Płock zawalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r.

Płock

Płock (Mazowieckie) będzie starał się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r. – ogłosił w piątek prezydent miasta Andrzej Nowakowski podczas debaty o funkcjonowaniu instytucji kultury w czasach kryzysu, która poprzedziła tam 24. Piknik Europejski.

.„Mogę powiedzieć, że właśnie inaugurujemy nasze działania, starania o uzyskanie statusu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r.” – powiedział prezydent Płocka prezentując przedstawicielom miast partnerskich, którzy zjechali tam na 24. Piknik Europejski działalność instytucji kultury i wydarzenia kulturalne z ostatnich lat. Nowakowski przyznał, że inspiracją do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. było uhonorowanie Płocka w 2022 r. tytułem Stolicy Kultury Mazowsza, a także doświadczenia węgierskiego Veszprem, którego delegacja gości właśnie w Płocku.

Płock Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku?

.Jak przypomniał prezydent Płocka, „Veszprem, które w tym roku jest właśnie Europejską Stolicą Kultury, przygotowywało się do tego od wielu lat”. „Dlatego my także możemy już dzisiaj pewne działania rozpocząć” – dodał Nowakowski. W tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury noszą trzy miasta, oprócz Veszprem, także Timisoara w Rumunii i Eleusis w Grecji. W piątek w Płockiej Galerii Sztuki odbyła się debata na temat funkcjonowania instytucji kultury w kryzysie związanym z pandemią koronawirusa i problemami finansowymi oraz wojną na Ukrainie. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele miast partnerskich Płocka, w tym m.in. Żytomierza na Ukrainie, Bielc w Mołdawii, Plewen w Bułgarii i Darmstadt w Niemczech.

Debata ta poprzedziła 24. Piknik Europejski, który w Płocku odbędzie się w sobotę 13 maja. Jest to doroczne święto miast partnerskich z wystawami, koncertami i konkursami plastycznymi. Wśród uczestników wydarzenia, oprócz przedstawicieli miast partnerskich, będą też delegacje Sines w Portugali oraz właśnie Veszprem na Węgrzech, z którymi Płock nie wyklucza podpisania kolejnych umów o partnerskiej współpracy. Obecnie Płock ma 12 miast partnerskich.

Płock – stolica Polski za panowania Bolesława III Krzywoustego

.Położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie Płock, którego dzieje sięgają X wieku, otrzymał prawa miejskie w 1237 r. To jedno z najstarszych miast Mazowsza z licznymi zabytkami, jak np. katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa nekropolia Piastów, gdzie pochowani są średniowieczni władcy Polski – Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty, za panowania których miasto było stolicą państwa. W bazylice spoczywa także 14. książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Pochowana jest tam również księżniczka Gaudemunda-Zofia, córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego.

Katedra położona jest na Wzgórzu Tumskim, które w ramach projektu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości” w 2017 r. decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy wpisane zostało na listę Pomników Historii.

Liczne zabytki Płocka

.W Płocku znajduje się też najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. – obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Do szkoły tej, gdzie zachowały się m.in. fundamenty wczesnośredniowecznej kolegiaty św. Michała Archanioła, wieża z XV wieku i zabudowania Kolegium Jezuickiego z XVII wieku, uczęszczali m.in. prezydent II RP Ignacy Mościcki, uczestnik bitwy o Anglię i dowódca polskiego skrzydła słynnego Dywizjonu 303 płk Jan Zumbach, podróżnik i dziennikarz Tony Halik oraz premier III RP Tadeusz Mazowiecki, urodzony w tym mieście.

Jednym z często odwiedzanych miejsc w Płocku jest też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego i usłyszała polecenie namalowania obrazu z napisem „Jezu ufam Tobie”. Są też Muzeum Mazowieckie z największą w Polsce kolekcją zabytków z okresu secesji i art deco oraz Muzeum Żydów Mazowieckich w odrestaurowanej na ten cel dawnej synagodze, pochodzącej z XIX wieku – projekt rewitalizacji zrealizowano w ramach przedsięwzięcia społecznego, inicjatywy mieszkańców miasta przy wsparciu funduszy z Unii Europejskiej. W Płocku odbywają się też jedne z największych festiwali w naszym kraju, jak festiwal muzyki elektronicznej Audioriver oraz Lech Polish Hip-Hop Festiwal. Wydarzenia te, goszczące artystów krajowych i zagranicznych, licznie odwiedzane przez publiczność, odbywają się na malowniczej plaży nad Wisłą. 

Historia Płocka

.Na temat historii Płocka na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Agaton KOZIŃSKI w tekście „Płock – miasto z pomysłem na siebie”.

„Miasta, które kiedyś kwitły i były punktami odniesienia, popadały w przeciętność. Choćby Płock. Stolica Polski na przełomie XI i XII wieku. Siedziba książąt mazowieckich. Najważniejsze miasto Mazowsza, jedno z najważniejszych w kraju – do czasu, aż wyrosła Warszawa. Im bardziej obecna stolica rosła w siłę, tym bardziej Płock karlał. Popadał w przeciętność. Całkiem w nią nigdy nie wpadł. To w Płocku odbył się ostatni sejm I Rzeczypospolitej. To w Płocku działa najstarsze w kraju Towarzystwo Naukowe (od 1820 r.). To płocczanie właściwie samodzielnie (bo wojska w mieście praktycznie nie było) zatrzymali Rosjan szturmujących Warszawę w 1920 r.”.

„Ale to miasto wciąż więdło. Brakowało pieniędzy, ubywało mieszkańców. Przed wojną mówiło się o Płocku jako o mieście „róż i emerytów”. Aż powstała Petrochemia – jedyny tego typu zakład w Polsce. Dla Płocka okazała się drugim życiem. W krótkim czasie liczba mieszkańców się podwoiła, a podatki płacone przez kombinat pozwoliły miastu odżyć. Płock po raz kolejny zaczął się wzbijać do lotu. Tyle że to był lot przez dym wydobywający się z kominów Petrochemii. Nieważne, że zakład od dawna nie truje miasta, że skutecznie zredukował szkodliwe składniki w kominowych wyziewach. Trudniej zwalczać stereotyp Płocka przysłoniętego kombinatem niż pokonać smród z kominów”.

.”Nie da się tego zrobić, jeśli się nie ma dobrego pomysłu. Czegoś jak Haussmannowska przebudowa Paryża czy Beatlesi w Liverpoolu. W Płocku taką funkcję będzie pełnić art déco. W przyszłym roku w przepięknie wyremontowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej zostanie oddane imponujące muzeum poświęconej temu stylowi. Jego ozdobą będzie obraz Tamary Łempickiej – w Polsce znajdują się tylko dwa dzieła tej malarki (drugi obraz posiada Muzeum Narodowe w Warszawie). To muzeum – obok działającej od dawna ekspozycji secesji – stanie się herbem Płocka w XXI wieku. I sygnałem, że w każdej sytuacji można się wymyślić na nowo. Ta reguła dotyczy także miast” – pisze Agaton KOZIŃSKI.

PAP/Michał Budkiewicz/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 maja 2023
Fot. Flickr/altotemi