Rocznice Najważniejsze. 10 lipca

Rocznice Najważniejsze. 10 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 10 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1564: Urodził się Jan Kalwin, reformator religijny pochodzenia francuskiego, jeden z najważniejszych ideologów i przywódców duchowych reformacji, twórca kalwinizmu.

1649: Podczas powstania Chmielnickiego rozpoczęło się oblężenie Zbaraża, które w polskiej pamięci historycznej utrwalił Henryk Sienkiewicz za sprawą powieści „Ogniem i mieczem”.

1904: Urodził się Zdzisław Krasnodębski ps. „Król”, pilot Polskich Sił Powietrznych, pułkownik dyplomowany, weteran m.in. kampanii wrześniowej i bitwy o Anglię, współtwórca oraz dowódca Dywizjonu 303.

1925: Urodził się Edmund Niziurski, polski pisarz, scenarzysta, a także socjolog, autor m.in. „Księgi urwisów”, „Sposobu na Alcybiadesa”, „Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa” czy „Klubu włóczykijów”.

1940: Rozpoczęła się bitwa o Anglię.

1940: W Wielkiej Brytanii powstał Dywizjon 302 (302 Dywizjon Myśliwski „Poznański”).

1940: Philippe Pétain otrzymał od francuskiego Zgromadzenia Narodowego specjalne pełnomocnictwa, na podstawie których ogłosił się głową państwa. Kolejnego dnia Pétain zdymisjonował prezydenta Alberta Lebruna, kończąc w ten sposób historię III Republiki i rozpoczynając dzieje tzw. Francji Vichy.

1941: Miał miejsce pogrom ludności żydowskiej w Jedwabnem.

1969: Zmarł Bogumił Kobiela, aktor filmowy i teatralny, uznawany za jednego z najwybitniejszych w historii polskiej kinematografii, znany m.in. z filmu „Zezowate szczęście”, gdzie wykreował postać Jana Piszczyka.

1982: Reprezentacja Polski w piłce nożnej pokonała Francję 3:2 w meczu o 3. miejsce Mistrzostw Świata w Hiszpanii.

1991: Borys Jelcyn został zaprzysiężony na pierwszego prezydenta Federacji Rosyjskiej.

1992: Hanna Suchocka jako pierwsza kobieta w historii objęła urząd premiera RP.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lipca 2024
Fot. Niemiecki bombowiec Heinkel He 111 nad londyńskim niebem w okolicy Wapping, 7 września 1940 r., domena publiczna.