Naukowcy odsłonili sekrety Grobowca Kasta z Grecji

Przełomowe badanie łączące archeologię z modelowaniem słonecznym ujawniło, że Grobowiec Kasta – czyli największy znany antyczny grobowiec w Grecji – jest nie tylko przykładem inżynieryjnego geniuszu, lecz także monumentalnym hołdem złożonym na zamówienie Aleksandra Wielkiego dla jego najlepszego przyjaciela, jakim był jego generał i prawa ręka Hefajstion.
Monumentalny Grobowiec Kasta
.Odkryty w 2012 r. w starożytnym greckim mieście Amfipolis, którego ruiny znajdują się w regionie Macedonii Środkowej w Grecji, od razu po zidentyfikowaniu wzbudził międzynarodowe zainteresowanie. Jednak dopiero w 2015 r. w miejscu tym zostało dokonane jeszcze bardziej przełomowe odkrycie, które zmieniło to jak historycy i archeolodzy patrzą na Amfipolis. To właśnie wówczas naukowcy potwierdzili wcześniejsze hipotezy zgodnie z którymi ten ogromny kurhan został zbudowany na zlecenie jednego z największych wodzów nie tylko starożytnego świata, ale całej historii, czyli Aleksandra Wielkiego – był to hołd jaki władca Macedonii oddał w ten sposób swojemu najlepszemu przyjacielowi Hefajstionowi.
Hefajstion był najbardziej zaufanym towarzyszem i strategiem Aleksandra Macedońskiego. Ogromna skala i kunszt artystyczny z jakimi to został wykonany Grobowiec Kasta, odzwierciedla wysoką pozycję starożytnego macedońskiego generała, który został w nim pochowany. W jego wnętrzu archeolodzy odkryli zapierającą dech w piersiach mozaikę przedstawiającą porwanie Persefony — mit symbolizujący śmierć i odrodzenie — co sugeruje duchowy wymiar projektu grobowca. Monument wieńczył niegdyś imponujący Lew z Amfipolis, uznawany za symbol siły, honoru i bohaterstwa danej zmarłej osoby, informuje portal „Arkeonews„.
Grobowiec Kasta – jakie sekrety skrywa?
.Architektoniczny przepych, w połączeniu z bogatą symboliką, wskazuje na to, iż budowla ta została stworzona nie tylko po to, aby zostały w niej pomieszczone szczątki Hefajstiona, ale również po to, aby została uwieczniona na wieki pamięć o jednym z najwierniejszych kompanów Aleksandra Wielkiego. Znaczenie Hefajstiona w życiu Aleksandra – zarówno jako postaci wojskowej, jak i osobistego powiernika – znajduje odzwierciedlenie w znaczeniu i złożoności grobowca.
W niedawnej analizie komputerowej opublikowanej w „Nexus Network Journal”, naukowcy wykorzystali modelowanie 3D i niestandardowe narzędzia do śledzenia słońca. W ten sposób zbadali w jaki sposób grobowiec oddziałuje z naturalnym światłem. Naukowcy odkryli przekonujące dowody, iż na to, że pomnik został celowo ustawiony w takim miejscu, aby odzwierciedlał on ruch słońca w ciągu dnia, w tym przede wszystkim w okresie przesilenia zimowego.
W przekonaniu badaczy układ architektoniczny grobowca został zaprojektowany w taki sposób, aby w konkretnych momentach dnia w kluczowych momentach roku były oświetlane poszczególne elementy składające się na tę konstrukcję. Dotyczyło to najprawdopodobniej również posągów. To oświetlanie poszczególnych fragmentów tej budowli nie miało żadnego wymiaru praktycznego, a jedynie symboliczny.
.Układ wydaje się odzwierciedlać starożytne wierzenia macedońskie, zwłaszcza te związane z kultem Kybele, i mógł służyć jako metafora wiecznego związku między Aleksandrem a Hefajstionem. Badania sugerują, że starożytni Macedończycy integrowali wiedzę astronomiczną ze swoją architekturą w niezwykle precyzyjny sposób. To szczególne oświetlenie konkretnych części takich konstrukcji jak grobowce w okresie przesilenia zimowego najpewniej symbolizowało śmierć, jak i odrodzenie – ważny motyw zarówno w rytuałach religijnych, jak i w królewskiej propagandzie.
Marcin Jarzębski