Rocznice Najważniejsze. 17 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 kwietnia?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 17 kwietnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1790: Zmarł Benjamin Franklin, amerykański uczony, filozof, dyplomata, polityk, jeden z ojców założyciel Stanów Zjednoczonych, autor traktatów ekonomicznych i badań nad elektrycznością, wynalazca piorunochronu oraz okularów dwuogniskowych.
1794: Podczas powstania kościuszkowskiego rozpoczęła się insurekcja warszawska pod wodzą Jana Kilińskiego. Była skierowana przeciw garnizonowi rosyjskiemu okupującemu Warszawę. Impulsem do wybuchu zrywu były wieści o zwycięstwie pod Racławicami. Insurekcja warszawska zakończyła się sukcesem i przyczyniła się do rozpropagowania idei powstańczej w Rzeczypospolitej.
1865: Urodziła się Urszula Ledóchowska, polska zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, święta Kościoła katolickiego.
1895: Urodził się Tadeusz Bocheński, polski poeta, prozaik, eseista, muzykolog, filozof, tłumacz literatury antycznej, współpracownik czasopisma „Kamena”.
1917: Włodzimierz Lenin po przyjeździe do Piotrogrodu przedstawił tzw. tezy kwietniowe, uznawane za zapowiedź wybuchu rewolucji październikowej.
1961: W Zatoce Świń rozpoczęła się inwazja uzbrojonych sił uchodźców kubańskich i wspieranych przez CIA. Celem Amerykanów było obalenie dyktatury Fidela Castro i zastąpienie go zależnym od USA Fulgencio Batistą. Akcja zakończyła się niepowodzeniem. Skutkowała zdymisjonowaniem szefostwa CIA, wzmocniła rewolucjonistów na Kubie i negatywnie odbiła się na wizerunku USA.
Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze