Barack OBAMA: Program Obamacare okazał się wielkim sukcesem

Program Obamacare okazał się wielkim sukcesem

Photo of Barack OBAMA

Barack OBAMA

44. prezydent Stanów Zjednoczonych (2009-2017).

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Opieka zdrowotna nie jest i nigdy nie będzie przywilejem. Jest naszym prawem. I wciąż możemy zrobić wiele, aby uczynić ją bardziej efektywną i dostępną dla każdego – pisze Barack OBAMA

.W 2010 roku podpisałem ustawę reformującą amerykański system opieki zdrowotnej (Affordable Care Act, ACA – potocznie nazywana Obamacare). Wkrótce potem jeden z republikańskich członków Izby Reprezentantów nazwał tę ustawę „najbardziej niebezpiecznym aktem prawnym, jaki kiedykolwiek został przyjęty przez Kongres”. Ktoś inny stwierdził, że „kraj nigdy się z tego nie podniesie”. Ale zdarzyło się coś zupełnie innego – ustawa okazała się sukcesem.

Odkąd uchwalono Affordable Care Act, procent Amerykanów nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego spadł o połowę, a dzięki inwestycjom, które administracja Bidena i Harris poczyniła w celu rozwinięcia ustawy, ponad 21 milionów Amerykanów ma obecnie dostęp do wysokiej jakości, przystępnej cenowo opieki zdrowotnej.

Młodzi ludzie pozostają objęci polisą rodziców do 26. roku życia. Amerykanom cierpiącym na wcześniej stwierdzone schorzenia nie odmawia się już dostępu do świadczeń. Osoby starsze i z niepełnosprawnościami płacą mniej za leki wydawane na receptę. W całym kraju Amerykanie zmieniają pracę i zakładają własne firmy, nie martwiąc się o utratę ubezpieczenia.

Pod wieloma względami podpisana przeze mnie ustawa stała się częścią naszego życia, zmieniając sposób, w jaki myślimy o ubezpieczeniu zdrowotnym. Nie oznacza to jednak, że możemy ją brać za pewnik.

.Niektórzy republikanie wciąż próbują uchylić i wypaczać ACA, między innymi wzywając do cięć, które mogą pozbawić dziesiątki milionów Amerykanów dostępu do ubezpieczenia. Nie możemy do tego dopuścić. Prezydent Joe Biden udowodnił, że nie ustanie w walce o rozwój ACA, a my musimy walczyć razem z nim. Ponieważ opieka zdrowotna nie jest i nigdy nie będzie przywilejem. Jest naszym prawem. I wciąż możemy zrobić wiele, aby uczynić ją bardziej efektywną i dostępną dla każdego.

Barack Obama

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 kwietnia 2024
Fot. Universal Images Group / Forum