Program wyborczy Szymona HOŁOWNI 2025

Czas na rozwój Polski lokalnej, także poza metropoliami; konieczność rozwoju OZE, smartfony precz ze szkół – to niektóre punkty programu kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r. Szymona HOŁOWNI. Jaki jest program wyborczy Szymona HOŁOWNI 2025? Jest on przeciwny legalnej, niezależnej od przyczyny aborcji do 12. tygodnia ciąży; opowiada się za związkami partnerskimi.
Jaki jest program wyborczy Szymona HOŁOWNI 2025?
Szymon HOŁOWNIA ogłosił start w wyborach prezydenckich 13 listopada 2024 r. „Chcę być kandydatem niezależnym i niezależnym prezydentem; chcę być prezydentem ludzi, a nie partii politycznej” – mówił wówczas. Podkreślał, że kluczowe znaczenie ma silna armia, rozwój nowoczesnych źródeł energii oraz inwestowanie w technologie, a także troska o polskie dzieci, rodziny i seniorów.
7 grudnia na konwencji Polski 2050 w Gdańsku, Szymon HOŁOWNIA zainaugurował prekampanię i przedstawił swoją wizję prezydentury. Zapewnił, że jako prezydent będzie przeprowadzał konsultacje społeczne przed decyzją ws. podpisania ustawy. Zadeklarował wykorzystywanie inicjatywy referendalnej, by móc „zapytać o ważną rzecz bezpośrednio u źródła”; wyjaśnił, że będzie co roku pytał Senat, czy jest on gotowy, by pomóc zarządzić referendum.
„Belweder na kółkach”
Szymon HOŁOWNIA mówił o znaczeniu Polski lokalnej i zapowiedział, że jeden z prezydenckich ministrów będzie rezydował na Śląsku – kluczowym regionie dla transformacji energetycznej. Nawiązując do pomysłu ze swojej pierwszej kampanii prezydenckiej Szymon HOŁOWNIA zapowiedział „Belweder na kółkach”. „Będę przynajmniej raz w miesiącu w najmniejszych miejscowościach. Prezydent musi się ludziom przestać kojarzyć z arcyksięciem, musi być sołtysem Polski, musi być kimś, kto jest najbliżej polskich spraw” – deklarował marszałek Sejmu. Jak ocenił, Polska będzie bezpieczna tyko wtedy, jeśli będzie silnym partnerem w wielu sojuszach.
Program wyborczy Szymona HOŁOWNI 2025: aborcja
Szymon HOŁOWNIA w połowie grudnia 2024 r. ocenił, że ustawa wprowadzająca możliwość aborcji do 12. tygodnia ciąży „nie wyjdzie” z Sejmu w tej kadencji. Przyznał, że jako poseł nie zagłosuje za taką ustawą, ale jako prezydent podpisałby ją, jeśli zdecydowaliby o tym Polacy w referendum. Powtarzał to zdanie w kampanii wyborczej, podczas debaty z kandydatką Nowej Lewicy Magdaleny BIEJAT pod koniec kwietnia. Podkreślił, że kwestia aborcji „wraca w kampaniach wyborczych”, ale „bardzo rzadko jest realnie przez polityków rozwiązywana”. Poinformował, że jest zwolennikiem referendum w tej kwestii. „Skoro klasa polityczna nie potrafi, to niech naród zabierze jej lejce i sam zdecyduje w tej sprawie” – mówił marszałek Sejmu.
Według niego, należy myśleć o tym, „jak ludziom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, dostają trudną diagnozę, dać wybór”. „Nie doprowadzać do tego, że są bez wyboru, tylko dać wybór poprzez realne stworzenie szans na to, że będzie psycholog, że będzie opieka wytchnieniowa, że będzie wsparcie realne dla tego dziecka, jeśli zdecydują się je urodzić. To jest państwo, o którym marzę i którego bym chciał” – powiedział.
W swoim programie wyborczym Szymon HOŁOWNIA wymienił osiem konkretnych punktów. Pierwszy to „rozwój po Polsku”. „Ludzie w Cieszynie, Kutnie, Hajnówce i Mielcu są tak samo ważni jak w Warszawie i Gdańsku. Czas na rozwój Polski także poza metropoliami” – mówił.
Energetyka i bezpieczeństwo
Jednym z punktów programu jest też „tani prąd z polskiego słońca i wiatru”. Szymon HOŁOWNIA podkreślał konieczność rozwoju OZE, magazynów energii i atomu. Zwraca też uwagę na mieszkania w przystępnej cenie. „Budownictwo społeczne dla ludzi, zamiast ekstra praw dla deweloperów, kredyty z normalną marżą, zamiast raju dla banków” – postuluje w programie.
Szymon HOŁOWNIA apeluje też o „polskie zbrojenia dla polskiej gospodarki”. Jego zdaniem, połowa wydatków na obronność powinna trafiać do polskiego biznesu, a wydatki te powinny być kołem zamachowym polskiej gospodarki. W punkcie poświęconym bezpieczeństwu, Hołownia pisze, że Polska powinna być liderem krajów Morza Bałtyckiego i mocnym elementem europejskiego bezpieczeństwa.
Marszałek Sejmu postuluje też „Polskę 100 minutową”. „To możliwość dojazdu w 100 minut z każdej wsi do stolicy województwa, kolej i transport publiczny dla wszystkich, nie tylko wielkich miast” – napisał.
Szymon HOŁOWNIA wnosi o naprawę spółek Skarbu Państwa. „Koniec z partyjnymi nominatami, majątek Polaków w ręce fachowców” – podkreślił. W ostatnim punkcie napisał: „smartfony precz ze szkół”. „Podstawówki bez telefonów, zdrowe dzieciństwo bez przemocy i uzależnień od technologii” – oświadczył.
Podatek katastralny
Szymon HOŁOWNIA pytany przez słuchacza podczas rozmowy w Kanale Zero o opinię nt. podatku katastralnego, ocenił, że pracę na tym podatkiem można rozważyć pod jednym warunkiem: powinien on obowiązywać „od trzeciego mieszkania czy od trzeciej nieruchomości dla ludzi, którzy mają mniej niż trójkę dzieci”. Zaznaczył, że „spiąłby ilość nieruchomości z liczbą dzieci”.
Szymon HOŁOWNIA zadeklarował, że osoby, które mają kilka nieruchomości powinny płacić podatek od ich wartości (podatek katastralny) oraz, że prezydent powinien podpisać ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Jego zdaniem prezydent nie powinien domagać się całkowitego odrzucenia Europejskiego Zielonego Ładu. Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że aborcja do 12. tygodnia ciąży powinna być legalna, niezależnie od przyczyny. Ocenił też, że prezydent nie powinien zawetować ustawy wprowadzającej związki partnerskie osób tej samej płci. Jednocześnie zgodził się, że wartości chrześcijańskie powinny być podstawą polityki społecznej państwa.
Według Szymona HOŁOWNI państwo powinno budować niskoczynszowe mieszkania na wynajem, Polska powinna wprowadzić podatek od cyfrowych gigantów, a edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowym przedmiotem szkolnym. Nie zgodził się ze zdaniami, że należy obniżyć koszt kredytów, nawet jeśli grozi to wzrostem inflacji oraz że prezydent powinien podpisać ustawę, która odbiera 800+ niepracującym osobom z Ukrainy.
„Nawrócenie na atom”
O swoich postulatach Szymon HOŁOWNIA mówił też podczas debaty prezydenckiej w Końskich. Jak zaznaczył, cieszy się, iż „u wszystkich nastąpiło nawrócenie na atom”. Dodał, że potrzebujemy polskiego modelu transformacji energetycznej.
Ocenił, że „lasy państwowe muszą pozostać państwowe”, a „obcy kapitał, musi być powstrzymywany nie tylko w tym miejscu, ale również jeśli chodzi na przykład o wykupywanie całymi osiedlami polskich mieszkań”. Według niego, „trzeba postawić tamę wszelkim programom preferencyjnych dopłat do kredytów, tak modnym za rządów PiS, które nakarmiły banki i deweloperów, a nie zwiększyły podaży mieszkań”.
Podkreślił, że nie ma alternatywy dla NATO, natomiast trzeba tworzyć zdolności obronne między krajami Unii Europejskiej. Przekazał, że jako nowy prezydent najpierw odwiedziłby Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję i Czechy, a następnie Brukselę i Waszyngton.
