Rocznice Najważniejsze. 17 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 lipca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 17 lipca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1386: Prawdopodobnie tego dnia na jednej z wież Katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu zawisł blisko 6-tonowy Dzwon Grzesznika.
1399: Zmarła Jadwiga Andegaweńska, król Polski w latach 1384-1399, żona Władysława Jagiełły, wspólnie z którym sprawowała rządy, jedna z najważniejszych postaci polskiej polityki w dobie średniowiecza, święta Kościoła katolickiego.
1422: Wybuchł polsko-krzyżacki konflikt znany jako wojna golubska.
1440: Król Polski Władysław III Jagiellończyk został koronowany na króla Węgier.
1794: W rewolucyjnym Paryżu zgilotynowano 16 karmelitanek z Compiègne, obecnie błogosławionych Kościoła katolickiego.
1821: Hiszpania sprzedała Stanom Zjednoczonym swoją kolonię – Florydę – za 5 mln ówczesnych dolarów.
1916: Zakończył się pierwszy turniej piłkarski Copa América. Zawody rozgrywano w Argentynie. Triumfatorem rozgrywek był Urugwaj.
1918: W nocy z 16 na 17 lipca car Mikołaj II Romanow wraz z rodziną zostali zamordowani w piwnicy domu Ipatiewa w Jekaterynburgu na polecenie bolszewików.
1932: Urodził się Wojciech Kilar, polski pianista, kompozytor, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej.
1936: Rozpoczęła się hiszpańska wojna domowa, na skutek której władzę w kraju przejął gen. Francisco Franco.
1943: Gen. Tadeusz Bór-Komorowski został formalnie mianowany dowódcą Armii Krajowej zastępując aresztowanego gen. Stefana Roweckiego „Grota”.
1945: Rozpoczęła się konferencja poczdamska z udziałem tzw. wielkiej trójki – jedno z najważniejszych spotkań dotyczących nowego porządku międzynarodowego po II wojnie światowej.
1990: Odbyło się trzecie spotkanie w ramach konferencji dwa plus cztery, dotyczącej zjednoczenia Niemiec. Wzięli w nim udział przedstawiciele RFN i NRD (2) oraz USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii i Francji (4). Podczas spotkania w Paryżu dn. 17 lipca obecna była również delegacja z Polski. Ustalono m.in., że Niemcy uznają dotychczasowy przebieg granicy z Polską (na Odrze i Nysie).
1998: Przyjęto Statut Rzymski, na mocy którego powołano Międzynarodowy Trybunał Karny.
2009: Zmarł Leszek Kołakowski, filozof, historyk idei, publicysta, pisarz, wykładowca akademicki, kawaler Orderu Orła Białego, jeden z najważniejszych polskich intelektualistów przełomu XX i XXI w.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka