Rocznice Najważniejsze. 12 lipca

Rocznice Najważniejsze. 12 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 12 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

100 p.n.e.: Prawdopodobnie tego dnia (12 lub 13 lipca) urodził się Gajusz Juliusz Cezar, jedna z najsłynniejszych osobistości w dziejach, rzymski wódz i polityk, dyktator, który położył podwaliny pod późniejsze przekształcenie Republiki Rzymskiej w Cesarstwo Rzymskie przez jego przybranego syna Oktawiana Augusta.

1536: Zmarł Erazm z Rotterdamu, duchowny katolicki pochodzący z Niderlandów, filozof i myśliciel, jeden z najwybitniejszych intelektualistów europejskich doby Odrodzenia, autor m.in. „Pochwały głupoty”.

1704: Stanisław Leszczyński został wybrany przez część szlachty na króla Polski.

1806: Po zwycięstwie Napoleona nad Prusami utworzono Związek Reński.

1892: Urodził się Bruno Schulz, polski pisarz pochodzenia żydowskiego, także malarz, grafik i rysownik, autor „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”.

1934: Na mocy rozporządzenie prezydenta RP Ignacego Mościckiego utworzono Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej.

1940: W Londynie ukazało się premierowe wydanie „Dziennika Polskiego” – najpopularniejszego pisma informacyjnego polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii.

1943: Rozpoczęła się dwudniowa bitwa pancerna pod Prochorowką, będąca częścią bitwy na łuku kurskim – największe starcie wojsk pancernych w historii.

1952: Zmarł Władysław Konopczyński, jeden z najwybitniejszych polskich historyków XX w., profesor związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, współzałożyciel i redaktor naczelny „Polskiego Słownika Biograficznego”, ponadto polityk, poseł na Sejm RP w latach 1922-1927, autor licznych opracowań historycznych poświęconych dziejom Rzeczypospolitej w XVIII w.

1968: Zmarła Ada Sari, (właśc. Jadwiga Szajer), polska śpiewaczka operowa, aktorka i nauczycielka, jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX w., która zdobyła uznanie na całym świecie.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2024
Fot. Popiersie Gajusza Juliusza Cezara, Muzea Watykańskie, domena publiczna.