Nie stawiamy wszystkich żetonów na jeden kolor - Radosław Sikorski o wyborach w USA

Radosław Sikorski

Chcemy jak najlepszych relacji z Ameryką niezależnie od tego, kto będzie rządził, nie popełnimy błędów poprzedników – powiedział w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef MSZ spotkał się m.in. z bliskim Donaldowi Trumpowi gen. Keithem Kelloggiem.

Radosław Sikorski o relacjach z USA

.Radosław Sikorski wziął w Waszyngtonie udział z konferencji FT Weekend Festival. Podczas briefingu dla polskich mediów w Kennedy Center w Waszyngtonie powiedział: „Chcemy jak najlepszych relacji z Ameryką niezależnie od tego, kto tutaj rządzi i nie popełnimy błędów poprzedników stawiania wszystkich żetonów na jeden kolor”.

Minister odniósł się w ten sposób do swojego sobotniego spotkania z byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Pence’a gen. Keithem Kelloggiem, który uważany jest obecnie za jednego z bliskich doradców Donalda Trumpa w obszarze polityki zagranicznej. Sikorski stwierdził, że był pod wrażeniem rozmowy z generałem – obecnie należącego do think tanku America First Policy Institute.

„To jest człowiek, który rozumie sytuację naszego regionu, który rozumie stawkę tej wojny i rozumie, że Polska robi więcej, niż inni sojusznicy. Wydaje mi się, że w generale Kelloggu Polska ma przyjaciela” – powiedział minister. Kellogg przyznał wcześniej w rozmowie z dziennikarzami, że spotkał się ostatnio także z wiceszefami MSZ i MON, Robertem Kupieckim i Pawłem Zalewskim, rozmawiając z nimi m.in. nt. wojny na Ukrainie i NATO.

Pytany o doniesienia, że były prezydent Trump podchwycił inicjatywę prezydenta Dudy o podniesieniu obowiązkowego progu wydatków państw NATO na obronność do 3 proc. PKB, Sikorski stwierdził, że rozumie tę inicjatywę jako „pokazywanie, że Polska jest tu prymusem”.

Spotkania szefa MSZ z innymi politykami USA

.Tak, będziemy używali naszego przykładu, by mobilizować innych, by przynajmniej spełniali te zobowiązania w Sojuszu, które obowiązują od wielu lat” – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Dodał, że rozmawiał z prezydentem Dudą o jego spotkaniu z Trumpem w cztery oczy, ale odmówił podania szczegółów dyskusji.

Poza spotkaniem z gen. Kelloggiem, w sobotę szef MSZ odbył rozmowy również z nowym dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) ds. europejskich Mike’iem Carpenterem. Jak ujawnił, rozmowa z posiadającym polskie korzenie urzędnikiem Białego Domu była „bardzo intensywna i szczegółowa” i dotyczyła głównie wojny na Ukrainie.

Sikorski wziął również udział w panelu dyskusyjnym na temat wojny na Ukrainie na organizowanej przez „Financial Times” konferencji FT Weekend Festival. Podczas rozmowy ze swoją żoną, dziennikarką Anne Applebaum oraz Fioną Hill, byłą urzędniczką NSC w administracji Trumpa, minister przekonywał m.in. o konieczności przekonania Putina, że Zachód stoi po stronie Ukrainy na dobre i że nie jest w stanie jej przeczekać. Dodawał też, że rywalizacja z Rosją powinna wykroczyć poza jedynie Ukrainę.

„Koszty, które ponosi Rosja nie były dotąd wystarczająco wysokie. Jak mówiłem, to nie powinno być ograniczone do Ukrainy (…) Powinniśmy wywołać u nich niepewność, co my zrobimy wszędzie, nie tylko w Ukrainie” – przekonywał Sikorski.

Poparł przy tym postawę prezydenta Francji Emmanuela Macrona nastawioną na wywołanie w Rosji niepewności co do tego, co zrobi Europa. Jednocześnie wyraził sceptycyzm co do jego pomysłu, by objąć ochroną francuskim parasolem atomowym całą Europę, wskazując że Francja posiada głównie pociski o zasięgu międzykontynentalnym, podczas gdy zagrożenie z Rosji płynie głównie z jej arsenału taktycznej broni jądrowej.

Minister mówił też o lekcjach płynących z ubiegłorocznych polskich wyborów. Jak przekonywał, jednym z decydujących czynników w nich była sprawa aborcji, która przyczyniła się do utraty poparcia poprzedniego rządu wśród znaczącej liczby kobiet. Sugerował przy tym, że w podobny sposób problem ten może wpłynąć na tegoroczne wybory w USA.

Radosław Sikorski o polskiej polityce zagranicznej

.Dla bezpieczeństwa Polski kluczowe są naturalnie dobre relacje z USA – mówił 25 kwietnia w Sejmie minister Radosław Sikorski w swoim przemówieniu dotyczącym planów polskiej polityki zagranicznej. Całość tego przemówienia można przeczytać na łamach „Wszystko co Najważniejsze„. „Wzmacnianie wspólnoty transatlantyckiej będzie jednym z priorytetów Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku. Potrzebujemy efektywnej koordynacji w trzech obszarach: pomocy Ukrainie, poprawy bezpieczeństwa oraz sankcji na Rosję i Białoruś. Będziemy rozwijać dwustronne relacje z Waszyngtonem także w zakresie gospodarki, energii, innowacji i nowych technologii” – zapowiadał minister Sikorski.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 maja 2024