Rocznice Najważniejsze. 11 stycznia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 stycznia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 11 stycznia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1397 – Papież Bonifacy IX wydał bullę Eximiae devotionis affectus zezwalającą na utworzenie wydziału teologicznego na Uniwersytecie Krakowskim. Był to pierwszy i najstarszy wydział teologiczny w Polsce.
1700 – W Rosji wprowadzono kalendarz juliański. Wcześniej korzystano z kalendarza bizantyńskiego. W podobnym okresie (lub wcześniej) coraz więcej państw europejskich odchodziło od kalendarza juliańskiego na rzecz kalendarza gregoriańskiego.
1879 – Wybuchła wojna brytyjsko-zuluska. Trwała do lipca 1879 r. i zakończyła się porażką plemienia Zulusów, których kraj włączono do obszaru brytyjskich kolonii w Afryce.
1915 – Zmarł Zygmunt Miłkowski, ps. Teodor Tomasz Jeż, pisarz, publicysta, działacz niepodległościowy, polityczny i społeczny, jeden z założycieli Ligi Polskiej i Ligi Narodowej Polskiej.
1917 – Na deskach poznańskiego teatru Apollo zadebiutował Eugeniusz Bodo.
1919 – Równo 2 miesiące po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby. Na jego mocy powstały pierwsze w historii kraju kasy chorych. Art. 4 dekretu głosił, że „Obowiązkowi ubezpieczenia podlegają wszyscy, utrzymujący się z pracy najemnej, bez względu na to, czy są związani z pracodawcą umową najmu”.
1924 – Sejm RP wydał ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, której głównym autorem był Stanisław Grabski. Stanowiła ona ważny krok w kierunku powołania Banku Polskiego i wprowadzenia nowej waluty – złotego.
1933 – Zmarł Oswald Balzer, profesor prawa polskiego prywatnego i historii prawa polskiego, rektor Uniwersytetu Lwowskiego (wówczas Uniwersytet Franciszkański we Lwowie), założyciel i prezes Towarzystwa Naukowego we Lwowie, jeden z najwybitniejszych polskich historyków i znawców prawa na przełomie XIX-XX w.
1940 – W niemieckim obozie Sachsenhausen zmarł Michał Siedlecki, zoolog specjalizujący się w biologii morskiej, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1919-1921 rektor Uniwersytetu Stefana Batorego, pojmany przez Niemców w ramach zbrodniczej akcji wymierzonej przeciw polskiej inteligencji (Sonderaktion Krakau).
1953 – Zakończył się pierwszy w historii Turniej Czterech Skoczni. Zwyciężył 45-letni wówczas Austriak Josef Bradl, zdobywca złotego medalu mistrzostw świata w Zakopanem (1939 r.).
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka