Wybory 2025. Kandydaci programy sondaże terminy

Wybory prezydenckie wskazać mają następcę Andrzeja Dudy, który po dwóch kadencjach nie może ubiegać się o kolejną kadencję. Najnowsze sondaże prezydenckie wskazują, jak będą wyglądały te wybory, w których do wskazania zwycięzcy wyborów po pierwszej turze 18 maja 2025 r., będzie niezbędna druga – 1 czerwca 2025 r. Przedstawiamy podstawowe terminy kampanii, a także programy kandydatów.
Ważne daty w kampanii wyborczej 2025
.Warto uporządkować najważniejsze daty ważne dla wyborców i sztabów wyborczych w wyborach prezydenckich 2025. Także po to, aby wiedzieć do kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o głosowanie za granicą, jak głosują żołnierze, więźniowie, chorzy w szpitalach? Jak i gdzie składa się wnioski o głosowanie poprzez pełnomocnika? Kto może oddać głos przez pełnomocnika? Jak mogą oddać głos w wyborach prezydenckich osoby niepełnosprawne? Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Kiedy wybory prezydenckie – pierwsza tura a następnie druga tura?
- Od 4 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r.:
– składanie przez wyborców wniosków o: wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, zmianę miejsca głosowania, składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o zmianę miejsca głosowania. - Do 14 kwietnia 2025 r.:
– utworzenie odrębnych obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, domach studenckich i zespołach tych domów, a także ustalenie ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych. - Do 18 kwietnia 2025 r.:
– podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i możliwości głosowania przez pełnomocnika; zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głoso- wania na polskich statkach morskich; zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych. - Do 28 kwietnia 2025 r.:
– podanie do publicznej wiadomości danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; powołanie obwodowych komisji wyborczych; podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. - Od 3 maja 2025 r. do 16 maja 2025 r. do godz. 24.00:
– nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze. - Do 5 maja 2025 r.:
– zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym przy użyciu nakładek na karty do głosowania w wyborach prezydenckich sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat; zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. - Do 8 maja 2025 r:
– podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego w dniu wyborów, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego. - Do 9 maja 2025 r.:
– składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. - Do 13 maja 2025 r.:
– składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą; składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach. - Do 15 maja 2025 r.:
– poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania. - 16 maja 2025 r. o godz. 24.00
– zakończenie kampanii wyborczej, rozpoczyna się cisza wyborcza trwająca do zakończenia głosowania w pierwszej turze. Do tego momentu mogą być prezentowane programy kandydatów w wyborach prezydenckich oraz prowadzone akcje promocyjne, spotkania z wyborcami etc. - w dniu 18 maja 2025 r. w godz. 7.00–21.00
– akt głosowania, czyli pierwszy dzień wyborów prezydenckich 2025 r. - w dniu 1 czerwca 2025 r. w godz. 7.00-21.00
– akt głosowania, czyli drugi dzień wyborów prezydenckich 2025 r.
Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?
.Listę kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r. Państwowa Komisja Wyborcza opublikuje najpóźniej 28 kwietnia 2025 r. Jak dotąd PKW zatwierdziła wnioski o wpisanie do wyścigu prezydenckiego jedenastu kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r.
Jeśli zostaną potwierdzone kolejne kandydatury (szczególnie jeśli kandydaci dostarczyli powyżej 100.000 podpisów ich popierających każdy z kandydatów), wówczas zostaną zarejestrowani kolejni – i znajdą się na listach do głosowania, jakie wyborcy otrzymają w dniu głosowania w pierwszej turze 18 maja 2025 r.
Poniższa lista ma więc charakter wstępny, w oczekiwaniu na weryfikację podpisów poparcia przez Państwową Komisję Wyborczą i zarejestrowanie kandydatów w finalnej liście.
Nazwiska zostały przez nas uszeregowane w kolejności alfabetycznej:
- Artur BARTOSZEWICZ
- Magdalena Agnieszka BIEJAT
- Grzegorz Michał BRAUN
- Szymon Franciszek HOŁOWNIA
- Dawid Bohdan JACKIEWICZ – podpisy poparcia w trakcie weryfikacji
- Marek JAKUBIAK – podpisy poparcia w trakcie weryfikacji
- Wiesław LEWICKI – podpisy poparcia w trakcie weryfikacji
- Maciej MACIAK
- Sławomir Jerzy MENTZEN
- Karol Tadeusz NAWROCKI
- Joanna SENYSZYN
- Krzysztof Jakub STANOWSKI – podpisy poparcia w trakcie weryfikacji
- Romuald Tadeusz STAROSIELEC – podpisy poparcia w trakcie weryfikacji
- Paweł Jan TANAJNO – podpisy poparcia w trakcie weryfikacji
- Rafał Kazimierz TRZASKOWSKI
- Marek Marian WOCH
- Adrian Tadeusz ZANDBERG
Programy kandydatów w wyborach prezydenckich 2025
.Przedstawiane poniżej programy wyborcze kandydatów na prezydenta, podobnie jak programy wyborcze w każdych wyborach, to podstawowy element podejmowania decyzji wyborczej. Postulaty kandydatów w wyborach prezydenckich, ich cele odzwierciedlają ich programy, a więc przekonują – lub nie – do głosowania na konkretnych kandydatów.
Przedstawiamy programy wyborcze kandydatów tam, gdzie było możliwe ich ustalenie. Programy prezentowane poniżej zostały przygotowane na podstawie wystąpień kampanijnych kandydatów zarejestrowanych przez PKW oraz ich spotkań z dziennikarzami, wywiadów prasowych, radiowych i telewizyjnych.
Programy wyborcze części kandydatów są dopiero na etapie przygotoywania.
Program Rafała TRZASKOWSKIEGO
Rafał TRZASKOWSKI (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie – ma 53 lata) – to wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy. Był też posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, ministrem administracji i cyfryzacji w drugim rządzie Donalda Tuska, wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz, posłem na Sejm VIII kadencji. W wyborach w październiku 2018 r. został wybrany na urząd prezydenta Warszawy.
Już raz startował w o wiele krótszej kampanii wyborczej, gdy w czerwcu 2020 r. był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Przegrał w niej w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. W wyborach samorządowych w kwietniu 2024 r. ponownie został prezydentem Warszawy.
Premier Donald Tusk ogłosił przeprowadzenie prawyborów wewnątrz rządzącej Koalicji Obywatelskiej, które wskazało Rafała TRZASKOWSKIEGO 22 listopada 2024 kandydatem w wyborach prezydenckich 2025 r.
Jaki jest program wyborczy Rafała TRZASKOWSKIEGO? W wyborach prezydenckich Rafał TRZASKOWSKI opowiada się za:
- liberalizacją prawa aborcyjnego – poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy;
- przyjęciem ustawy o „pigułce dzień po”;
- likwidacją Funduszu Kościelnego;
- zacieśnianie relacji z Niemcami i Francją;
- pogłębianiem integracji europejskiej;
- utrzymaniem obecnego modelu polityki migracyjnej realizowanej przez rząd Donalda Tuska;
- kontynuowaniem transformacji energetycznej zgodnie z założeniami Zielonego Ładu UE;
- wprowadzeniem w możliwej przyszłości euro w Polsce;
- utrzymaniem jak najdalej idącej pomocy dla Ukrainy;
- przyjęciem ustawy o języku śląskim;
- ideą Centralnego Okręgu Przemysłowego (bez szczegółów);
- wspieraniem środkami publicznymi społeczności LGBT.
Program Karola NAWROCKIEGO
Karol NAWROCKI (ur. 3 marca 1983 w Gdańsku – ma 41 lat) to historyk, działacz społeczny, popularyzator i obrońca polskiej historii, doktor nauk humanistycznych. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaś od 2021 r. jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Z IPN-em Karol NAWROCKI jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola Nawrockiego w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN.
Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, której tematem był opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80.
Karol NAWROCKI został zgłoszony w wyborach prezydenckich 2025 r. przez obywatelski komitet poparcia jego kandydatury zainicjowany przez prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orderu Orła Białego. [LISTA – LINK]. Następnie został poparty przez główną partię opozycyjną, Prawo i Sprawiedliwość.
