Odsunięcie Putina szansą na niepodległość Czeczenii

Odsunięcie Putina szansą na niepodległość Czeczenii

Jeśli odsunięcie Putina od władzy stanie się faktem, Czeczenia bardzo szybko odłączy się od Rosji i zostanie niezależnym państwem; nastąpi to w mgnieniu oka, ponieważ ten obszar nie ma z Rosją nic wspólnego – ocenił w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

.W rozmowie z gazetą internetową Ukrainska Prawda Ołeksij Daniłow oznajmił, że “Putin dogadał się z (panującym w Czeczenii) Ramzanem Kadyrowem w ten sposób, że (Kreml) daje (temu przywódcy) wszystko: pieniądze, preferencje, ordery, dosłownie wszystko. W zamian Iczkeria (nazwa Czeczenii, którą posługują się zwolennicy niepodległości tego terytorium – PAP) pozostaje w granicach Rosji”. Odsunięcie Putina od władzy, mogłoby zatem być impulsem do zmian w Czeczenii, która – jak zapewnił sekretarz – uzyska niepodległość“z Kadyrowem lub bez niego”.

“Ponadto wszyscy, włącznie z Ramzanem Kadyrowem, wiedzą, że to Putin wydał rozkaz zabicia ojca obecnego (czeczeńskiego) przywódcy (Achmata Kadyrowa – PAP). Według zwyczajów tego narodu za taki czyn obowiązuje bezwzględna zemsta. To już osobna kwestia, dlaczego Kadyrow tego nie robi, ale fakty są takie, że Putin boi się tego człowieka. Ten człowiek może mu bowiem przysporzyć ogromnych problemów” – podkreślił Daniłow.

Razman Kadyrow – poplecznik Putina

.Rządzący od 2007 roku Czeczenią Ramzan Kadyrow, syn zabitego w 2004 roku w zamachu terrorystycznym Achmata Kadyrowa, jest znany z bezwzględnego traktowania przeciwników politycznych, a także m.in. mniejszości seksualnych. Stworzone przez niego oddziały tzw. kadyrowców, wchodzące w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), biorą udział w inwazji na Ukrainę. Według licznych doniesień czeczeńskie jednostki wykazują się tam szczególną brutalnością wobec ludności cywilnej.

Przywódca Czeczenii, mimo deklarowanej pełnej lojalności wobec Kremla, wielokrotnie podkreślał kulturową, a nawet prawną odrębność swojej republiki od Rosji. W ocenie wielu analityków Moskwa “kupiła” posłuszeństwo Kadyrowa w zamian za zgodę na jego niemal zupełną polityczną niezależność na Północnym Kaukazie.

Putin pragnie rozszerzenia wpływów

.Czeczenia jest jednym z wielu regionów zależnych od Rosji. Marzeniem Władimira Putina jest rozszerzenie strefy rosyjskich wpływów także na Europę Środkową i Kraje bałtyckie. “Najważniejszym celem [Putina – PP] jest nowa Jałta. Chce on nowego podziału wpływów, ze stałym głosem i prawem weta w kwestiach europejskiego bezpieczeństwa” – twierdzi Jan CIEŃSKI, redaktor Politico Europe odpowiedzialny za kwestie strategii bezpieczeństwa i energii.

W tekście opublikowanym na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” Jan CIEŃSKI podkreśla również istotną rolę, jaką odgrywa wspieranie Ukrainy w jej dążeniach przeciw Rosji. “Klęska Ukrainy to przegrana świata zachodniego, z jego ideami wolności, demokracji i współpracy. Te idee są tak ponętne, że tysiące ludzi wyszło na Majdan, a rząd Janukowycza został wyrzucony. Wielu Ukraińców chciało iść w kierunku Zachodu, bo pamiętają, że Polska była w podobnej sytuacji. Bardzo chcieliby być podobni do dzisiejszej Polski”.

.Mimo, że przed Ukrainą jeszcze długa droga, ma szansę na załamanie imperialistycznych dążeń Putina. “Celem Kijowa będzie wytrwać tak długo, jak to możliwe i czekać na kryzys w Rosji. A to nie musi wcale zająć wiele czasu. Rosja w 2014 roku straciła ponad 100 miliardów dolarów z rezerw. Wobec braku końca zachodnich sankcji, w 2015 roku prognozowana recesja wynosi 3 procent PKB. Niskie ceny ropy naftowej powodują problemy dla budżetu. Rośnie zaniepokojenie naturą reżimu Putina po zabójstwie lidera opozycji Borysa Niemcowa. Rosja niebawem może doświadczyć takich słabości, jak te, które pozwoliły w przeszłości innym krajom Europy Środkowej uciec z moskiewskiego obozu” – podkreśla Jan CIEŃSKI. [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 grudnia 2022