Rocznice Najważniejsze. 16 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 marca?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 16 marca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
- 1185: Zmarł Baldwin IV Trędowaty, król Jerozolimy od 1174 r. W okresie swojego panowania dążył do zjednoczenia chrześcijan w Ziemi Świętej, by skutecznie walczyć z wojskami muzułmańskimi. Jednocześnie był zwolennikiem rozejmu z Saladynem. Postać obecna w popkulturze m.in. za sprawą powieści Zofii Kossak „Król trędowaty” oraz filmowi „Królestwo niebieskie” w reżyserii Ridleya Scotta.
- 1664: Zmarł Iwan Wyhowski, hetman kozacki, wojewoda kijowski, starosta barski, pisarz generalny wojska zaporoskiego podczas powstania Chmielnickiego, zwolennik ugody z Rzeczpospolitą, reprezentant Kozaków w Hadziaczu (to on zawarł z Polakami ugodę hadziacką).
- 1789: Urodził się Georg Ohm, niemiecki fizyk i matematyk, laureat Medalu Copleya, odkrywca prawa Ohma głoszącego proporcjonalność natężenia prądu (płynącego przez przewodnik) do napięcia (panującego między końcami przewodnika).
- 1839: Urodził się Sully Prudhomme, francuski poeta, autor poematów filozoficznych, pierwszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1901 r.) za „wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu”.
- 1935: Władze III Rzeszy ogłosiły wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej, zrywając tym samym postanowienia traktatu wersalskiego. W ten sposób powstał Wehrmacht.
- 1939: Powstał Protektorat Czech i Moraw – autonomiczna jednostka administracyjna utworzona z okupowanych przez III Rzeszę (od marca 1939 r.) Czech, Moraw i Śląska Cieszyńskiego. Na jego czele stał kolaborujący z Niemcami rząd Emila Hácha. Protektorat formalnie istniał do końca II wojny światowej.
- 2014: Odbyło się referendum na Krymie w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji, będące pretekstem do inkorporacji półwyspu przez Federację Rosyjską.
Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze