Polacy wracają z emigracji, by pracować w sektorze technicznym

Polacy wracają z emigracji, by pracować w sektorze technicznym

W przeszłości Polacy opuszczali kraj w poszukiwaniu pracy, jednak po latach stałego wzrostu gospodarczego, wracają szukać zatrudnienia w sektorze technicznym. Nie powinno to dziwić, ponieważ do końca dekady nasz kraj ma dogonić gospodarczo Wielką Brytanię pod względem PKB na osobę – podaje euronews.com.

Praca w sektorze technicznym

Warszawa stała się w ostatnich latach centrum aktywności gospodarczej. Wykształcona siła robocza oraz stosunkowo niskie koszty życia i pracy przyciągnęły międzynarodowe firmy, takie jak Microsoft, Google czy Nvidia.

Firmy te otowrzyły w stolicy Polski swoje placówki, tworząc wiele dobrze płatnych miejsc pracy. Według Światowej Organizacji Handlu (WTO) Polska wyprzedziła takie kraje jak Chiny, Indie i Brazylia, pod względem wzrostu usług internetowych.

„Polska jest kopalnią talentów inżynierskich. To właśnie ta wysoka koncentracja talentów sprawia, że Polska może być prawdziwym centrum techniki w ciągu najbliższych 5-10 lat. Jakość jakość tutejszych inżynierów jest bardzo wysoka” – Dominik Andrzejczuk, Polsko-amerykański inwestor.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Inżynier programowania, Monika Wojciechowska, urodzona w New Jersey (USA), czując się zestresowana pracą w marketingu w dużych amerykańskich firmach, postanowiła zmienić swoją karierę i poleciała na obóz programowania do Warszawy.

„Dla mnie piękne było to, że mogłam zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i nie być przepracowaną. Ludzie w Polsce mają więcej hobby poza pracą, podczas gdy w USA praca jest twoim życiem. W Polsce ludzie bardziej lubią spędzać czas z rodziną” –mówi.

„Pensje programistów w Polsce wyrównują się z zachodnimi. Może nie są to tak wysokie jak w Dolinie Krzemowej, ale prawdopodobnie jest to jeden z najlepiej opłacanych zawód w Polsce, a przy tym koszty życia są o wiele niższe” – twierdzi Wojciechowska

Zdrowa gospodarka

Dobrze prosperująca gospodarka nie tylko zachęca do powrotu do kraju, ale również zniechęca do emigracji.

„W przeszłości szukałem pracy za granicą, zawsze myślałem o wyjeździe do USA jako kamerzysta, ponieważ wielu moich przyjaciół poszło do szkoły filmowej poza Polską. W tej chwili widzę, że większość z nich wraca do kraju, ponieważ działa tu wiele firm technologicznych” – powiedział Jan Strojny, kamerzysta.

Polonia na całym świecie jest bardzo ważną częścią tożsamości kraju, nie dziwi więc, że rząd chce jej pomagać. Po referendum w sprawie Brexitu, kiedy to nawet 200 000 Polaków rozważało opuszczenie Wielkiej Brytanii, premier Mateusz MORAWIECKI zauważył, że „Polacy zaczynają zdawać sobie sprawę, że w kraju czekają na nich nowe możliwości”.

W styczniu 2022 roku Ministerstwo Finansów przygotowało ustawę, dzięki której część osób wracających do kraju, nie będzie musiało płacić podatku dochodowego przez pierwsze cztery lata po powrocie.

Trudne powroty

„Niektórzy po powrocie do kraju doświadczają szoku kulturowego co łączy się ze stresem, a czasem nawet z depresją. Dlatego do powrotu należy przygotować się także psychicznie” – twierdzi psycholog Halina Grzymała-Moszczyńska, z polskiej rządowej strony internetowej „powroty.gov.pl”.

„Potem przychodzi czas na odbudowanie relacji z rodziną i przyjaciółmi, na zbudowanie nowego planu na życie. W trakcie tego procesu nie należy zapominać o dzieciach urodzonych i wychowanych za granicą, które mogą mieć dodatkowe trudności z adaptacją” – dodała.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 lutego 2023