonii w okresie poprzedzającym wyginięcie dinozaurów, tzw. okresie kredowym, prawie siedemdziesiąt milionów lat temu.
Kości Maipa pomogły nam lepiej zrozumieć anatomię megaraptorów. Należą one do rodziny, której szkielet nie przypominał szkieletu tyranozaura – dużego i ciężkiego – lecz raczej lekkie zwierzęta. Innymi słowy, ich kości nie były masywne, ale miały dużą liczbę wewnętrznych pustych przestrzeni, co czyniło je znacznie lżejszymi, coś jak puste cegły w porównaniu z masywnymi, komentuje główny autor opublikowanego na łamach Nature, Aranciaga Ronaldo.
Ze względu na swoje cechy największy dinozaur z rodzaju megaraptorów został ochrzczony nazwą Maip. Imię wybrał główny autor opublikowanego na łamach Nature, Aranciaga Ronaldo.
Pochodzi ono od złej istoty z mitologii Tehuelche, która żyła w górach i zabijała za pomocą zimna. Dokładnie rzecz biorąc, znalezisko Maipa miało miejsce w południowym El Calafate, skąd widać rozległą Kordylierę Andów, miejsce o bardzo niskich temperaturach. Ponadto dla Tehuelchów Maip reprezentował cień, jaki pozostawia po sobie śmierć, podczas gdy my wyobrażamy sobie, że w okresie kredy ten wielki drapieżnik o ogromnych rozmiarach mógł wywoływać coś podobnego, mówi członek ekipy badawczej, Mauro Aranciaga Rolando.
Megaraptory były zwierzętami o zwinnym szkielecie, długim ogonie, który umożliwiał im manewrowanie i utrzymywanie równowagi, długiej szyi i wydłużonej czaszce z ponad 60 małymi zębami. Maip miał od dziewięciu do dziesięciu metrów długości, a jego waga wynosiła około pięciu ton. To, co czyniło megaraptory groźnymi, to gigantyczne ramiona zakończone kilkudziesięciocentymetrowymi pazurami, którymi dinozaur chwytał i rozrywał swoje ofiary.
Dinozaur miał od dziewięciu do dziesięciu metrów długości i ważył około pięciu ton. Aby utrzymać taki ciężar, jego kręgosłup składał się z ogromnych kręgów połączonych złożonym systemem mięśni, ścięgien i więzadeł, który zespół był w stanie zrekonstruować na podstawie obserwacji serii grzbietów i rowków w okolicach stawów. System ten pozwalał zwierzęciu stać pionowo na tylnych nogach podczas chodzenia lub biegania, podają badacze w oświadczeniu opublikowanym przez argentyński National Scientific and Technical Research Council (CONICET).
Poprzedni znaleziony megaraptor, to okaz odkryty w 1996 roku w argentyńskim Neuquén. Fernandao Novas, badacz CONICET, wspomina że był to dla niego ogromny szok. Megaraptor z Neuquén był bowiem pierwszym tak dużym mięsożernym dinozaurem, którego łapy miały 40-centymentrowe pazury. Następne pozostałości tych dinozaurów znaleziono później w Australii, Japonii i Tajlandii.
Naukowcy podkreślają, że mimo odkrycia nadal pozostaje wiele kwestii, które nadal pozostają dla badaczy zagadką. Dotyczy to m.in. czaszki i ramiona Maipa. Nadal nie wiadomo również, jaki był ulubiony pokarm tego dinozaura. W związku z tym planowana jest kolejna ekspedycja, której zakończenie planowane jest na koniec 2023 roku.
Informację o odkryciu podano na portalu Nature [LINK]