Papież Franciszek podpisał list o swojej rezygnacji na wypadek, gdyby nie mógł pełnić posługi

Papież Franciszek podpisał list o swojej rezygnacji na wypadek, gdyby nie mógł pełnić posługi

Papież Franciszek ujawnił, że po swym wyborze w 2013 roku podpisał list o swej rezygnacji, który może zostać wykorzystany w momencie, gdy stan zdrowia w poważny i trwały sposób uniemożliwi mu dalsze sprawowanie posługi. Wyjawił to w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „ABC”.

.Papież Franciszek w rozmowie, opublikowanej w niedzielę, a więc dzień po jego 86. urodzinach, wyjaśnił, że list z taką deklaracją przekazał kardynałowi Tarcisio Bertone, który był sekretarzem stanu za pontyfikatu Benedykta XVI. Następnie pozostał na tym stanowisku przez pół roku po wyborze papieża Bergoglio.

“Ja już podpisałem moją rezygnację. Wtedy sekretarzem stanu był Tarcisio Bertone. Podpisałem i powiedziałem mu: +w razie przeszkód medycznych czy innych oto moja rezygnacja”- oświadczył papież. “Nie wiem – przyznał – komu kardynał Bertone ją przekazał”.

Franciszek odnosząc się do swoich obecnych trudności z kolanem, z powodu których musi często poruszać się na wózku, zaznaczył: „Już chodzę, decyzja o tym, by nie poddawać się operacji była słuszna”. Dodał następnie: “Rządzi się głową , a nie kolanem”.

Franciszek zauważył, że bywa wykorzystywany dla celów politycznych

.Tak opisał jedną z takich sytuacji: „Sześć czy siedem lat temu kandydat z Argentyny przyszedł na mszę. Zrobili nam zdjęcie przed zakrystią, a ja mu powiedziałem: proszę nie wykorzystywać tego politycznie. Odpowiedział mi, że mogę być o to spokojny”.

„Tydzień później Buenos Aires było wytapetowane tym zdjęciem , przerobionym tak, że wyglądało to jak prywatna audiencja. Tak, czasem mnie wykorzystują. Ale my wykorzystujemy częściej Boga, zatem siedzę cicho i działam dalej”- wyjaśnił papież.

Wojna na Ukrainie nie jest jedyną

.Zapytany o to, jaki prezent chciałby dostać na to Boże Narodzenie, odparł: „Pokój na świecie”.

„Wojna na Ukrainie dotyka nas z bliska. Ale pomyślmy o Birmie, Jemenie, a także Syrii, gdzie walczy się od 13 lat”- dodał Franciszek.

Dla papieża Franciszka to wciąż sprawdzian z wojny sprawiedliwej

.”Czy można wymagać od Franciszka, papieża pochodzącego z Argentyny, by znał ze szczegółami problematykę rosyjskiego podejścia do krajów Europy Środkowo-Wschodniej? Zapewne nie. Ale tej niewiedzy Kościół może zaradzić, zwracając się do znawców zagadnień dotyczących byłych demoludów” – pyta ks. prof. Józef Kloch na łamach “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

“Wierni oczekują jasnych wypowiedzi papieża, kto jest agresorem, a kto napadniętym, nie zaś mówienia w pierwszym rzędzie o ginących na froncie żołnierzach rosyjskich. Zdziwienie wywołała też chęć spotkania się papieża najpierw z Putinem w Moskwie, a dopiero później złożenie wizyty na Ukrainie. Zaskakująca była wiara Franciszka w „zakończenie się wszystkiego” 9 maja, o czym usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbána. Gdy półtora miesiąca po rozmowie z Cyrylem I papież ujawnił szereg szczegółów, służba prasowa Patriarchatu Moskiewskiego oceniła, że Franciszek wybrał nieodpowiedni ton, aby przekazać treść tej rozmowy.

Największa natomiast krytyka spotkała Franciszka za wypowiedź dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” o „szczekaniu” NATO pod drzwiami Rosji, które być może skłoniło Putina do rozpoczęcia „operacji specjalnej” wojsk Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Wielu katolików poczuło, że są zagubieni po tym fragmencie wywiadu dla włoskiej gazety. W kontekście tych wypowiedzi papieża i po kolejnych – na szczęście – jego deklaracjach o chęci podróży do Kijowa swego rodzaju majstersztykiem dyplomatycznym wykazało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Rzecznik MSZ Oleg Nikołenko docenił w oświadczeniu „fakt, iż Ukraina pozostaje w centrum zainteresowania” i dodał – „jesteśmy wdzięczni za wysiłki papieża w Rzymie na rzecz zaprowadzenia sprawiedliwego pokoju i zakończenia wojny”.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 grudnia 2022