Jaki jest program wyborczy Karola NAWROCKIEGO? Kandydat na prezydenta Karol NAWROCKI w wyborach prezydenckich opowiada się za:
- zacieśnianiem relacji sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi;
- zwiększeniem wydatków na polską armię i wzmocnieniem bezpieczeństwa narodowego, zwiększenie liczebne wojska, co najmniej do 300 tys. żołnierzy;
- kontynuacją zagrożonych wstrzymaniem inwestycji rozwojowych: CPK, polskiego atomu, rozbudowę portów na Bałtyku etc.;
- wzmocnieniem polskiej gospodarki; obniżkę VAT z 23 do 22 proc., obniżenie rachunków za energię o 1/3, zawetowaniem Zielonego Ładu UE;
- utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
- silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
- ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciw wobec aborcji);
- zwiększaniem obszarów indywidualnej wolności i siły wspólnoty;
- PIT 0 proc. dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci, minimum 150 zł waloryzacji emerytur i rent, dostęp do usług publicznych i służby zdrowia;
- wsparciem polskiego rolnictwa i rozwoju lokalnego, również poza największymi miastami, ochronę polskiego rolnictwa przed importem z Ameryki Południowej i Ukrainy;
- uzyskaniem od Ukrainy zgody na ekshumacje na Wołyniu;
- kontynuacją działań na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec;
- brak zgody na „niszczące ideologie”, które „demoralizują dzieci w szkołach”;
- przywracaniem pamięci o polskich bohaterach narodowych, programy patriotyczne w szkołach.
W Bielsku-Białej podczas jednego z pierwszych swoich spotkań w kampanii przed wyborami prezydenckimi tak Karol NAWROCKI przedstawiał swoje stanowisko w sprawie aborcji i eutanazji:
„Jestem katolikiem. Jestem chrześcijaninem. Jestem członkiem Kościoła katolickiego.
Jestem za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci, to jest dla mnie naturalne.
Moja historia rodzinna mnie do tego zobowiązuje. Może tu, w Bielsku Białej fragment tej historii opowiem.
Jestem ojcem wspaniałego syna, Daniela, który ma 21 lat, którego bardzo kocham, bez którego nie wyobrażam sobie życia, który mnie kocha też. Wychowuję go od drugiego roku życia. Nie jest on moim biologicznym synem, ale zapominam często o tym, bo nie znam innego życia, niż z Danielem, a on nie zna innego ojca jak ja.
Mamy świadomość w moim rodzinnym domu, że Daniel żyje za sprawą głebokiej odporności psychicznej, poświęcenia i gotowości jego młodej wówczas mamy do tego, aby go urodzić i żeby życie wygrało. Więc ta sytuacja w pewien sposób mnie buduje osobiście.
Jestem natomiast przeciwny ideologicznej wojnie na ulicach polskich miast. To są tak delikatne sprawy i dotyczą kwestii tak fundamentalnych, że najgorsze co by się mogło stać w Polsce to powtórzenie wychylonych wahadeł sprzed kilku lat. To jest na równi niepokojąca jak i to, że dzieją się zamachy na ludzkie życie.
To jest mój pogląd, którym się z państwem dzielę. To jest moja etyka, mój poczucie chrześcijańskie.
Aby było jasne, w życiu chrześcijańskim nie robię z siebie anioła. My upadamy i wstajemy, w naszym życiu. I to jest fundament życia chrześcijańskiego. Bo Pan Bóg, Pan Jezus są miłosierni i rozumieją, że się wierzy, kocha, przeprasza za grzechy, to jest się coraz bliżej Pana. Upada się i się wstaje.
Jestem za życiem, ale przeciw ideologicznej wojnie na ulicach polskich miast”.
Program Sławomira MENTZENA
Sławomir MENTZEN (ur. 20 listopada 1986 w Toruniu – ma 38 lat) – to przedsiębiorca, doradca podatkowy, poseł na Sejm X kadencji, jeden ze współprzewodniczących Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz prezesem Nowej Nadziei.
Studiował nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Posiada także licencjat z fizyki teoretycznej. Działalność polityczną rozpoczął w 2007 r. dołączając do Unii Polityki Realnej. Działalność biznesową prowadzi od 2011 r., kiedy otworzył kantor. Od początku drugiej połowy lat 10. był członkiem partii KORWiN. Wszedł w skład prezydium tego ugrupowania w 2016 r. Jesienią 2022 r. po ustąpieniu Korwin-Mikkego podczas kongresu Partii KORWiN został jej nowym przewodniczącym. 29 listopada 2022 r. ta zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła X kadencji.
Jaki jest program wyborczy Sławomira MENTZENA? W kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi 2025 r. Sławomir MENTZEN opowiada się za:
- silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
- bardziej restrykcyjną polityką migracyjną w zakresie także pracowników kontraktowych;
- niskimi i nieskomplikowanymi podatkami;
- niską stałą składką zdrowotną;
- zwiększeniem wydatków na polską armię;
- wspieraniem małych i średnich polskich firm;
- likwidacją/ograniczeniem wsparcia dla Ukrainy;
- asertywną polityką zagraniczną;
- odrzuceniem Zielonego Ładu UE;
- ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciwia się aborcji);
- utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
- obroną tradycyjnych wartości.
