Nathaniel Garstecka u Doroty Gawryluk w najważniejszym polskim programie publicystycznym

Nathaniel Garstecka

Pakt migracyjny nie rozwiąże problemu migracji, to dopiero pierwszy etap – mówił w programie Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” Nathaniel Garstecka, dziennikarz „Wszystko co Najważniejsze”.

Nathaniel Garstecka o pakcie migracyjnym

.Nathaniel Garstecka – pochodzący z Francji dziennikarz „Wszystko co Najważniejsze” został przez Dorotę Gawryluk zaproszony do dyskusji wokół przyjętego właśnie w Unii Europejskiej tzw. paktu migracyjnego. Obok niego gościem programu „Lepsza Polska” był Andrzej Szejna – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Przyjęty w UE pakiet migracyjny nie może być uznany za rozwiązanie problemów migracyjnych, z jakimi mierzy się Europa, ponieważ jest dopiero etapem wstępnym zmierzającym do regulacji obecnej sytuacji – mówił Nathaniel Garstecka. Zwrócił również uwagę, że jest to rozwiązanie kompromisowe między różnymi państwami: tymi, które same mierzą się z problemem masowego napływu migrantów i tymi, które boją się, że pakiet tak naprawdę przyciągnie do Europy kolejne masy uciekinierów.

Prowadząca program podkreślała te ustalenia paktu, przeciw którym głosowała strona polska czyli przymus przyjęcia w każdym państwie przynajmniej pewnej liczby uchodźców, którzy dotarli do Europy. Dlatego dopytywała swoich gości, czy ich zdaniem Polska powinna ów pakt zaskarżyć.

Nie powinna zaskarżać – odpowiadał wiceminister Andrzej Szejna. – W przypadku kolejnej dużej fali uchodźców z Ukrainy Polska mogłaby nawet na tym pakcie skorzystać, bo on zdejmowałby z nas obowiązek przyjmowania wszystkich – mówił wiceminister Szejna. Jego zdaniem dobrze się stało, że taki pakt w ogóle przyjęto, ponieważ w jakikolwiek sposób reguluje on sytuację uchodźców w Europie. – Uregulowanie polityki migracyjnej było konieczne, bo nie może być tak, że jakieś państwo zostawione jest samo sobie z obciążeniem ogromną liczbą uchodźców czy migrantów. Wiadomo, że pakt tak naprawdę nikomu nie pasuje, bo dla jednych jest magnesem dla kolejnych fal migrantów, dla innych – rozwiązaniem nieludzkim i niehumanitarnym – mówił Andrzej Szejna.

Nathaniel Garstecka we „Wszystko co Najważniejsze”

.Jeśli Polska chce być krajem liczącym się w Europie, będzie musiała zająć się problemem afrykańskim, bo to jeden z obszarów, na którym Rosja prowadzi z nami wojnę – pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” polsko-francuski dziennikarz Nathaniel Garstecka. Nawiązywał do przeprowadzonego w sierpniu 2023 r. zamachu w Nigrze, który był szeroko komentowany we Francji, a prawie wcale w Polsce. Jego zdaniem to błąd. „To, co dzieje się obecnie, jest kolejnym epizodem długiej serii wstrząsów geopolitycznych, które miały miejsce w tej części świata w ostatnich latach. Francja, była potęga kolonialna, która stara się utrzymać swoje wpływy, staje w obliczu coraz bardziej otwartej konkurencji ze strony Chin, a przede wszystkim Rosji. Rosja ma tradycję infiltracji krajów afrykańskich od czasów sowieckich, postrzega osłabienie Francji jako okazję do rozszerzenia swojej strefy wpływów kosztem Zachodu i zdobycia bogactwa tych krajów. Rosja dąży również do rozwoju sieci handlowych i wojskowych poprzez instalację baz i obecność grup paramilitarnych, a także do eksportu swojego przemysłu nuklearnego i gazowego” – pisał publicysta.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 maja 2024