Rocznice Najważniejsze. 1 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 1 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 1 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 1 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 1 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1434: Zmarł Władysław II Jagiełło, wielki książę litewski i król Polski, mąż Jadwigi Andegaweńskiej, pierwszy władca z dynastii Jagiellonów na polskim tronie.

1496: Król Jan I Olbracht wydał Statut piotrkowski, na mocy którego szlachta zyskiwała nowe przywileje kosztem pozostałych stanów. Chłopów przywiązano do ziemi – odtąd tylko jeden rocznie mógł opuszczać wieś. Ograniczono również prawa mieszczan, którzy nie mogli obejmować urzędów państwowych ani nabywać ziemi. Szlachta natomiast zyskiwała możliwość importowania i eksportowania towarów bez cła oraz wolność spławu.

1616: Zmarł Ieyasu Tokugawa, japoński siogun, założyciel dynastii siogunów Tokugawa sprawującej realną władzę w Japonii do 1868 r. 

1780: Urodził się Carl von Clausewitz, pruski generał, pisarz, jeden z najważniejszych teoretyków wojny, autor dzieła O wojnie.

1895: Urodził się Tadeusz Bór-Komorowski, polski generał, polityk, komendant główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, premier RP na uchodźstwie, kawaler Orderu Orła Białego i Virtuti Militari. 

1906: W Wielkim Księstwie Finlandii kobiety zyskały prawa wyborcze. Było to pierwsze europejskie państwo w XX w., które wprowadziło takie rozwiązanie.

1916: Bez rozstrzygnięcia zakończyła się  bitwa jutlandzka między flotami niemiecką i brytyjską podczas I wojny światowej. Było to największe starcie morskie tego konfliktu zbrojnego.

1926: Zgromadzenie Narodowe wybrało Ignacego Mościckiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej.

1998: Powstał Europejski Bank Centralny. Jego siedzibą do dziś jest Frankfurt nad Menem.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2024
Fot. Tadeusz Bóg-Komorowski, Ministerstwo Informacji i Dokumentacji rządu RP na emigracji, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna, Wikimedia.