Program Szymona HOŁOWNI
Szymon HOŁOWNIA (ur. 3 września 1976 w Białymstoku – ma 48 lat) – to marszałek Sejmu RP X kadencji, lider i założyciel formacji Polska 2050, która wraz z PSL-em współtworzy klub parlamentarny Trzecia Droga. Wcześniej, przed wejściem do polityki, to dziennikarz, felietonista, pisarz, prezenter telewizyjny.
Przez pięć lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednak studiów tych nie ukończył. Dużą popularnością przyniosła mu udział w programie rozrywkowym „Mam Talent”, którego to był współprowadzącym. 15 października 2023 r. udało mu się uzyskać mandat posła na Sejm RP X kadencji. 13 listopada 2023 r. został wybrany na marszałka „rotacyjnego” Sejmu.
Jaki jest program Szymona HOŁOWNI? W wyborach prezydenckich 2025 r. Szymon HOŁOWNIA opowiada się za:
- referendum w sprawie aborcji;
- pogłębieniem integracji europejskiej;
- wprowadzeniem euro w Polsce;
- ścisłą współpracą z unijnymi sojusznikami – głównie Niemcami i Francją;
- kontynuacją transformacji energetycznej w duchu unijnego Zielonego Ładu UE;
- utrzymaniem prawa do azylu dla nielegalnych imigrantów;
- polityką otwartych drzwi;
- utrzymaniem przywilejów socjalnych dla uchodźców z Ukrainy w Polsce;
- kontynuacją maksymalnej pomocy dla Ukrainy.
Program Adriana ZANDBERGA
Adrian ZANDBERG (ur. 4 grudnia 1979 w Aalborgu – ma 45 lat) – współzałożyciel, współprzewodniczący oraz członek Zarządu Krajowego partii Razem, poseł na Sejm IX i X kadencji, historyk, programista komputerowy, doktor nauk humanistycznych. Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim.
Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 2000 r., kiedy został współpracownikiem prezesa Polskiej Partii Socjalistycznej Piotra Ikonowicza. Był członkiem Unii Pracy, uczestniczył w protestach przeciwko wojnie w Iraku oraz manifestacjach w obronie bezpłatnych studiów. W maju 2015 r. współtworzył Partię Razem.
Jaki jest program Adriana ZANDBERGA? W wyborach prezydenckich 2025 r. Adrian ZANDBERG opowiada się za:
- legalną aborcją;
- liberalną politykę migracyjną;
- inwestycjami mającymi na celu rozwój polskiego przemysłu;
- kontynuacją polityki transformacji energetycznej w duchu Zielonego ŁaduI UE;
- pogłębianiem integracji europejskiej;
- dalszą pomocą dla Ukrainy;
- rozwojem polskiego AI i inwestycjami w nowoczesne technologię;
- zwiększeniem wydatków na służbę zdrowia;
- silnym państwem opiekuńczym.
Program kandydata Grzegorza BRAUNA
Grzegorz BRAUN (ur. 11 marca 1967 w Toruniu – ma 58 lat) – prezes Konfederacji Korony Polskiej, europoseł, dwukrotny poseł na Sejm RP (IX i X kadencji), reżyser filmowy, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta.
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie podjął pracę na tej uczelni i do 2007 prowadził tam zajęcia z dziennikarstwa. Jest autorem wielu filmów na tematy polityczne i historyczne. W jego filmowym portfolio znajdują się m.in.: „Towarzysz Generał”, czy „Eugenika — w imię postępu”.
16 stycznia 2025 r. ogłosił swój niezależny od Rady Liderów Konfederacji start w wyborach prezydenckich 2025, za co został usunięty z Konfederacji.
Jaki jest program Grzegorza BRAUNA? W wyborach prezydenckich 2025 r. Grzegorz BRAUN opowiada się za:
- obroną tradycyjnych wartości;
- obroną dzieci nienarodzonych;
- zakończeniem dalszej pomocy dla Ukrainy;
- „nowym otwarciem” w relacjach z Federacją Rosyjską;
- wprowadzeniem zakazu promowania w przestrzeni publicznej progresywistycznych idei;
- wyjściem z Unii Europejskiej;
- przywróceniem kary śmierci;
- utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
- wprowadzeniem systemu prezydenckiego w Polsce.
Program kandydatki Magdaleny BIEJAT
Magdalena BIEJAT (ur. 11 stycznia 1982 w Warszawie – ma 43 lata) – wicemarszałek Senatu XI kadencji, z zawodu socjolog związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Stocznia.
