Największy kompletny szkielet „morskiego smoka” znaleziony w Wielkiej Brytanii

Największy kompletny szkielet „morskiego smoka” znaleziony w Wielkiej Brytanii

10-metrową skamielinę ichtiozaura znalazł przez przypadek pracownik rezerwatu Rutland Water w środkowej Anglii.

Joe Davis podczas wykonywania rutynowych obowiązków spostrzegł wystające z błota fragmentu kości. W pierwszej chwili myślał, że to pozostałości po delfinach czy wielorybach, które znajdował już wcześniej, jednak po dokładniejszych oględzinach zauważył, że to coś innego. Brytyjscy paleontolodzy, którzy przybyli na miejsce stwierdzili, że jest to ichtiozaur.

– To naprawdę bezprecedensowe odkrycie i jedno z największych znalezisk w brytyjskiej historii paleontologii – powiedział dowodzący wykopaliskami paleontolog Dean Lomax.

Ichtiozaury to morskie drapieżniki, które pojawiły się na Ziemi ok. 250 mln lat temu a wyginęły 90 mln. Miały długie pyski, przez co wskazuje się na ich podobieństwo do delfinów. Ich długość mogła wynosić do 25 metrów. Najdłuższy znaleziony dotąd szkielet mierzy 23 metry i został odkryty w 1991 roku w Kanadzie.

Szkielet z rezerwatu Rustland Water to największe, kompletne szczątki tego zwierzęcia znalezione w Wielkiej Brytanii. Sama czaszka „morskiego smoka” waży tonę. Znaleziony okaz Temnodontosaurusa trigonodona żył najprawdopodobniej 180 mln lat temu. Odkrycia dokonano w styczniu 2021 roku, ale informację o znalezisku podano dopiero 11 stycznia 2022 roku na antenie BBC Two. Na dokładne publikacje naukowe na temat znaleziska musimy jeszcze poczekać.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2022
Mikołaj Czyż