Nie podpiszę żadnej ustawy uderzającej w polskie rolnictwo [Karol NAWROCKI]

Karol NAWROCKI w Opocznie

Kandydat obywatelski, startujący z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, Karol NAWROCKI w Opocznie na Kongresie Polskiej Wsi w sobotę 5 kwietnia 2025 r. przedstawił swój program dla wsi. Kandydat w wyborach prezydenckich Karol NAWROCKI mówił o „zatrzymaniu” Zielonego Ładu i umowy Mercosur oraz przywróceniu ceł na produkty rolne spoza UE.

Sześć punktów Karola NAWROCKIEGO dla polskiej wsi

.”Plan dla polskiej wsi” ma sześć punktów; Karol NAWROCKI przedstawił go podczas „Kongresu polskiej wsi” 5 kwietnia 2025 r. w Opocznie.

„Nie podpiszę żadnej ustawy, która ogranicza produkcję roślinną lub zwierzęcą. Będę chronił rolników przed regulacjami osłabiającymi konkurencyjność polskiego rolnictwa” – to pierwszy z punktów programu. Kolejny dotyczy Zielonego ładu. Według Karola NAWROCKIEGO uderza on w interesy polskich rolników. Kandydat na prezydenta zapowiedział, że nie podpisze żadnej ustawy wdrażającej ten program.

Karol NAWROCKI zapowiedział zwołanie szczytu państw krytycznych wobec Zielonego ładu oraz państw graniczących z Ukrainą, żeby sprzeciwić się – jak określił – nieuczciwej konkurencji w rolnictwie i transporcie produktów rolnych z Ukrainy. Kandydat obywatelski dodał jednak, że polskim interesem jest „trzymać Sowieta jak najdalej”, więc należy pomagać Ukrainie, ale na zasadach partnerskich i nie kosztem polskich rolników i przedsiębiorców.

Zapowiedział ponadto, że jeśli zostanie prezydentem, będzie rekomendował uchwalenie ustawy przedłużającej ograniczenia wykupu ziemi przez cudzoziemców i zapewni priorytet dla polskich rolników w nabywaniu gruntów rolnych. Chodzi o nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, których sprzedaż jest ograniczona do roku 2026.

Trzeba zatrzymać umowę z Mercosur – Karol NAWROCKI w Opocznie

.Karol NAWROCKI zadeklarował, że będzie dążył do zatrzymanie umowy z Mercosur. Chodzi o umowę UE z Brazylią, Argentyną, Urugwajem, Paragwajem i Boliwią, która budzi sprzeciw europejskich rolników, którzy obawiają się zalewu unijnego rynku przez tanie produkty rolne z krajów Ameryki Południowej.

„Będę walczył o przywrócenie ceł i kontyngentów na produkty rolne spoza Unii Europejskiej. Podejmę działania, które zabezpieczą polskich rolników przed destabilizacją rynku. Zbuduję koalicję, aby zatrzymać umowę UE-Mercosur” – powiedział Karol NAWROCKI.

Częścią programu dla wsi Karola NAWROCKIEGO ma być też wsparcie dla gospodarstw rodzinnych, które – jak powiedział – są fundamentem polskiego rolnictwa. „Wzmocnię system dopłat i preferencyjnych kredytów dla gospodarstw rodzinnych.

Nie podpiszę żadnej ustawy, która pozwala na budowę wiatraków w pobliżu zabudowań” – tak brzmi kolejny punkt planu Karola NAWROCKIEGO dla wsi. Karol NAWROCKI zapowiedział też, że nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej wiek emerytalny, nie zgodzi się też na likwidację KRUS i zwiększanie obciążeń dla rolników.

Program Karola NAWROCKIEGO w wyborach prezydenckich 2025

Jaki jest program wyborczy Karola NAWROCKIEGO w wyborach prezydenckich 2025Karol NAWROCKI publicznie w tej kampanii opowiedział się za:

  • zacieśnianiem relacji sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi;
  • zwiększeniem wydatków na polską armię i wzmocnieniem bezpieczeństwa narodowego, zwiększenie liczebne wojska, co najmniej do 300 tys. żołnierzy;
  • kontynuacją zagrożonych wstrzymaniem inwestycji rozwojowych: CPK, polskiego atomu, rozbudowę portów na Bałtyku etc.;
  • wzmocnieniem polskiej gospodarki; obniżkę VAT z 23 do 22 proc., obniżenie rachunków za energię o 1/3, zawetowaniem Zielonego Ładu UE;
  • utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
  • silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
  • ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciw wobec aborcji);
  • zwiększaniem obszarów indywidualnej wolności i siły wspólnoty;
  • PIT 0 proc. dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci, minimum 150 zł waloryzacji emerytur i rent, dostęp do usług publicznych i służby zdrowia;
  • wsparciem polskiego rolnictwa i rozwoju lokalnego, również poza największymi miastami, ochronę polskiego rolnictwa przed importem z Ameryki Południowej i Ukrainy;
  • uzyskaniem od Ukrainy zgody na ekshumacje na Wołyniu;
  • kontynuacją działań na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec;
  • brak zgody na „niszczące ideologie”, które „demoralizują dzieci w szkołach”;
  • przywracaniem pamięci o polskich bohaterach narodowych, programy patriotyczne w szkołach.

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 kwietnia 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych