Rocznice Najważniejsze. 10 grudnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 grudnia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 10 grudnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1850 – Zmarł Józef Bem, jeden z najwybitniejszych artylerzystów i inżynierów wojskowych w XIX-wiecznej Europie, twórca pierwszych wojsk rakietowych w armii polskiej, generał Wojska Polskiego, dowódca sił artyleryjskich podczas Powstania Listopadowego (1830-1831), naczelny wódz powstania węgierskiego podczas Wiosny Ludów (1848-1849), feldmarszałek armii Imperium Osmańskiego, bohater narodowy Polaków, Węgrów i Turków.
1896 – Zmarł Alfred Nobel, szwedzki chemik, inżynier, przedsiębiorca i wynalazca, fundator Nagrody Nobla.
1898 – Podpisano traktat paryski kończący wojnę amerykańsko-hiszpańską. Amerykanie wyparli Hiszpanów z półkuli zachodniej i zapewnili Stanom Zjednoczonym status mocarstwa.
1901 – W rocznicę śmierci fundatora po raz pierwszy wręczono Nagrody Nobla. Każdego roku wręczane są właśnie tego dnia. W 1903 r. po raz pierwszy tę nagrodę przyznano osobie narodowości polskiej (Marii Skłodowskiej-Curie).
1942 – Rządu RP na uchodźstwie przesłał do ministrów spraw zagranicznych 26 państw oficjalną notę dyplomatyczną, sygnowaną przez szefa polskiego MSZ Edwarda Raczyńskiego, dotyczącą zbrodni dokonywanych na ludności żydowskiej na terenach okupowanej Polski (Nota Raczyńskiego). Stanowiła pierwszy oficjalny raport na temat Holocaustu, który dotarł do zachodniej opinii publicznej.
1945 – Urodził się Marek Grechuta, piosenkarz, kompozytor, poeta, ikona polskiej sceny muzycznej, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów XX w.
1948 – Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
1966 – Światło dzienne ujrzał debiutancki album studyjny zespołu Czerwone Gitary pt. „To właśnie my”.
1989 – Miała miejsce premiera filmu „Dekalog I” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, który zapoczątkował serię 10 filmów składających się na tytułowy dekalog, utrzymanych w konwencji kina moralnego niepokoju.
2001 – Miała miejsce premiera filmu „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” w reżyserii Petera Jacksona.
2006 – Zmarł Augusto Pinochet, chilijski generał i dyktator, który doszedł do władzy w wyniku puczu wojskowego (1973 r.). Prezydent w latach 1973-1990.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka