Polska z kraju masowej emigracji stała się krajem przyciągającym wykształconych ludzi do pracy w sektorach nowych technologii

Polska krajem nowych technologii

Polska jest jednym z trzech najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej – wynika z raportu serwisu Emerging Europe. Według innego raportu Polska jest też drugim najbardziej atrakcyjnym rynkiem na świecie dla outsourcingu usług IT.

.W sektorze nowych technologii pracuje w Polsce ponad pół miliona osób, a wartość jego eksportu wynosi blisko 10 mld euro, co stanowi 1,7 proc. PKB. W ciągu ostatnich lat wielkie firmy technologiczne, w tym Microsoft i Google, ogłosiły sięgające miliardów dolarów inwestycje w polską branżę IT.

Polski sektor IT jest trzecim pod względem konkurencyjności wśród 23 państw Europy Środkowej i Wschodniej, po Estonii i Litwie – czytamy w opublikowanym w kwietniu raporcie Emerging Europe. Polska znalazła się wśród pierwszych czterech państw w 11 z 45 branych pod uwagę kategorii i zwyciężyła w kategorii wykształcenia i przygotowania pracowników.

Polska przyciąga firmy sektora nowych technologii

.Rola sektora IT w gospodarkach państw Europy Środkowej i Wschodniej nieustannie rośnie.

„Godne odnotowania wyniki Polski w branży IT i edukacji pokazują jej pozycję jako lidera regionu. Prężnie rozwijający się ekosystem startupów, rosnąca dostępność finansowania venture capital oraz rządowe programy wsparcia sprawiają, że Polska jest czołową lokalizacją dla startupów” – czytamy w opracowaniu.

Dodano, że w Polsce działa obecnie ponad 3 tys. startupów i ponad 100 inkubatorów i akceleratorów tych biznesów.

Sektor IT w Polsce się rozwija, wyraźnie wzrasta liczba zatrudnionych w nim pracowników, a także ich pensje. Branża informatyczna zatrudnia 525 tys. polskich pracowników, ich średnie wynagrodzenie to 174 proc. średniej płacy krajowej – odnotowuje raport londyńskiego ośrodka. Emerging Europe zwraca uwagę na dobre wykształcenie i przygotowanie polskich pracowników, w tym rosnącą liczbą studentów (50 tys. w 2019 r. i 68 tys. w 2021 r.) i absolwentów kierunków informatycznych, wysokie oceny uczniów w badaniach edukacyjnych PISA i dobrą znajomość języka angielskiego.

Polska znalazła się też na drugim miejscu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla outsourcingu usług IT w zestawieniu firmy GBS World za 2022 r. Taką samą pozycję zyskały Filipiny, pierwsze miejsce zajęły Indie, a trzecie – Egipt i Malezja. Ranking powstał na podstawie wywiadów z menedżerami ponad 380 globalnych firm, które zlecają tego typu usługi. Polska zajęła również pierwsze miejsce wśród krajów preferowanych jako miejsce outsourcingu wsparcia technicznego i znalazła się wśród pierwszych trzech lokalizacji w kategoriach ogólnych usług informatycznych i analizy danych.

Chociaż w zestawieniu wciąż dominują państwa regionu Azji i Pacyfiku, ankieta pokazuje wzrost znaczenia Europy Wschodniej, szczególnie w kategorii rozwoju oprogramowania, gdzie w pierwszej dziesiątce znalazła się Polska i Rumunia – komentuje GBS World w omówieniu badania.

Giganci IT przenoszą się nad Wisłę

.Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnej transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać – mówił premier Mateusz Morawiecki 26 kwietnia podczas wspólnej konferencji z prezesem Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, Ralphem Haupterem. Ogłoszono wówczas uruchomienie w Polsce przez Microsoft pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze – Azure Poland Central. Amerykański koncern zainwestuje w centrum miliard dolarów – podkreślał ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski.

To nie jedyna inwestycja wielkich koncernów technologicznych w Polsce w ostatnim czasie. W kwietniu 2021 r. Google otworzył w Warszawie centrum przetwarzania danych i usług w chmurze Google Cloud – 25. taki ośrodek na świecie i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej. „Nasze główne europejskie centrum technologii dla usług w chmurze jest w Polsce, rozwijamy też nasze centrum badawczo-rozwojowe” – mówił wówczas prezes koncernu Sundar Pichai w rozmowie z Morawieckim. Szef Google’a chwalił również polskich inżynierów i ich kwalifikacje.

Rok później, w marcu 2022 r., Google ogłosiło kolejne inwestycje w Polsce, warte 2,7 mld złotych, przeznaczone na zakup i rozwój kompleksu biurowego Warsaw HUB, w którym docelowo będzie mogło pracować 2,5 tys. osób. Już teraz Google zatrudnia w Polsce ponad tysiąc osób, w tym 600 inżynierów i inżynierek oprogramowania, a warszawskie centrum jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie – podkreślała firma w komunikacie.

Polska, będąca kiedyś krajem masowej emigracji, staje się obecnie państwem „odwrotnego drenażu mózgów” – krajem, do którego ściągają wykształceni ludzie, by zatrudniać się w dynamicznie rozwijającym się sektorze technologicznym – zauważa portal Euronews. „Szczególnie Warszawa stała się w ostatnim czasie centrum gospodarczym, do którego ściągają międzynarodowe koncerny, takie jak Microsoft, Google czy Nvidia, zachęcone obfitością wykształconych pracowników, relatywnie niskim kosztami życia i zatrudnienia” – zaznacza serwis.

Pakt na rzecz polskiej innowacyjności

.Miejscu Polski we współczesnym wyścigu innowacyjności poświęciło uwagę już wielu publicystów, także na łamach „Wszystko co Najważniejsze„. Prof. Michał Kleiber pisze, że najwyższy czas nieprecyzyjne apele o inwestycje w polską innowację przekuć w konkretne działania. Jego zdaniem choć nowa kultura innowacyjności rodzi się w znacznej mierze poza polityką – w biznesie, w nauce, w istocie w całym społeczeństwieto nadal państwo jako jej promotor ma do odegrania kluczową rolę. „Musi państwo promować innowacyjność z przekonaniem o jego znaczeniu, ale także ze świadomością podejmowanego przez innowatorów ryzyka. Jeśli w wielu krajach innowacje zyskały w ostatnich dekadach tak gwałtownie na znaczeniu, to nie z uwagi na zwykłą technokratyczną modę albo polityczną poprawność, lecz ze względu na pojawienie się zupełnie odmienionej społecznej mentalności, wręcz „nowego społeczeństwa”, dużo bardziej od nas świadomego wyzwań, którym wszyscy musimy stawiać dzisiaj czoła.” – pisze prof. Kleiber.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 maja 2023