W latach 2015-2024 była członkiem Partii Razem, a w latach 2022-2024 (do października 2024 r.) także wiceprzewodnicząca Partii Razem. Z ramienia tego ugrupowania była posłem na Sejm IX kadencji. Jednak związała się z Nową Lewicą, którego to ugrupowania kandydatką została w połowie grudnia 2024 r.
Jaki jest program Magdaleny BIEJAT? W wyborach prezydenckich 2025 r. kandydatka Nowej Lewicy Magdalena BIEJAT opowiada się za:
- aborcją na życzenie do 12 tygodnia ciąży;
- dekryminalizacją aborcji;
- darmową antykoncepcją dla młodzieży;
- polityką otwartych drzwi dla imigrantów;
- pogłębieniem integracji europejskiej;
- zacieśnioną współpracą z Niemcami i UE;
- rezygnacją ze złotówki na rzecz euro;
- wprowadzeniem równego urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców;
- surowymi karami za niepłacenie alimentów;
- wspieraniem z budżetu publicznego społeczności LGBT.
Kto wejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich 2025?
Wszystkie poważne ośrodki badawcze wskazują, że do drugiej tury wyborów przechodzi dwójka kandydatów: Rafał TRZASKOWSKI i Karol NAWROCKI – przedstawiciele największych ugrupowań rządowego i opozycyjnego. .
Analizując ostatnie sondaże prezydenckie, socjolog z UJ prof. Jarosław Flis przeliczył wyniki z sondaży prezydenckich: IPSOS dla TVP Info z 13 marca, Opinia24 dla RMF FM z 13 marca, IBRiS dla „Wydarzeń” Polsat z 16 marca, CBOS z 20 marca oraz United Surveys z 23 marca. Uśrednione wyniki tych sondaży prezydenckich, przekonują, że wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał TRZASKOWSKI kwalifikowany jest na poziomie poparcia 34,3 proc., zaś kandydat obywatelski, startujący z poparciem Prawa i Sprawiedliwości prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol NAWROCKI – kwalifikowany jest na poziomie poparcia 22,9 proc.
Jednocześnie większość poważnych analityków z instytutów naukowych, ośrodków badawczych o pewnym poziomie niezależności zarówno od władzy, jak i opozycji, nie jest w stanie odpowiedzialnie przedstawić werdyktu wyborczego, a więc odpowiedzieć „pod nazwiskiem na pytanie, kto wygra wybory prezydenckie 2025.
Najnowsze sondaże prezydenckie 2025
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 Instytutu Pollster dla Super Ekspresu
31 marca – 1 kwietnia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc. (-2 proc.)
- Karol NAWROCKI – 23 proc. (+2 proc.)
- Sławomir MENTZEN – 19 proc. (-3 proc.)
- Szymon HOŁOWNIA – 8 proc. (bz.)
- Adrian ZANDBERG – 4 proc.(+2 proc.)
- Grzegorz BRAUN – 3 proc. (bz.)
- Magdalena BIEJAT – 3 proc. (bz.)
- Artur BARTOSZEWICZ – 1,12 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
- Marek MACIAK – 0,42 proc.
- Joanna SENYSZYN – 0,40 proc.
- Marek WOCH – 0,26 proc.
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
21-23 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 33,2 proc.
- Karol NAWROCKI – 25,3 proc.
- Sławomir MENTZEN – 18,0 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 5,0 proc.
- Magdalena BIEJAT – 4,4 proc.
- Grzegorz BRAUN – 2,3 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,5 proc.
- Marek JAKUBIAK – 0,6 proc.
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 CBOS
13-16 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 36,4 proc.
- Karol NAWROCKI – 25,9 proc.
- Sławomir MENTZEN – 18,1 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 5,4 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2,6 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2,5 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2,2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 0,9 proc.
- Grzegorz BRAUN – 0,5 proc.
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 IBRIS dla Polsat News
13-16 marca, opublikowany 21 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 36,4 proc.
- Karol NAWROCKI – 25,9 proc.
- Sławomir MENTZEN – 18,1 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 5,4 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2,6 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2,5 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2,2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 0,9 proc.
- Grzegorz BRAUN – 0,5 proc.
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 IPSOS dla Fundacji Liberte
19 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 32 proc.
- Karol NAWROCKI – 25 proc.
- Sławomir MENTZEN – 15 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 3 proc.
- Adrian ZANDBERG – 3 proc.
- Grzegorz BRAUN – 2 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 Opinia24 dla RMF FM
10-13 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 32,0 proc.
