Pierwsze zdjęcie czarnej dziury w sercu Drogi Mlecznej

Zespół naukowców pracujący w ramach międzynarodowego projektu Event Horizon Telescope wykonał zdjęcie czarnej dziury znajdującej się w sercu Drogi Mlecznej.
.Zespół naukowców pracujący w ramach międzynarodowego projektu Event Horizon Telescope wykonał zdjęcie czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. O ile samo zdjęcie jest z punktu widzenia naukowego niezwykłe, to jego wykonanie i przygotowanie stanowiło techniczne tour de force. Jonathan Atmos w tekście „Czarna dziura: pierwsze zdjęcie potwora z Drogi Mlecznej” przybliża całą historię wykonania fotografii.
Obiekt, znany jako Sagittarius A*, ma masę cztery miliony razy większą od masy naszego Słońca. Widoczny na opublikowanym zdjęciu pierścień ma rozmiar orbity Merkurego wokół naszej gwiazdy, co stanowi około 60 milionów kilometrów, średnicy.

Obraz został wykonany przez międzynarodowy zespół zwany Event Horizon Telescope (EHT). Jest to ich drugie takie zdjęcie. Pierwszym jest obraz gigantycznej czarnej dziury w sercu innej galaktyki o nazwie M87 z 2019 roku. Tamten obiekt był ponad tysiąc razy większy i miał masę 6,5 miliarda razy większą od naszego Słońca.
Od kilkudziesięciu lat istniały podejrzenia, że w centrum galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura. Było to najsensowniejsze wyjaśnienie wytwarzanej siły grawitacyjnej, która przyśpiesza pobliskie gwiazdy w przestrzeni kosmicznej z prędkością do 24 000 km/s. Dla porównania: nasze Słońce mknie wokół galaktyki z prędkością 230 km/s, czyli 140 mil na sekundę.