Rocznice Najważniejsze. 1 maja

Rocznice Najważniejsze. 1 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 1 maja?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 1 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 1 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1576: W katedrze wawelskiej odbyły się ślub i koronacja Stefana Batorego oraz Anny Jagiellonki.

1707: Zaczęły obowiązywać akty prawne ustanawiające unię między Anglią i Szkocją. Tym samym powołano do życia Królestwo Wielkiej Brytanii.

1769: Urodził się Arthur Wellesley (1. książę Wellington), brytyjski arystokrata, wojskowy i polityk, pogromca Napoleona pod Waterloo, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii, główny reprezentant kraju podczas kongresu wiedeńskiego (1814-15).

1821: Walerian Łukasiński założył w Warszawie Narodowe Towarzystwo Patriotyczne – tajną organizację niepodległościową, której celem była odbudowa Rzeczpospolitej w granicach sprzed I rozbioru.

1899: Urodził się Witold Doroszewski, językoznawca, twórca warszawskiej szkoły dialektologicznej, redaktor jednego z najlepszych słowników języka polskiego.

1899: Urodził się Stanisław Skarżyński, pułkownik Wojska Polskiego, pilot, pierwszy Polak, który przeleciał Atlantyk, ustanawiając jednocześnie światowy rekord odległości lotu (1933 r.).

2003: Stany Zjednoczone, ONZ, Unia Europejska i Rosja przedstawiły plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu (tzw. „mapa drogowa do pokoju”), tj. harmonogram działań mających na celu zakończenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

2004: Polska wstąpiła do Unii Europejskiej wraz z Estonią, Łotwą, Litwą, Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Maltą i Cyprem. Było to największe rozszerzenie UE w historii.

2011: Papież Benedykt XVI beatyfikował w Watykanie Jana Pawła II.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 maja 2024
Fot. MateuszEs, Kpalion, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons.