Rocznice Najważniejsze. 14 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 14 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 14 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 14 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 14 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1634: Rzeczpospolita zawarła z Rosją pokój w Polanowie, który podsumowywał wojny toczone przez oba kraje w pierwszym trzydziestoleciu XVII wieku. Państwo polsko-litewskie utrwaliło swoje zdobycze terytorialne na wschodzie i na dwie dekady oddaliło zagrożenie ze strony Rosji.

1807: Doszło do bitwy pod Frydlandem między siłami Napoleona Bonapartego i Cesarstwa Rosyjskiego. Rosjanie ponieśli porażkę i zostali zmuszeni do wycofania się, jednak armia napoleońska również doznała ciężkich strat. Po tym starciu Napoleon i Aleksander I przystąpili do rokowań pokojowych w Tylży. Na ich mocy powstało Księstwo Warszawskie.

1828: Urodził się Antoni Mackiewicz, duchowny katolicki, inicjator powstania styczniowego na Litwie, naczelnik wojenny województwa kowieńskiego.

1864: Urodził się Alois Alzheimer, niemiecki lekarz psychiatra, profesor związany z Uniwersytetem Wrocławskim, który jako pierwszy opisał objawy choroby nazwanej później od jego nazwiska chorobą Alzheimera.  

1940: Do KL Auschwitz przybył z Tarnowa pierwszy masowy transport więźniów (728 mężczyzn). W związku z tym wydarzeniem w Polsce ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

1940: Podczas II wojny światowej Niemcy zajęli Paryż.

1941: Podczas Wielkiego Terroru w ZSRS rozpoczęły się masowe deportacje obywateli Litwy, Łotwy i Estonii na Syberię.

1958: Uruchomiono pierwszy w Polsce doświadczalny reaktor jądrowy EWA.

1969: Zmarł Marek Hłasko, polski pisarz znany przede wszystkim z opowiadań i powieści, autor m.in. „Ósmego dnia tygodnia”, „Pierwszego kroku w chmurach”, „Następnego do raju”, „Pięknych dwudziestoletnich” czy „Sowy, córki piekarza”.

1970: Zmarł Roman Ingarden, filozof, fenomenolog, uczeń Edmunda Husserla, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najwybitniejszych polskich intelektualistów XX w.

1985: Podpisano Układ z Schengen między krajami Beneluksu, Niemcami i Francją dotyczący stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach. Dziś stronami układu jest 29 państw w tym Polska.

1987: Zmarł Stanisław Bareja, reżyser filmowy, twórca kultowych komedii: „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Zmiennicy”, „Alternatywy 4” czy „Brunet wieczorową porą”.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 czerwca 2024
Fot. Formowanie pierwszego masowego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz na dworcu w Tarnowie w dniu 14 czerwca 1940 roku, autor nieznany, domena publiczna, Wikimedia.