Nowe zdjęcie z teleskopów Webba i Hubble'a
Połączenie obrazów wykonanych przez dwa największe obserwatoria w kosmosie pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć strukturę galaktyk spiralnych. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcie z teleskopów Webba i Hubble’a.
.W związku z uruchomieniem Teleskopu Webba, niektórzy zadawali pytanie o nadchodzący koniec jego poprzednika, Teleskopu Hubble’a. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała fotografię Galaktyki Widmo, o nazwie M74, wskazując na komplementarność obserwacji wykonywanych przez obydwa teleskopy. Nowe zdjęcie z Teleskopu Webba i Hubble’a połączone w jeden obraz, pozwala uzyskać lepszy wgląd w obiekty astronomiczne, bazuje bowiem na większym spektrum elektromagnetycznym.
Teleskop Webba wpatrywał się w galaktykę M74 za pomocą instrumentu Mid-InfraRed (MIRI), w celu pozyskania informacji na temat najwcześniejszych faz formowania się gwiazd w lokalnym Wszechświecie. Obserwacje te są częścią większego projektu, który ma na celu stworzenie mapy 19 pobliskich galaktyk gwiazdotwórczych w podczerwieni, w ramach międzynarodowej współpracy PHANGS.
Składający się z szerokopasmowej kamery i spektrografu MIRI odpowiada za obserwację kosmosu w średniej podczerwieni. Jest to jedno z urządzeń, które do poprawnego działania potrzebuje schłodzenia do -266 stopni Celsjusza. W tym celu teleskop został wyposażony w specjalną chłodziarkę kriogeniczną.
Z kolei obserwacje M74 za pomocą Teleskopu Hubble’a ujawniły szczególnie jasne obszary formowania się gwiazd, znane jako regiony HII. Zdolność ostrego widzenia w ultrafiolecie i długości fal widzialnych uzupełnia czułość Teleskopu Webba w podczerwieni, podobnie jak obserwacje z naziemnych teleskopów radiowych, takich jak Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).

Po lewej stronie, widok galaktyki z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA/ESA rozciąga się od starszych, czerwonych gwiazd w centrum, poprzez młodsze i bardziej niebieskie gwiazdy w ramionach spiralnych, aż po najbardziej aktywne formacje gwiazdowe w czerwonych bańkach regionów HII. Po prawej stronie, obraz z Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, który uwydatnia masy gazu i pyłu w ramionach galaktyki oraz gęste skupisko gwiazd w jej centrum. W centrum znajduje się obraz połączony.
Galaktyka Widmo znajduje się w odległości około 32 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Ryb i jest położone frontalnie do Ziemi. To, w połączeniu ze ściśle określonymi ramionami spiralnymi, czyni ją ulubionym celem astronomów, badających pochodzenie i strukturę spirali galaktycznych. M74 należy do szczególnej klasy galaktyk spiralnych znanych jako 'grand design spiral’, co oznacza, że jej ramiona spiralne są wyraźne i dobrze zdefiniowane, w przeciwieństwie do niejednolitej i poszarpanej struktury widocznej w niektórych galaktykach spiralnych, pisze w komunikacie Europejska Agencja Kosmiczna.
Teleskop Webb ujawnił delikatne filamenty gazu i pyłu w wielkich ramionach spiralnych M74. Brak gazu w rejonie jądra zapewnia niezakłócony widok na gromadę gwiazd w centrum galaktyki. Dzięki obserwacjom Webba na większych długościach fali, astronomowie będą mogli wskazać regiony formowania się gwiazd w galaktykach, dokładnie zmierzyć masę i wiek gromad gwiazd, a także poznać naturę małych ziaren pyłu dryfujących w przestrzeni międzygwiezdnej.
Mimo, iż cały świat czeka na nowe zdjęcia wykonane przez Teleskop Webba, obserwacje dokonywane przez jego poprzednika, Hubble’a są równie istotne, bowiem, w przeciwieństwie do JWST prowadzi on obserwacje w zakresie długości fal optycznych i ultrafioletowych.
Oprac. MAC