Poczucie bezpieczeństwa niskie, mimo historycznego dobrobytu

Poczucie bezpieczeństwa niskie, mimo historycznego dobrobytu

Ludzkość czuje się zagrożona a poczucie bezpieczeństwa jest niskie w prawie każdym kraju, mimo największego w historii świata dobrobytu – czytamy w raporcie ONZ New Threats to Human Security in the Anthropocene.

.Według publikacji ONZ na poczucie bezpieczeństwa ludzi coraz większy wpływ maja zjawiska globalne i problemy państw sąsiednich. Uwidoczniło się to szczególnie w czasie pandemii, kiedy nowe mutacje koronawirusa rozprzestrzeniały się między sąsiadującymi państwami. Co więcej, od dwóch lat obniża się średnia długość życia, co także wpływa na wzrost niepokoju społecznego.

W naszym dążeniu do nieokiełznanego wzrostu gospodarczego nadal niszczymy nasz świat przyrody (…) nierówności pogłębiają się, zarówno wewnątrz krajów, jak i między nimi. Nadszedł czas, aby rozpoznać sygnały od społeczeństw (…) i na nowo zdefiniować, co tak naprawdę oznacza postęp, podkreśla Achim Steiner, administrator United Nations Development Programme.

United Nations Development Programme (UNDP) zwraca uwagę, że musimy wyjść poza terytorialną i ekonomiczną interpretację bezpieczeństwa. Nasze bezpieczeństwo jest w antropocenie nierozerwalnie związane z bezpieczeństwem planety i to coraz bardziej uwidacznia się w badaniach społecznych.

Z raportu wynika także, że w latach 1995 – 2017 zwiększyły się nierówności w jakości służby zdrowia między krajami o bardzo niskim i bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego.

UNDP po raz pierwszy wprowadziło pojęcie ludzkiego bezpieczeństwa w swoim Raporcie o Rozwoju Społecznym, wydanym w 1994 roku.

Warto przeczytać: Solidarna troska o dobro wspólne

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lutego 2022