Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zrezygnował z urzędu

Klaus Iohannis

Telewizja Digi24 przekazała informację, że prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił rezygnację ze stanowiska. Decyzja głowy państwa wejdzie w życie w środę 12 lutego.

Wybory prezydenckie w Rumunii odbędą się 4 maja 2025 r.

.W krótkim wystąpieniu prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który urząd głowy państwa sprawował od 2014 r., tłumaczył, że krok ten ma zapobiec kryzysowi politycznemu w kraju. Zgodnie z konstytucją obowiązki prezydenta przejmie przewodniczący Senatu Ilie Bolojan z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL).

Przedstawiciele radykalnej i populistycznej prawicy domagali się zawieszenia Klausa Iohannisa, którego mandat został przedłużony po anulowaniu listopadowych wyborów prezydenckich. Zainicjowane przez opozycję głosowanie w sprawie zawieszenia go w obowiązkach miało się odbyć w parlamencie we wtorek.

Wybory prezydenckie w Rumunii są zaplanowane na maj. Obecnie liderem sondaży jest kandydat radykalnej prawicy Calin Georgescu, który zajął pierwsze miejsce w anulowanej pierwszej turze wyborów w listopadzie 2024 r. 

Polacy w Rumunii przed 1989 r.

.Ze względu na sąsiedztwo geograficzne z Rzeczpospolitą Obojga Narodów stosunki z ziemiami rumuńskimi omawianych nacji dotyczyły przede wszystkim Hospodarstwa Mołdawskiego. Dotychczasowe kontakty polsko-mołdawskie miały przede wszystkim charakter polityczny i gospodarczy oraz kulturalny. Obejmowały m.in. recepcję języka oraz rozwiązań w dziedzinie administracji. Własne plany dynastyczne względem Mołdawii miał król Jan III Sobieski, który na miejscowym tronie chciał osadzić swojego syna. Warto nadmienić, że w XIV w. Hospodarstwo Mołdawskie stało się lennikiem Korony Polskiej. Nie można także zapominać o znanych postaciach historycznych, które łączyły związki z Polską i Siedmiogrodem (ówcześnie w Królestwie Węgierskim, a obecnie w Rumunii): Stefanie Batorym – tamtejszym wojewodzie, późniejszym królu Polski, czy pochowaną w katedrze w Alba Iulia Izabellą Jagiellonką – pisze prof. Robert RAJCZYK, adiunkt na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ekspert m.in. w tematyce systemów politycznych państw powstałych po rozpadzie bloku wschodniego.

„Kierunki aktywności polskiej emigracji mają więc dwojaki wymiar: kulturalno-społeczny oraz polityczny. Ten ostatni aspekt zawiera podejmowanie wszelkich inicjatyw politycznych, których celem byłaby pomoc w restytucji państwa polskiego, i obejmuje okres poprzedzający przejęcie rządów w prowincji przez monarchię austro-węgierską. Po 1849 r. Bukowina stała się osobną jednostką administracyjną cesarstwa, co zmieniło też w istotny sposób charakter aktywności politycznej. Przede wszystkim miała ona związek z funkcjonowaniem reprezentacji politycznej ludności polskiej, jak również w tym kontekście intensyfikacji nabrała działalność społeczna, zwłaszcza w wymiarze kulturalno-oświatowym. Inny aspekt imigracji żywiołu polskiej miał związek z czynnikami ekonomicznymi, w tym m.in. znaczeniem Bukowiny w gospodarce monarchii oraz stosunkowo dużą swobodą przemieszczania się w granicach prowincji galicyjskiej, w skład której Bukowina wchodziła od 1786 r.”

Cały tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze pod linkiem: Prof. Robert RAJCZYK: Polacy w Rumunii przed 1989 r..

PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lutego 2025