- Karol NAWROCKI – 19,5 proc.
- Sławomir MENTZEN – 18,9 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 5,7 proc.
- Grzegorz BRAUN – 3,0 proc.
- Magdalena BIEJAT – 1,8 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 1,4 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 0,6 proc.
- Joanna SENYSZYN – 0,2 proc.
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 Ipsos dla TVP w likwidacji
11-13 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 36 proc.
- Karol NAWROCKI – 21 proc.
- Sławomir MENTZEN – 17 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6 proc.
- Adrian ZANDBERG – 3 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2 proc.
- Grzegorz BRAUN – 2 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
Najnowszy sondaż prezydencki 2025 IBRiS dla Polityki
4-5 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 35,7 proc.
- Karol NAWROCKI – 22,3 proc.
- Sławomir MENTZEN – 15 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6,9 proc.
- Magdalena BIEJAT – 5,3 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2,4 proc.
- Grzegorz BRAUN – 1,7 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 1,4 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1,2 proc.
Sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
7-9 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 35,9 proc.
- Karol NAWROCKI – 27,1 proc.
- Sławomir MENTZEN – 19,4 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 3,6 proc.
- Adrian ZANDBERG – 3,1 proc.
- Magdalena BIEJAT – 1,1 proc.
- Grzegorz BRAUN – 1,1 proc.
- Marek JAKUBIAK – 0,9 proc.
Sondaż prezydencki Pollster dla Super Expressu
7-9 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 37 proc.
- Sławomir MENTZEN – 22 proc.
- Karol NAWROCKI – 21 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 8 proc.
- Magdalena BIEJAT – 3 proc.
- Grzegorz BRAUN – 3 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2 proc.
Sondaż prezydencki 2025 CBOS
3-6 marca 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc.
- Karol NAWROCKI – 23 proc.
- Sławomir MENTZEN – 21 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 5 proc.
- Adrian ZANDBERG – 3 proc.
- Grzegorz BRAUN – 2 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 1 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
Sondaż prezydencki 2025 CBOS
17-20 lutego 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 34 proc.
- Karol NAWROCKI – 25 proc.
- Sławomir MENTZEN – 17 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 5 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 3 proc.
- Grzegorz BRAUN – 3 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
Sondaż prezydencki 2025 SW Research dla Wprost
28 lutego 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 33,6 proc. (+0,7 proc.)
- Sławomir MENTZEN – 18,9 proc. (+5,8 proc.)
- Karol NAWROCKI – 16,5 proc. (-0,5 proc.)
- Szymon HOŁOWNIA – 7,9 proc. (+1 proc.)
- Grzegorz BRAUN – 2,9 proc. (+0,7 proc.)
- Krzysztof STANOWSKI – 2,8 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2,6 proc. (-0,1 proc.)
- Marek JAKUBIAK – 2,2 proc. (+1,1 proc.)
- Magdalena BIEJAT – 1,8 proc. (-1,6 proc.)
Sondaż prezydencki 2025 Opinia24
17-21 lutego 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 34,9 proc. (-0,4 proc.)
- Karol NAWROCKI – 24,1 proc. (+ 2 proc.)
- Sławomir MENTZEN – 13,6 proc. (+0,4 proc.)
- Szymon HOŁOWNIA – 4,2 proc. (-2,6 proc.)
- Adrian ZANDBERG – 2,7 proc. (+1,2 proc.)
- Grzegorz BRAUN – 2,1 proc. (-0,8 proc.)
- Magdalena BIEJAT – 2 proc. (-0,2 proc.)
- Marek JAKUBIAK – 1,7 proc. (+0,9 proc.)
- Krzysztof STANOWSKI – 1,3 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IBRIS dla Wydarzeń Polsatu
24 lutego 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 35,2 proc.
- Karol NAWROCKI – 26,5 proc.
- Sławomir MENTZEN – 15,7 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6 proc.
- Magdalena BIEJAT – 3,3 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,4 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 0,5 proc.
- Grzegorz BRAUN – 0,4 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IPSOS dla 19.30 i TVP Info w likwidacji
17-18 lutego 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 33 proc.
- Karol NAWROCKI – 24 proc.
- Sławomir MENTZEN – 15 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 7 proc.
- Grzegorz BRAUN – 3 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 3 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Opinia24 dla RMF FM
10-13 lutego 2025 roku
- Rafał TRZASKOWSKI – 30,9 proc.
- Karol NAWROCKI – 21,7 proc.
- Sławomir MENTZEN – 16,8 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 4,7 proc.
