Karol NAWROCKI najbardziej proamerykański kandydat w tych wyborach

Gdy wygram wybory prezydenckie, wówczas zrobię wszystko, aby Polska stała się liderem w budowie relacji między Unia Europejska a USA – przekonywał jeden z faworytów w toczącym się w Polsce wyścigu prezydenckiego. Karol NAWROCKI o Stanach Zjednoczonych, Polsce i Unii Europejskiej, współpracy w zakresie obrony, energetyki (w tym budowie elektrowni jądrowej) oraz technologii mówił 3 kwietnia 2025 r.podczas spotkania z Amerykańską Izbą Handlową (AmCham).
Karol NAWROCKI o Stanach Zjednoczonych
.Najnowsze sondaże przedwyborcze wskazują, że Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący rządzącej Polską partii Platforma Obywatelska i prezydent Warszawy oraz Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat obywatelski startujący z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Kolejni kandydaci w wyborach 2025 r., a dziesięciu dopuściła już Państwowa Komisja Wyborcza do tych wyborów, zajmują dalsze pozycje.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja (pierwsza tura) i 1 czerwca (druga tura). Urzędujący Prezydent RP Andrzej Duda sprawuje swój urząd do 6 sierpnia 2025 r.
Jeśli Unia Europejska obejmie cłami odwetowymi wobec USA gaz skroplony, oznaczać to będzie duży problem dla Polski
„Jako prezydent Polski będę dążył do tego, aby kwestie celne negocjować bezpośrednio ze Stanami Zjednoczonymi w ramach relacji bilateralnych. Leży to zarazem w interesie Polski, dobrego życia Polaków oraz rozwijania relacji polsko-amerykańskich” – zapowiedział Karol NAWROCKI odnosząc się do nowych taryf celnych wprowadzonych przez Donalda Trumpa w ostatnich godzinach przed jego spotkaniem z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej (Amcham).
„Nie jest zaskoczeniem i nie powinno nim być ani dla państwa polskiego, ani dla Unii Europejskiej, bowiem śledząc kampanie wyborczą w Stanach Zjednoczonych i postulaty pana prezydenta Donalda Trumpa wszyscy mogliśmy spodziewać się tego co się stanie. Tym samym z jednej strony jest to analiza tego co było, ale musimy też znaleźć rozwiązanie dla naszej przyszłości. (…) Jestem też przekonany, że ani dodatkowe cła, ani tym bardziej cła odwetowe Unii Europejskiej nie są dobre dla państwa polskiego, a sytuacja w której stanęliśmy jest zagrożeniem dla polskiego dobrobytu i dla polskiej gospodarki – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę import gazu skroplonego. Takie cła odwetowe stanowiłyby dla Polski ogromne problemy” – stwierdził Karol NAWROCKI i dodał: „Jeśli Unia Europejska cłami odwetowymi obejmie również gaz skroplony, to dla państwa polskiego będzie to się wiązało z konkretnymi problemami.
Jesteśmy częścią Unii Europejskiej, ale nie stoi to na przeszkodzie, aby byodwdć jak najsilniejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi
„Jako prezydent Polski będę dążył do tego, aby kwestie celne negocjować bezpośrednio ze Stanami Zjednoczonymi w ramach relacji bilateralnych. Leży to w interesie Polski, dobrego życia Polaków oraz rozwijania relacji polsko-amerykańskich. Oczywiście to wszystko będę realizował przy świadomości, że jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Jestem zobowiązany służyć państwu polskiemu i polskim obywatelom – właśnie dlatego jestem gotowy budować silne bilateralne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, przy uszanowaniu oczywiście Unii Europejskiej, którą Polska musi obudzić, bo znajduje się ona w głębokim chaosie, a dzisiaj płacimy za to wszyscy cenę” – zapowiedział Karol NAWROCKI.