W kolejnej debacie, organizowanej przez „Super Express” Szymon HOŁOWNIA zaznaczył, „że przyjęcie euro nie jest dogmatem, tylko zobowiązaniem, którego się podjęliśmy wchodząc do UE”. Podkreślił, że z przyjęciem tej waluty należy poczekać na właściwe warunki.
Szymon HOŁOWNIA ubiegał się o fotel prezydenta RP w poprzednich wyborach w 2020 r. W pierwszej turze zdobył blisko 14 proc. głosów. Uzyskał trzeci wynik po Andrzeju Dudzie i Rafale Trzaskowskim. Wyprzedził m.in. Krzysztofa Bosaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia.
Program wyborczy Szymona HOŁOWNI 2025. Dziesięć pytań
1. Jaką pierwszą wizytę zagraniczną chciałaby Pan złożyć?
Szymon HOŁOWNIA: Pierwszą wizytę zagraniczną złożę w krajach bałtyckich i nordyckich – z którymi jako marszałek Sejmu budowałem już bliskie relacje w ramach tzw. formatu białostockiego. To właśnie tam leżą dziś nasze strategiczne interesy – we współpracy z tymi państwami musimy wzmacniać wschodnią flankę NATO i budować regionalne bezpieczeństwo w praktyce, nie tylko w deklaracjach.
2. Pierwsza inicjatywa ustawodawcza?
Szymon HOŁOWNIA: Jednym z pierwszych projektów byłby ban na smartfony w szkołach podstawowych. To będzie ustawa, która uwolni podstawówki od ekranu, powoła Instytut Higieny Cyfrowej i rozpocznie realną walkę państwa z gigantami cyfrowymi o przyszłość naszych dzieci. To pierwszy krok do tego, by szkoła znów stała się miejscem relacji, rozmowy i skupienia – a nie kolejnym ekranem. Prezydent może dać impuls do zmian, które będą chronić dzieci i dawać nauczycielom przestrzeń do wykonywania swojej misji.
3. Jak Pan wyobraża sobie współpracę z obecnym rządem?
Szymon HOŁOWNIA: Proponuję prezydenturę niezależną, ale odpowiedzialną – taką, która będzie prowadzić partnerską współpracę z rządem tam, gdzie służy to Polsce, i stanowczo eliminować to, co jej szkodzi. Prezydent nie powinien być ani notariuszem premiera, ani jego przeciwnikiem – lecz gwarantem spraw obywateli i konstytucyjnej równowagi władz.
4. Które kraje uważa Pan za partnerów strategicznych Polski?
Szymon HOŁOWNIA: Strategicznymi partnerami Polski powinny pozostać państwa NATO i Unii Europejskiej. Musimy aktywnie wspierać budowę europejskiej zdolności obronnej – jako uzupełnienia, a nie alternatywy dla NATO. Szczególne znaczenie ma dla mnie współpraca z państwami nordyckimi i bałtyckimi – ze względu na wspólne zagrożenia, położenie geograficzne i zbieżność interesów bezpieczeństwa. To w tym regionie budujemy dzisiaj realną odporność wschodniej flanki.
5. Czy Unia Europejska powinna mieć wspólną armię?
Szymon HOŁOWNIA: Nie, Unia Europejska nie powinna mieć wspólnej armii. To NATO pozostaje fundamentem bezpieczeństwa Polski i całej Europy. Unia powinna natomiast wzmacniać swoje zdolności obronne – m.in. poprzez inwestycje w europejski przemysł zbrojeniowy (w tym projekt Tarcza Wschód) oraz lepsze zgrywanie sił zbrojnych państw członkowskich. Wspólne ćwiczenia, międzynarodowe formacje zadaniowe i interoperacyjność – to kierunek, który wzmacnia Europę, nie konkurując z NATO, lecz je uzupełniając.
6. Czy bierze Pan pod uwagę zgodę na udział polskich wojsk w ewentualnej misji pokojowej w Ukrainie? Dlaczego?
Szymon HOŁOWNIA: Nie, nie biorę pod uwagę wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę. Nasze zaangażowanie powinno koncentrować się na wsparciu wojskowym, humanitarnym i dyplomatycznym – w ścisłej współpracy z partnerami z NATO i Unii Europejskiej.