- Marek JAKUBIAK – 2,8 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2,1 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2,0 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 1,6 proc.
- Joanna SENYSZYN – 0,5 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ – 0,2 proc.
Sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
7-9 lutego 2025 roku
- Rafał TRZASKOWSKI – 36,7 proc. (-1,1)
- Karol NAWROCKI – 25,3 proc. (+0,3)
- Sławomir MENTZEN – 9,8 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6,6 proc.
- Magdalena BIEJAT – 5 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2,9 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,7 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1,6 proc.
- Grzegorz BRAUN – 1,5 proc.
- Dawid JACKIEWICZ – 0,2 proc.
- Joanna SENYSZYN – 0,2 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ – 0,1 proc.
- Katarzyna CICHOS – 0 proc.
- Marek WOCH – 0 proc.
- Wiesław LEWICKI – 0 proc.
- Maciej MACIAK – 0 proc.
- Wojciech PAPIS – 0 proc.
- Romuald STAROSIELEC – 0 proc.
- Paweł TANAJNO – 0 proc.
- Anna SKIRGIEŁŁO – 0 proc.
- Dominika JASIŃKA – 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Instytutu Badań Pollster dla Super Expressu
8-10 lutego 2025 roku
- Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc.
- Karol NAWROCKI – 25 proc.
- Sławomir MENTZEN – 16 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 8 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 5 proc.
- Grzegorz BRAUN – 3 proc.
- Marek JAKUBIAK – 2 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Opinia24 dla Radia ZET
23-29 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 32 proc.
- Karol NAWROCKI – 24 proc.
- Sławomir MENTZEN – 15 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 7 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 4 proc.
- Magdalena BIEJAT – 3 proc.
- Grzegorz BRAUN – 3 proc.
- Adrian ZANDBERG – 2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1 proc.
- Marek WOCH – 0 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ – 0 proc.
- Joanna SENYSZYN – 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IBRIS dla Onetu
31 stycznia – 2 lutego 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 37,3 proc.
- Karol NAWROCKI – 23,9 proc.
- Sławomir MENTZEN – 8,9 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6,8 proc.
- Magdalena BIEJAT – 5 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 3 proc.
- Grzegorz BRAUN – 1,7 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1,2 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,1 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Research Partner
24-27 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 34,1 proc.
- Karol NAWROCKI – 24,6 proc.
- Sławomir MENTZEN – 13,1 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 8,3 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2,1 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,2 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1,9 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IBRIS dla Polityki
17-19 oraz 23-24 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 37 proc.
- Karol NAWROCKI – 25 proc.
- Sławomir MENTZEN – 8,9 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6,4 proc.
- Magdalena BIEJAT – 4,2 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2,5 proc.
- Grzegorz BRAUN – 1,4 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1,2 proc.
- Adrian ZANDBERG – 0,9 proc.
Sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
24-26 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 37,8 proc.
- Karol NAWROCKI – 25 proc.
- Sławomir MENTZEN – 9,7 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6,0 proc.
- Magdalena BIEJAT – 5,6 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2,9 proc.
- Grzegorz BRAUN – 2,0 proc.
- Marek JAKUBIAK – 1,4 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,2 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ – 0,2 proc.
- Joanna SENYSZYN – 0,1 proc.
- Katarzyna CICHOS – 0 proc.
- Marek WOCH – 0 proc.
- Wiesław LEWICKI – 0 proc.
- Maciej MACIAK – 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Ogólnopolskiej Grupy Badawczej
24 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 35,51 proc. (w drugiej turze przegrywa: 49,4 proc.)
- Karol NAWROCKI – 31,73 proc. (w drugiej turze wygrywa: 50,6 proc.)
- Sławomir MENTZEN – 15,68 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 5,35 proc.
- Grzegorz BRAUN – 3,37 proc.
- Magdalena BIEJAT – 3,14 proc.
- Krzysztof STANOWSKI – 2,57 proc.
- Marek JAKUBIAK – 2,13 proc.
- Adrian ZANDBERG – 0,52 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Opinia 24
20-24 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI – 35,3 proc.
- Karol NAWROCKI – 22,1 proc.
- Sławomir MENTZEN – 13,2 proc.
- Szymon HOŁOWNIA – 6,8 proc.
- Grzegorz BRAUN – 2,9 proc.
- Magdalena BIEJAT – 2,2 proc.
- Adrian ZANDBERG – 1,5 proc.
- Marek JAKUBIAK – 0,9 proc.
- Marek WOCH – 0,2 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ – 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu
16-19 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 35 proc.
