Raport tajwańskiego MON ujawnia plan obrony wyspy przed chińską inwazją

Raport tajwańskiego MON

Chiny zwiększają gotowość bojową wokół Tajwanu, rozmieszczają myśliwce i drony, rozbudowują bazy lotnicze i prowadzą „wojnę cybernetyczną i kognitywną” – napisano w ogłoszonym we wtorek raporcie tajwańskiego MON dotyczącym obronności. Jeżeli będą wyraźne oznaki przygotowywania przez Chiny inwazji, tajwańskie wojsko może dokonać „zapobiegawczego uderzenia” – dodano. Raport tajwańskiego MON za najlepszą strategię obrony wyspy uznał koncepcję wojny asymetrycznej.

Raport tajwańskiego MON

.Minister obrony Tajwanu Chiu Kuo-cheng w przedmowie do raportu stwierdza, że „w ciągu ostatnich dwóch lat Chiny zmieniły status quo Cieśniny Tajwańskiej (…) czyniąc presję militarną i nękanie »nową normalnością«”. Przejawem tego są coraz częstsze ćwiczenia wojskowe i naruszenia strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i linii mediany. Bardzo często zbiegają się one w czasie z istotnymi dla Tajpej wydarzeniami dyplomatycznymi, jak wizyty zagranicznych oficjeli lub podróże tajwańskich polityków za granicę.

Wzmacnianie chińskiej armii na wschodnim wybrzeżu

.Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część Chin i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. W wydawanym co dwa lata raporcie podkreślono, że Chiny „kończą rozbudowę lotnisk wzdłuż wschodniego wybrzeża i południowego obszaru działań, rozmieszczając nowe myśliwce i drony, które będą tam na stałe stacjonować w celu stworzenia przewagi w powietrzu, wywarcia presji na obronę powietrzną i uzyskania przewagi w przypadku wojny wokół Cieśniny Tajwańskiej”, która ma szerokość ok. 100 km.

Koncepcja obrony asymetrycznej

.Raport zwraca uwagę, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza prowadzi „realistyczne szkolenia bojowe i ćwiczenia” oraz nietradycyjne działania wojskowe, w tym wojnę cybernetyczną i kognitywną, wymierzone w Tajwan. „Wojna nie polega też na tym, aby oczekiwać, że wróg nie zaatakuje, ale na tym, aby uniemożliwić mu ten atak” – cytują autorzy raportu „Sztukę wojenną Sun Zi”. W obliczu znacznie silniejszego wroga Tajwan przyjął koncepcję obrony asymetrycznej, która ma na celu „atakowanie lub wykorzystywanie słabości wroga”, poprzez poprawę zdolności związanych z użyciem broni dalekiego zasięgu, precyzyjnej i manewrującej oraz statków bezzałogowych czy sztucznej inteligencji.

Prewencyjne uderzenie na Chiny

.W przypadku wyraźnych oznak przygotowania do inwazji ze strony Chin tajwańskie wojsko może „zapobiegawczo uderzyć w mobilizujące się siły inwazyjne i centra, aby zakłócić tempo operacyjne i opóźnić jego działania” – oświadczyło ministerstwo w raporcie. Wyciągając wnioski z inwazji Rosji na Ukrainę, piszą autorzy, Tajwan wzmacnia również swoją zdolność do obrony poprzez reformę systemu rezerwistów i publikację podręcznika obrony dla cywilów.

Globalna oś Państwa Środka

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Ekspert ds Dalekiego Wschodu zwraca również uwagę na politykę ChRL wobec tzw. niespokojnych regionów takich jak Tybet, czy Sinciang.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.

.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 września 2023