Polska jest kluczowa dla roszerzenia UE na wschód – portugalskie media

Polska jest kluczowa

Relacjonujące rozpoczętą w niedzielę wizytę prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy w Warszawie portugalskie media odnotowują, że Polska jest kluczowa dla Unii Europejskiej i dalszego rozszerzenia się Wspólnoty na wschód.

.Portugalska telewizja RTP oraz tygodnik “Expresso” wskazały na szereg różnorodnych działań władz Polski w zabieganiu o szybszą integrację z UE Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

„Polska z powodu swojego położenia będzie głównym graczem także w odbudowie Ukrainy” – napisali dziennikarze “Expresso”, odnotowując, że w dalszym ciągu nie wiadomo, czy Rebelo de Sousa uda się z Warszawy na Ukrainę. Portugalski polityk spodziewany jest z powrotem w Lizbonie we wtorek.

Lizboński tygodnik wskazał, że Polska jest kluczowa również ze względu na swoją ofiarność w pomocy udzielanej Ukrainie i napływających z tego kraju uchodźców wojennych. „Wprawdzie dziś na terytorium Polski przebywa około 1,5 mln ukraińskich uchodźców, ale w sumie na jej terytorium po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji ugoszczono 14 mln uciekinierów wojennych z Ukrainy”, zaznaczono w “Expresso”.

Natomiast telewizja CNN Portugal wskazała, że, pomimo zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi oraz wojny w sąsiedniej Ukrainie, Polska pozostaje krajem atrakcyjnym „dla wielu mieszkających na jej terytorium Portugalczyków”.

W rozmowie z lizbońską stacją selekcjoner polskiej reprezentacji piłkarskiej Fernando Santos powiedział, że Polska jest spokojnym krajem. Portugalski szkoleniowiec powiedział, że „w Polsce na co dzień nie wyczuwa się zagrożenia płynącego ze wschodu”.

Nowy układ sił w Europie

.O nowym formowaniu się nowych wpływów w Europie pisał na łamach Wszystko co Najważniejsze prof. Bogdan SZLACHTA. Jak wskazał, „kształtowanie się nowego układu sił w Europie odbędzie się na poziomie, który dziś ze względu na bardzo intensywną pomoc udzielaną Ukrainie przez Polskę umyka analitykom. Po zakończeniu wojny będzie się też bowiem toczyć gra o przywództwo w regionie.

Prof. Szlachta wskazał, że Polska jest kluczowa w budowaniu się nowego układu sił w Europie. „Polska, postrzegana jako «aktor» zaangażowany w zmagania prowadzone przez Ukrainę z Federacją Rosyjską, znajdowana jest w tej narracji na styku tego, co zachodnie, i tego, co zachodnim nie jest, a zarazem tego, co dobre, i tego, co dobrym nie jest, tego, co bezwinne, i tego, co narusza ład.”

„Na udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy państwa Europy Środkowej umocnią swą pozycję, jest za wcześnie, gdyż bardzo wiele może się wydarzyć. I nie chodzi tylko o sytuację na Ukrainie, ale także o wybory odbywające się w poszczególnych państwach członkowskich Unii i o kwestie energetyczne. Nie wiemy, czy Ukraina zechce współpracować z Polską i z innymi krajami Europy Środkowej, czy raczej ponad ich głowami zwiąże się z państwami „starej Unii”. Choć zachowania tych państw nie są dziś dobrze odbierane przez Ukraińców, to oceny te mogą ulec zmianie choćby w związku z próbami zakończenia konfliktu. Mogą one wpływać na grę o przywództwo w regionie. W związku z nimi też polityczny tandem ukraińsko-polski, o którym dziś tak wiele się mówi, może się z czasem okazać wątpliwy i na dłuższą metę trudny do utrzymania” – pisze prof. Bogdan Szlachta.

PAP/Marcin Zatyka/WszystkocoNajważniejsze/ŻT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 sierpnia 2023