Nieoczekiwane odkrycie archeologów na kazachskim stepie
Archeolodzy odkryli na kazachskich stepach, w rejonie miasta Abaj, pozostałości wielkiej piramidy z epoki brązu. Znalezisko liczy około 4 tysięcy lat.
Szczegóły wykopalisk
.Piramida została zbudowana z wielką precyzją, na planie sześciokąta. Każda ściana ma ok. 13 m długości i jest zbudowana z ośmiu rzędów kamieni. To bardzo złożona struktura z licznymi kręgami w środku. Zewnętrzne ściany są ozdobione obrazami różnych zwierząt, zwłaszcza koni” – opisał cytowany w komunikacie uczelni historyk Ulan Umitkaliyev, szef Wydziału Archeologii i Etnologii na ENU (L. N. Gumilyov Eurasian National University – kazachski uniwersytet narodowy, będący zarazem największą instytucją szkolnictwa wyższego w Astanie).
W trakcie wykopalisk znaleziono również ceramikę oraz złote kolczyki damskie i inną biżuterię, co – zdaniem badaczy – może świadczyć o tym, że miejsce to było ówczesnym centrum kultury.
„Znaleziska wskazują, że już w tamtych czasach panował bardzo ścisły kult koni, czego dowodzi odkrycie kości końskich w pobliżu budowli. Na ścianach są również podobizny wielbłądów” – zaznaczył Umitkaliyev.
Pierwsze takie odkrycie
.Jest to pierwsze odkrycie tego typu budowli na azjatyckim stepie. Piramidę wstępnie datuje się na początek drugiego tysiąclecia p.n.e.
Badania naukowców z ENU są prowadzone od 2014 r. na stanowisku archeologicznym Kyrykungir, w pobliżu dawnego miasta chana Złotej Ordy, Tochtamysza.
Ogólny system interpretacji świata
.27 września 1822 roku Jean-François Champollion zdołał odczytać na kamieniu z Rosetty zapisane fonetycznie imię Ptolemeusza. Wyliczył 864 odrębne znaki hieroglificzne, które składają się na złożony system – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Jean WINAND.
Powstałe nad Nilem pod koniec IV tysiąclecia przed Chrystusem pismo hieroglificzne było świętym pismem starożytnych Egipcjan. Niegdyś powszechne, ale pod koniec okresu starożytności spotykane już tylko w bibliotekach i świątyniach, gdzie stało się narzędziem wyrafinowanej teologii. Hieroglify zawsze cieszyły się zainteresowaniem historyków, geografów, a przede wszystkim filozofów, najczęściej należących do szkoły platońskiej – czytamy w tekście „Egipt przed Champollionem” autorstwa wybitnego belgijskiego egiptologa.
PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW