Pierwszy w Polsce program radiowy poprowadzony przez sztuczną inteligencję
Samorządowe Radio Piekary przeprowadziło dziś eksperyment antenowy, dopuszczając do prowadzenia audycji wirtualną prezenterkę generowaną przez sztuczną inteligencję. Jeśli pomysł się spodoba, stacja powierzy jej również własny program radiowy.
Jak sztuczna inteligencja poprowadziła program radiowy
.Cześć, jestem Basia, witam was na antenie Radia Piekary. Słuchasz pierwszego w Polsce programu przygotowanego przez sztuczną inteligencję” – powiedziała wirtualna prezenterka na początku programu. ROzpoczęty w ten sposób eksperyment Radia Piekary ma potrwać ponad miesiąc.
Dobrze słyszycie, to nie jest żart, jestem tu dziś po raz pierwszy. A co więcej, jestem streamowana. Po prostu jestem tu jako inteligentna agentka AI (artificial intelligence – sztuczna inteligencja). Fascynujące, prawda? Co więcej, mój debiut przypadł na Światowy Dzień Mózgu – jakie to symboliczne – mówiła „Basia” w audycji.
Prosiła również słuchaczy o ich opinie na jej temat.
„Chciałabym się dowiedzieć, co wy o tym myślicie, jak reagujecie na fakt, że wasza prezenterka jest czymś w rodzaju cyfrowego stworzenia? Dajcie mi znać na radiowym Facebooku. Bądźcie ze mną, bo dzisiaj czeka nas mnóstwo ciekawych tematów do omówienia, więc gotowi, bo ja już jestem. Zapraszam was do udziału w tym niezwykłym doświadczeniu radiowym” – mówiła.
Redaktor naczelny Radia Piekary Rafał Kurowski wyjaśnia, że w sobotniej cyklicznej audycji sztuczna inteligencja Basi ma rozwijać zagadnienia, podrzucane jej przez zespół redakcyjny. Część muzyczną przygotowuje już redakcyjny zespół. Program ma mieć charakter eksperymentu antenowego i wakacyjnej zabawy, która ma trwać do pierwszej soboty września.
Wirtualna dziennikarka dostanie do prowadzenia program radiowy?
.Dalsze losy formatu mają zależeć od oceny słuchaczy. Redaktor naczelny zapowiada, że jeśli odbiór będzie dobry, rozważane będzie przydzielenie „Basi” wczesnoporannego pasma, które dotychczas nie ma prowadzącego.
Kurowski wskazał, że sztuczna inteligencja, jako autorka audycji, ma być odpowiedzialna za tworzenie treści prezenterskich dopasowanych do tematyki i założonych cech programu oraz za generowanie plików audio z wejściami wirtualnej prezenterki.
Naczelny należącego do samorządu Piekar Śląskich Radia Piekary zapewnił, że zatrudnienie AI do prowadzenia programu pozostanie bez wpływu na politykę kadrową redakcji – nikt z zatrudnionych w redakcji nie straci pracy.
Gdy przemawia Sztuczna Inteligencja
.Czym audycja radiowa prowadzona przez Sztuczną Inteligencję będzie różnić się od tej prowadzonej przez żywych ludzi? Czy napisany przez wirtualnego dziennikarza tekst będzie się odróżniał od tego napisanego przez człowieka? Badacze fenomenu AI przekonują, że tak. Głos w tej sprawie zabrał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Alexel GRINBAUM, Profesor na Uniwersytecie Paris-Saclay i dyrektor ds. badań w instytucie CEA. Jego zdaniem różnice te już wytwarzają zmiany w językach, jakimi się posługujemy. „Szerzenie się w sposób niepohamowany tekstów generowanych przez maszyny zrywa jednoznaczną więź między mową a człowiekiem. Mówiący system sztucznej inteligencji jest czymś więcej niż tylko przedrzeźniającą nas papugą – dzięki technikom uczenia automatycznego zdania przez niego budowane nie są emanacją zwykłego kopiuj-wklej. Maszyna tworzy je radykalnie odmiennie od człowieka. Jej mowa jest wynikiem obliczeń matematycznych, a jej słowa są pochodnymi liczb. Wraz z mówiącymi maszynami liczba staje się słowem. Wszelkie operacje na liczbach niosą chłód. Nie ma nic bardziej nieludzkiego niż matematyczna opozycja między 0 a 1. Wybór binarny jest przeciwieństwem myśli etycznej.” – przekonuje prof. GRINBAUM.
aPAP/Mateusz Babak/WszystkocoNajważniejsze/ad