„Znam też strukturę Unii Europejskiej i jeśli zostaną wprowadzone cła odwetowe, to nie będą one dobre dla naszego kraju, dla Polski, bowiem już słyszymy, że Unia Europejska zamierza przyspieszyć podpisanie umowy z państwami Mercosur oraz podejmowała następne swoje decyzje wyłącznie w interesie największych państw UE: Francji i Niemiec. Stąd właśnie zapowiedź umowy z Mercosur i próba sprzedaży niemieckich samochodów w Ameryce Południowej, a jednocześnie problemy polskiego rolnictwa, które obiektywnie będą wynikać z tej umowy i które będą obiektywnym problemem państwa polskiego. W całej tej konstelacji geopolitycznej o której mówimy nie jestem rzecznikiem pana prezydenta Donalda Trumpa i moja perspektywa jest polska, ale to co stało się wczoraj nie jest dobre dla Unii Europejskiej, Polski i jestem w głębokich obawach, że unijne cła odwetowe wpłyną negatywnie na dobrobyt w państwie polskim” – skonkludował Karol NAWROCKI.
Unia Europejska pogrążona jest w kryzysie tożsamościowym
Jednocześnie Karol NAWROCKI zwrócił uwagę na sytuację panującą dziś Unii Europejskiej. „Unia Europejska od dłuższego czasu znajduje się w tożsamościowym, ekonomicznym kryzysie. Unia Europejska stawia się poza margines pewnego krajobrazu geopolitycznego. I jeśli w kontekście wczorajszej decyzji pana prezydenta Donalda Trumpa weźmiemy pod uwagę, że Unia Europejska – już zostawiając pakt migracyjny, pakt klimatyczny – przez wiele lat wzmacniała finansowy potencjał Federacji Rosyjskiej, ściągając gaz i ropę z Rosji i inwestowała środki finansowe, czy także wysyłając technologie i współpracując z Chinami, to musimy sobie uświadomić, że prezydent Donald Trump podejmując wczoraj swoje decyzje, które zapowiadał przecież w kampanii wyborczej, to trzeba stwierdzić, że reaguje on na pewien geopolityczny kryzys oraz kryzys Unii Europejskiej” – powiedział Karol NAWROCKI.
Gdy zostanę prezydentem, Polska będzie liderem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o relacje z USA – Karol NAWROCKI
Karol NAWROCKI przypomniał, iż od początku swojej działalności publicznej opowiadał się za silną współpracą polsko-amerykańską. „Relacje jakie utrzymywałem jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i prezes Instytutu Pamięci Narodowej odnosiły się do polityki kulturalnej oraz polityki pamięci i budowania sojuszu polsko-amerykańskiego na fundamencie wartości takich jak wolność, czy niepodległość. Odnosiły się one też do współpracy z wieloma instytucjami w Stanach Zjednoczonych – były to instytucje muzealne, historyczne. Jestem też alumnem projektu International Visitors Leadership Program z czego jestem bardzo dumny” – powiedział.
Zdaniem Karola NAWROCKIEGO relacje ze Stanami Zjednoczonymi powinny zostać jak najszybciej wzmocnione. „Przede wszystkim jest zawiedziony, że w tej sytuacji pomimo śledzenia kampanii prezydenta Donalda Trumpa, nie udało nam się zbudować mostów pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Gdy ja zostanę prezydentem to chcę Państwa zapewnić, że będę patrzył na rolę Polski w Unii Europejskiej jako na lidera relacji transatlantyckich” – powiedział kandydat na prezydenta.
Musimy wzmacniać format Trójmorza
„W interesie państwa polskiego, zarazem w kategoriach bezpieczeństwa, jak i kategoriach ekonomicznych, jest budowanie oraz wzmacnianie okrętu transatlantyckiego oraz współpracy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi i w związku z chaosem, który dzieje się w Unii Europejskiej, Polska musi przyjąć rolę lidera. Taką rolę powinna przyjąć zresztą nie tylko sama Polska, ale również kraje Europy Środkowej – mówię tutaj chociażby o formacie Trójmorza, który dla mnie jest bardzo ważny. Straciliśmy niestety tę szansę i nie wykorzystaliśmy prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Rozmawiałem o tym z panią premier Włoch Georgią Meloni, która to planuje zwołać taki szczyt. Myślę, że straciliśmy jako państwo polskie szansę do budowania relacji Unia Europejska – Stany Zjednoczone, co było spowodowane nie wykorzystaniem momentu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej” – zauważył Karol NAWROCKI.