- Karol NAWROCKI — 28,9 proc.
- Sławomir MENTZEN — 11,5 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 8,9 proc.
- Magdalena BIEJAT — 5 proc.
- Grzegorz BRAUN — 2,2 proc.
- Marek JAKUBIAK — 1,3 proc.
- Andrian ZANDBERG — 0,7 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ — 0 proc.
- Marek WOCH — 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Pollster dla Super Expressu
17-18 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 37 proc.
- Karol NAWROCKI — 27 proc.
- Sławomir MENTZEN — 14 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 11 proc.
- Magdalena BIEJAT — 3 proc.
- Grzegorz BRAUN — 3 proc.
- Andrian ZANDBERG — 2 proc.
- Marek JAKUBIAK — 1 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ — 1 proc.
- Marek WOCH — 1 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IPSOS dla 19.30 i TVP Info w likwidacji
14-16 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 32 proc.
- Karol NAWROCKI — 22 proc.
- Sławomir MENTZEN — 10 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 9 proc.
- Magdalena BIEJAT — 2 proc.
- Marek JAKUBIAK — 2 proc.
- Andrian ZANDBERG — 2 proc.
- Katarzyna CICHOS — 2 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ — 1 proc.
- Marek WOCH — 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 CBOS
7-8 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 35 proc.
- Karol NAWROCKI — 31 proc.
- Sławomir MENTZEN — 12 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 6 proc.
- Magdalena BIEJAT — 3 proc.
- Marek JAKUBIAK — 2 proc.
- Andrian ZANDBERG — 2 proc.
- Marek WOCH — 0 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ — 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Opinie24 dla RMF FM
7-9 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 29,8 proc.
- Karol NAWROCKI — 23 proc.
- Sławomir MENTZEN — 13,3 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 7,2 proc.
- Magdalena BIEJAT — 3,9 proc.
Sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
7-9 stycznia 2025 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 34,2 proc.
- Karol NAWROCKI — 29 proc.
- Sławomir MENTZEN — 13 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 6,7 proc.
- Magdalena BIEJAT — 4,6 proc.
- Andrian ZANDBERG — 1,5 proc.
- Marek JAKUBIAK — 1,2 proc.
- Marek WOCH — 0 proc.
- Piotr SZUMLEWICZ — 0 proc.
Sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
22 grudnia 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 36,2 proc.
- Karol NAWROCKI — 28,8 proc.
- Sławomir MENTZEN — 10,1 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 10,2 proc.
- Magdalena BIEJAT — 5,8 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IBRiS dla „Wydarzenia” Polsatu
21 grudnia 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 35,7 proc.
- Karol NAWROCKI — 26,2 proc.
- Sławomir MENTZEN — 9,6 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 10,1 proc.
- Magdalena BIEJAT — 6,1 proc.
Sondaż prezydencki 2025 IPSOS dla TVP w likwidacji
17 grudnia 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 35 proc.
- Karol NAWROCKI — 22 proc.
- Sławomir MENTZEN — 14 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 8 proc.
- Magdalena BIEJAT — 5 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Opinia24 dla RMF FM
7 grudnia 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 38,6 proc.
- Karol NAWROCKI — 23,3 proc.
- Sławomir MENTZEN — 10,7 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 7,4 proc.
- Magdalena BIEJAT — 2,6 proc.
Sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
8 grudnia 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 36,9 proc.
- Karol NAWROCKI — 30,3 proc.
- Sławomir MENTZEN — 7,3 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 7,9 proc.
- Magdalena BIEJAT — 4,8 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Pollster dla Superexpressu
11 grudnia 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 42 proc.
- Karol NAWROCKI — 28,7 proc.
- Sławomir MENTZEN — 12,7 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 10,7 proc.
- Magdalena BIEJAT — 3,3 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Pollster dla Superexpressu
26 listopada 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 35 proc.
- Karol NAWROCKI — 21 proc.
- Sławomir MENTZEN — 11 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 10 proc.
Sondaż prezydencki 2025 Opinia24 dla TVN24
25 listopada 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 41 proc.
- Karol NAWROCKI — 26 proc.
- Sławomir MENTZEN — 12 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 9 proc.
Sondaż prezydencki 2025 United Surveys dla Wirtualnej Polski
24 listopada 2024 r.
- Rafał TRZASKOWSKI — 40,4 proc.
- Karol NAWROCKI — 24,5 proc.
- Sławomir MENTZEN — 10,7 proc.
- Szymon HOŁOWNIA — 9,2 proc.
Oprac. Arkadiusz Jordan