Rocznice Najważniejsze. 17 października

Rocznice Najważniejsze. 17 października

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 17 października? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 17 października

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 17 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1448 – Rozpoczęła się węgiersko-turecka bitwa na Kosowym Polu (druga), w której wojska Węgier zostały rozbite, co utorowało Turkom drogę do podboju Bałkanów i przekreśliło europejskie nadzieje na ocalenie Konstantynopola, który upadł 5 lat później (1453 r.).

1696 – Urodził się August III Sas, drugi i ostatni władca Rzeczpospolitej z dynastii saskiej.

1760 – Urodził się Henri de Saint-Simon, francuski filozof, jeden z czołowych i najbardziej wpływowych przedstawicieli socjalizmu utopijnego, którego myśl filozoficzno-społeczna określana jest mianem saintsimonizmu. Jego poglądy wywarły znaczący wpływ na rozwój socjologii oraz ekonomii w XIX i XX w.

1781 – Władze miasta Krakowa udzieliły pozwolenia na wystawienie widowisk aktorowi Mateuszowi Witkowskiemu. Tak powstał pierwszy stały, polski, publiczny i jednocześnie zawodowy teatr w Krakowie, dziś znany jako Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (także Teatr Stary).

1797 – Podpisano francusko-austriacki traktat pokojowy w Campo Formio, sankcjonujący sukcesy Napoleona w walkach z I koalicją antyfrancuską (Wielka Brytania, Austria, Prusy, Hiszpania, Holandia), która uległa rozkładowi.

1849 – Zmarł Fryderyk Chopin, polski kompozytor i pianista, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii. 

1854 – