Odbudowa Ukrainy będzie kosztować 411 mld dolarów - Bank Światowy

Gospodarka Ukrainy

Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować „krytyczne i priorytetowe inwestycje” – głosi opublikowany w środę dokument, cytowany przez AFP. Gospodarka Ukrainy w 2022 r. skurczyła się z powodu rosyjskiej inwazji o 30 proc.

.Gospodarka Ukrainy potrzebuje 411 mld dolarów na pełną odbudowę – kwota ta stanowi ponad dwukrotność PKB Ukrainy uzyskanego w 2021 roku. Bank Światowy w ramach swojej wcześniejszej prognozy, opublikowanej w październiku 2022 roku, przewidywał, że na odbudowę kraju trzeba będzie przeznaczyć 350 mld USD. „Dziękujemy Bankowi Światowemu za jego analizę, która będzie dla nas i naszych partnerów ważną pomocą podczas przygotowywania przyszłych projektów odbudowy” – oznajmił w oświadczeniu premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Gospodarka Ukrainy ze spadkiem PKB o 30 proc.

.Bank Światowy przewiduje, iż najpilniejsza będzie odbudowa sektorów transportu, mieszkaniowego i energetycznego, gdzie odnotowano około 50 proc. wszystkich zniszczeń na Ukrainie. „Financial Times” poinformował w środę, że gospodarka Ukrainy w 2022 r. skurczyła się z powodu rosyjskiej inwazji o 30 proc., a bezrobocie osiągnęło 35 proc. Ponad trzy czwarte firm przerwało lub ograniczyło produkcję.

Wiele ukraińskich przedsiębiorstw nadal ogranicza zatrudnienie. Stopy procentowe sięgają 25 proc., co oznacza, że firmy mają trudności z pozyskaniem finansowania. Udział toksycznych kredytów w portfolio banków wynosi 38 proc. – wylicza brytyjski dziennik.

Korytarz zbożowy przez Morze Czarne

.Otworzenie korytarza zbożowego przez Morze Czarne przyniosło tylko częściową poprawę sytuacji w rolnictwie Ukrainy, ponieważ porozumienie dotyczące eksportu pozwala na sprzedanie 25 mln ton zbóż, podczas gdy w latach 2019-2020 Ukraina eksportowała 55 mln ton pszenicy, jęczmienia i kukurydzy – podaje „FT”.

Fundusz powierniczy dla Ukrainy

.Jedna czwarta ziemi rolnej w kraju wymaga rozminowania, a wiele firm nie przetrwa, jeśli nie będą miały dostępu do kredytu, zwłaszcza, że rząd nie jest w stanie wypłacać im odszkodowań – kontynuuje dziennik. Jednak wiceminister gospodarki Ukrainy Ołeksandr Hryban ocenia w rozmowie z „FT”, że nadejście wiosny i większe dostawy energii „ustabilizowały nastroje w biznesie”, a gospodarka Ukrainy lepiej broni się przed „gospodarczymi zakłóceniami”.

Hryban uważa, że dla władz Ukrainy absolutnym priorytetem jest „przekonanie sojuszników z G7, by utworzyli fundusz powierniczy na pokrycie kosztów reasekuracji prywatnych pożyczkodawców” tak, aby przedsiębiorstwa miały dostęp do finansowania. Według „FT” Bank Światowy przeznaczył na to jak dotąd tylko kilkadziesiąt milionów euro. Dziennik podaje, że afiliowana przy Banku Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) przeznaczyła ponadto 2 mld USD na wsparcie ukraińskich przedsiębiorstw.

Udział Polski w odbudowie Ukrainy

.Na temat konieczności udziału polskiego kapitału w odbudowie Ukrainy na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Krzysztof MAZUR w tekście „Razem możemy wygrać pokój dla Europy Środkowej na dekady„.

„Państwo polskie dobrze rozpoznało swoje strategiczne interesy już na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Aktywnie współtworzyło koalicję „jastrzębi” jednoznacznie wspierających Ukraińców na poziomie UE i NATO. Słusznie uznano, że militarna porażka tego państwa oznacza drastyczne pogorszenie się naszego bezpieczeństwa. Możemy przegrać pokój, jeśli za tym partnerstwem na poziomie politycznym i militarnym nie zostaną podjęte kolejne działania”.

„Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach. Czas zacząć w naszym myśleniu wykraczać poza horyzont jedynie doraźnej pomocy w sytuacji wojny. Dopiero wspólne planowanie przyszłości na kolejne dekady odwróci bieg historii sięgającej XVII wieku, gdy Ukraina znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów”.

.”Podstawą do wspólnego planowania przyszłości jest ogromny kapitał zaufania. Jeszcze przed atakiem z lutego 2022 roku kijowski think tank Centrum Nowej Europy opublikował badania społeczne przeprowadzone na całej Ukrainie. W odpowiedzi na pytanie: „Z którymi krajami na świecie Ukraina powinna budować głęboką więź i współpracę?” aż 92 proc. respondentów wskazało Polskę. Jednoznaczna postawa naszego kraju wobec ataku Rosjan tylko umocniła ten pogląd u naszych wschodnich sąsiadów. Liderem zaufania na Ukrainie do zagranicznych polityków jest Andrzej Duda. Jego działania pozytywnie ocenia ponad 90 proc. ankietowanych. Te wyniki pokazują ogromną zmianę w naszych relacjach. Dawne animozje i trudne kwestie z przeszłości odeszły na dalszy plan. Od wieków nie mieliśmy lepszych relacji, co jest znakomitym punktem wyjścia do budowy partnerstwa opartego na przyjaźni i strategicznych celach” – pisze Krzysztof MAZUR.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 marca 2023
Fot. Flickr/manhhai