Karol NAWROCKI o Stanach Zjednoczonych i amerykańskich inwestycjach w Polsce
.”Dzisiaj inwestycje amerykańskie w Polsce nie są tylko kwestią handlową, ale są także przejawem kwestii bezpieczeństwa państwa polskiego. 10 tys. amerykańskich żołnierzy w Polsce, kontrakty na sprzęt amerykański, wspólne budowanie przemysłu zbrojeniowego przy zaangażowaniu firm amerykańskich, których nazw nie chce wymieniać, to są rzeczy, które dla bezpieczeństwa państwa polskiego są oczywiście niezbędne i leżące w interesie strategicznym państwa polskiego. Z tego powodu niepokoi mnie, że w Unii Europejskiej mamy tendencję do budowania NATO-bis, co odbywa się na zasadzie kolejnych rezolucji i ksiąg, które wypływają ze struktur Unii Europejskiej” – podkreślił Karol NAWROCKI.
„Dla mnie budowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, przemysłu zbrojeniowego, amerykańskie inwestycje na terenie Rzeczypospolitej, są gwarancją naszego bezpieczeństwa, chociaż mam świadomość, że sojusznicy bronią tylko tych, którzy sami potrafią się bronić. Dla mnie najważniejsze jest budowanie potencjału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, budowanie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi i powagi oraz siły Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim” – zaznaczył kandydat.
Współpraca polsko-amerykańska w dziedzinie nowych technologii
.”Od wielu lat jestem też związany z kwestiami nowych technologii. Instytut Pamięci Narodowej, na którego czele stoję, stworzył Biuro Nowych Technologii także na know-how amerykańskim i na inspiracjach z Muzeum Drugiej Wojny Światowej z Nowego Orleanu. To są zakresy nowych technologii w opowieści o pamięci narodowej, o dziedzictwie kulturowym. W moim programie prezydenckim planie 21. jest konkretny projekt ustawy o budowie Funduszu Technologii przełomowych, który ma za zadanie właśnie w relacjach polsko-amerykańskich budować możliwości inwestowania w przemysł technologiczny 4.0. na terenie Rzeczypospolitej” – zapowiedział Karol NAWROCKI.
„Będę tego pilnował jako prezydent Polski, bo jest to realny już projekt ustawy przygotowany do złożenia 6 sierpnia 2025 r. I to co zapowiedziałem w swoim programie wyborczym w zakresie technologii to także korzystanie z kompetencji prezydenta Rzeczypospolitej Polski we wzmacnianiu placówek dyplomatycznych na świecie i przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych o specjalistów z zakresu nowych technologii. Dla mnie relacje firm technologicznych polsko-amerykańskich dla budowania naszego potencjału są jednym z ważniejszych priorytetów” – zauważył kandydat.
Karol NAWROCKI przypomniał też, że jest zwolennikiem zbudowania elektrowni jądrowej, ale „do momentu zbudowania elektrowni jądrowej uznaję, że musimy dbać o niższą emisyjność polskich kopalni” – zapowiedział.
.Amerykańska Izba Handlowa (Amcham) zajmuje się przede wszystkimi sprawami gospodarczymi, handlowymi oraz kwestią relacji transatlantyckich i zrównoważonego wzrostu. Została założona w 1990 r. i przynależy do niej 350 firm z rozmaitych branży gospodarczych (80 z tych koncernów przynależy do prestiżowej listy Forune 500). Jej podstawowym zadaniem jest wspieranie amerykańskich inwestycji w Polsce oraz prowadzenie działań zmierzających do stworzenia środowego biznesowego nastawionego na wzrost gospodarczy.
Karol NAWROCKI o Stanach Zjednoczonych wcześniej wypowiadał się już wielokrotnie w trakcie swojej kampanii wyborczej, co relacjonowaliśmy na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.
Marcin Jarzębski