Pożar Hôtel de la Marine w Paryżu

Pożar Hôtel de la Marine w Paryżu

W sobotę 31 grudnia w Hôtel de la Marine, znajdującym się przy Place de la Concorde w Paryżu, wybuchł pożar. Ogień pojawił się w lokalach technicznych, dlatego eksponaty oraz zabytkowe sale pałacu nie zostały dotknięte. Obiekt jest jednak zamknięty dla zwiedzających do odwołania.

.Według komunikatu Hôtel de la Marine, powód pożaru nie jest znany. Przedstawiciele obiektu precyzują jednak, że pomieszczenia, objęte pożarem, „nie przedstawiają żadnej wartości kulturowego dziedzictwa”.

Od czerwca 2021 roku zwiedzający mogli zwiedzać, po raz pierwszy od jego powstania, budynek Hôtel de la Marine, stworzony w XVIII wieku przez królewskiego architekta, Ange-Jacquesa Gabriela. Do końca XVIII wieku w pałacu przechowywane były meble, należące do dworu królewskiego, przez co budynek nazywany był pierwszym „muzeum sztuk dekoracyjnych” we Francji. Następnie, przez dwa wieki, w Hôtel de la Marine znajdowała się siedziba ministerstwa marynarki wojennej. Pałac był też miejscem takich wydarzeń, jak podpisanie dekretu o zniesieniu niewolnictwa. Uratowany kilka lat temu od przeznaczenia go na luksusowy hotel odrestaurowany budynek przy place de la Concorde znajduje się obecnie na liście zabytków.

W bogato dekorowanych salach Hôtel de la Marine zwiedzający mogli zobaczyć odtworzony XVII-wieczny gabinet, salon czy pokoje prywatne. 

W Hôtel de la Marine na wystawie stałej prezentowane są eksponaty, pochodzące z kolekcji Al Thani, będącej jedną z najbardziej prestiżowych prywatnych kolekcji sztuki. Gromadząca dzieła od antyku do współczesności, pochodzące z różnych cywilizacji i kultur, kolekcja ma pokazywać różnorodność sztuki w różnych częściach świata. Do najbardziej emblematycznych eksponatów, pokazywanych w Hôtel de la Marine i pochodzących z kolekcji Al Thani, należy figurka niedźwiedzia z czasów dynastii Han, czy maska pochodząca z cywilizacji Majów. 

.W Hôtel de la Marine odbywają się również wystawy czasowe. Od 30 listopada można było zobaczyć, zaplanowaną do 26 marca, wystawę dzieł sztuki renesansu włoskiego, które na potrzeby wystawy po raz pierwszy opuściły Wenecję. Objęta honorowym patronatem włoskiego Ministerstwa Kultury, wystawa przedstawiała eksponaty, pochodzące z weneckiej Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro. Wśród dzieł, znajdujących się tymczasowo w Hôtel de la Marine, znajdowały się m.in.obrazy Tintoretta i Tycjana, medaliony Belliniego czy rzeźby Tullio Lombardo. 

oprac.Julia Mistewicz, Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 stycznia 2023