7. Czy podpisze Pan ustawę mającą na celu odbudowę wymiaru sprawiedliwości, m.in. regulującą status tzw. neosędziów?
Szymon HOŁOWNIA: Tak, podpiszę ustawę mającą na celu odbudowę wymiaru sprawiedliwości – w tym uregulowanie statusu tzw. neosędziów. Nie ma wątpliwości, że obecna, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa działa niezgodnie z konstytucyjnymi standardami i jej decyzje wymagają weryfikacji. Ten proces musi jednak przebiegać w sposób odpowiedzialny – tak, by nie sparaliżować jeszcze bardziej pracy sądów. Najważniejszym celem reformy wymiaru sprawiedliwości musi być jego odpolitycznienie i przyspieszenie postępowań sądowych, które dziś są zbyt długie i nieefektywne.
8. Czy podpisze Pan ustawę legalizującą aborcję do 12. tygodnia ciąży niezależnie od przyczyny?
Szymon HOŁOWNIA: Uważam, że ta sprawa powinna zostać uregulowana w drodze ogólnopolskiego referendum. Jeśli zostanę prezydentem, a w referendum Polacy opowiedzą się za legalizacją aborcji do 12 tygodnia ciąży, to taką ustawę podpiszę.
9. Czy rozważa Pan poparcie ew. zmian w programie 800 plus? Jeśli tak, to jakich?
Szymon HOŁOWNIA: Nie, nie widzę obecnie potrzeby wprowadzania dodatkowych zmian w programie 800 plus. Wprowadzone już rozwiązania – np. ograniczenie świadczenia dla obywateli Ukrainy wyłącznie do dzieci uczęszczających do polskich szkół – są wystarczające. Program ten powinien pozostać stabilnym elementem wsparcia dla rodzin w Polsce.
10. Legalizacja związków partnerskich, zmiany przepisów dot. wieku emerytalnego czy krótszy czas pracy – która z tych kwestii jest dla Pana najważniejsza?
Szymon HOŁOWNIA: Jestem zwolennikiem legalizacji związków partnerskich. Osoby żyjące razem powinny mieć możliwość wspólnego dziedziczenia, dostępu do informacji medycznej, rozliczeń podatkowych i zabezpieczenia przyszłości swojej rodziny. Nie czas na wprowadzanie czterodniowego tygodnia pracy – takie rozwiązanie prowadziłoby do obniżenia wynagrodzeń i emerytur. Nie popieram także podnoszenia wieku emerytalnego.
Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 [LISTA PKW]
- Artur BARTOSZEWICZ
Kandydat niezależny
TU PROGRAM Artura BARTOSZEWICZA: [LINK] - Magdalena BIEJAT
Kandydatka Nowej Lewicy
TU PROGRAM Magdaleny BIEJAT: [LINK] - Grzegorz BRAUN
Kandydat Konfederacji Korony Polskiej
TU PROGRAM Grzegorza BRAUNA: [LINK] - Szymon HOŁOWNIA
Kandydat Polski 2050/Trzeciej Drogi
TU PROGRAM Szymona HOŁOWNI: [LINK] - Marek JAKUBIAK
Kandydat Wolnych Republikanów
TU PROGRAM Marka JAKUBIAKA: [LINK] - Maciej MACIAK
Kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju
TU PROGRAM Macieja MACIAKA: [LINK] - Sławomir MENTZEN
Kandydat Konfederacji
TU PROGRAM Sławomira MENTZENA: [LINK] - Karol NAWROCKI
Kandydat obywatelski popierany przez PiS
TU PROGRAM Karola NAWROCKIEGO: [LINK] - Joanna SENYSZYN
Kandydatka niezależna
TU PROGRAM Joanny SENYSZYN: [LINK] - Krzysztof STANOWSKI
Kandydat niezależny
TU PROGRAM Krzysztofa STANOWSKIEGO: [LINK] - Rafał TRZASKOWSKI
Kandydat Platformy Obywatelskiej/KO
TU PROGRAM Rafała TRZASKOWSKIEGO: [LINK] - Marek WOCH
Kandydat Bezpartyjni i Samorządowcy
TU PROGRAM Marka WOCHA: [LINK] - Adrian ZANDBERG
Kandydat Partii Razem
TU PROGRAM Adriana ZANDBERGA: [LINK]
PAP/AJ