Rocznice Najważniejsze. 15 lipca

Rocznice Najważniejsze. 15 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 15 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1099: Podczas I krucjaty krzyżowcy zdobyli Jerozolimę.

1410: Wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława II Jagiełły i księcia Witolda pokonały armię krzyżacką pod Grunwaldem. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Potęga Zakonu została złamana. Choć krzyżacy pozostali groźnym rywalem dla Polski i Litwy, nigdy nie odbudowali już swojej dawnej pozycji. Przestali być dla obu państw zagrożeniem egzystencjalnym, a pół wieku później utracili Pomorze Gdańskie, Warmię i Powiśle na rzecz Korony oraz stali się lennikami króla polskiego (wojna trzynastoletnia).

1515: W Wiedniu rozpoczął się habsbursko-jagielloński zjazd (znany jako zjazd wiedeński), podczas którego ustalono m.in., że w razie wygaśnięcia dynastii Jagiellonów na tronach Czech i Węgier, obejmą je Habsburgowie. Doszło do tego już w 1526 r. po śmierci Ludwika Jagiellończyka.

1646: Ludwika Maria Gonzaga, żona dwóch władców Polski – Władysława IV i Jana II Kazimierza – została koronowana na królową.

1651: Zmarł Łukasz Górnicki, polski duchowny katolicki, sekretarz królewski, pisarz polityczny, poeta, jeden z czołowych myślicieli Rzeczypospolitej, autor m.in. Dworzanina polskiego

1799:  W Egipcie odkryto tzw. kamień z Rosetty, bezcenny zabytek piśmiennictwa, który okazał się kluczowy do odczytania staroegipskich hieroglifów. Znaleziska dokonał przypadkiem francuski porucznik Pierre-François Bouchard.

1861: Zmarł Adam Jerzy Czartoryski, polski arystokrata, mąż stanu, jeden z najważniejszych polityków i liderów Emigracji w dobie porozbiorowej, pisarz, poeta, mecenas sztuki. W latach 1804-1806 minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego, współtwórca projektu liberalnej konstytucji Królestwa Polskiego (kongresowego), prezes Rządu Narodowego Królestwa Polskiego podczas powstania listopadowego (1831 r.), założyciel i przywódca Hotelu Lambert.

1876: Zmarł Aleksander Fredro, polski szlachcic, oficer, komediopisarz, poeta i pamiętnikarz, autor m.in. „Dam i huzarów”, „Pawła i Gawła”, „Zemsty” czy „Ślubów panieńskich”.

1908: Urodził się Henryk Zygalski, polski matematyk, jeden z najwybitniejszych kryptologów w XX w., który wspólnie z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim złamał kod niemieckiej Enigmy.

1910: W Krakowie doszło do wielkiej manifestacji patriotycznej przy okazji odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego, ufundowanego przez Ignacego Jana Paderewskiego z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Podczas manifestacji kilkuset chórzystów z całej Polski po raz pierwszy publicznie odśpiewało Rotę Marii Konopnickiej.

1920: Sejm Ustawodawczy uchwalił Ustawę Konstytucyjną z 15 lipca 1920 r. zawierającą statut organiczny Województwa Śląskiego – akt prawny nadający województwu śląskiemu szeroką autonomię w ramach niepodległej Polski.

1943: Powstało Kierownictwo Walki Podziemnej – ośrodek dyspozycyjny Komendy Głównej AK, który kierował całokształtem działań w ramach walki bieżącej i cywilnej.

1960: W Łodzi miał miejsce pierwszy publiczny pokaz filmu Krzyżacy w reżyserii Aleksandra Forda.

1961: Sejm PRL uchwalił ustawę O rozwoju systemu oświaty i wychowania, na skutek czego z polskich szkół usunięto lekcje religii.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lipca 2024
Fot. Jan Matejko, „Bitwa pod Grunwaldem”, domena publiczna.