Odkryto najstarsze kamienne ostrza na terenie Ameryki

Odkryto najstarsze kamienne ostrza na terenie Ameryki

Najstarsze kamienne ostrza, jakie dotąd odkryto na terenie Ameryki opisują archeolodzy na łamach pisma „Science Advances”.

.Zdaniem naukowców z Oregon State University (USA) kamienne ostrza odkryte w stanie Idaho są najstarszymi znanymi grotami w obu Amerykach.

Naukowcy opisują 13 całych i fragmentarycznie zachowanych grotów, ostrych jak brzytwa, o wielkości od około jednego centymetra do około pięciu centymetrów. Były one przytwierdzone prawdopodobnie do niewielkich strzałek, nie zaś do oszczepów czy strzał.

Datowano je na 15 tys. 700 lat. Oznacza to, że są starsze o ok. trzy tys. lat od grotów kultury Clovis, znajdowanych na obszarze Ameryki Północnej. Pochodzą one z wykopalisk, prowadzonych w latach 2012-2017, teraz zaś doczekały się opisu naukowego.

Co ciekawe, kamienne groty podobne są do pochodzących z wyspy Hokkaido (Japonia), datowanych na 16 tys. – 20 tys. lat. Jest to kolejne świadectwo istnienia powiązań pomiędzy prehistorycznymi mieszkańcami północno-wschodniej Azji i północnej Ameryki.

“Sens zapomnianych światów”

.Prowadzenie badań archeologicznych i historycznych z każdym rokiem przybliża ludzkość do lepszego poznania i zrozumienia swojej przeszłości. “Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy o jakimś przebłysku myśli i celu – pisze Michał KŁOSOWSKI, archeolog, historyk i filozof, zastępca redaktora naczelnego “Wszystko Co Najważniejsze“.

“Historia to archiwum, wieczna biblioteka. Archeologia zaś to uczucia i wieczne pytania, ciągłe wątpliwości i próba zrozumienia. Rzucenie wyzwania losowi i liczenie na łut szczęścia. To poczucie, że robi się coś z sensem dla tych, których dookoła już nie ma, a byli. Że wydziera się przeszłości tajemnice, o których wszyscy zapomnieli, bo przecież mogły być takie kłopotliwe. To walka ze złem, walka z zapomnieniem, największą zbrodnią” – pisze Michał KŁOSOWSKI. [LINK]

Nieznany gatunek człowieka

.”Niewielu współczesnych naukowców może się pochwalić odkryciem nowego gatunku człowieka, opisaniem sekwencji jego genomu na podstawie kilku fragmentów kostnych znalezionych w jaskiniowych osadach oraz wykazaniem u ludzi współczesnych domieszki sekwencji genetycznej wymarłych gatunków człowieka” – pisze prof. Marek SANAK, genetyk i biolog molekularny, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze”.

Dokonaniami opisanymi przez prof. Marka SANAKA może szczycić się szwedzki uczony Svante Pääbo.

“Układając odczytane fragmenty DNA według sekwencji genomu człowieka współczesnego, Pääbo w 2010 roku opublikował genom jądrowy wymarłego gatunku Homo neanderthalensis. Badania porównawcze genów Neandertalczyka i Homo sapiens przyniosły wiele interesujących wniosków” – pisze prof. Marek SANAK.

“Pääbo odkrył również nowy gatunek człowieka – Homo denisova. Nazwa pochodzi od Denisowej Jaskini w Ałtaju na Syberii. Odkrycie to zostało potwierdzone potem przez znaleziska z jaskini Vindija w Chorwacji oraz Jaskini Czagyrskiej w Ałtaju. Populacje Neandertalczyków i Denisowian oddzieliły się od siebie przed około 450 tysiącami lat, ale podobnie jak człowiek współczesny wywodzą się z Afryki. Denisowianie zamieszkiwali Azję; w genomach Azjatów również stwierdzono kilkuprocentową domieszkę sekwencji DNA Denisowian. Pääbo opisał genom Denisowian w 2012 roku”. [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 grudnia 2022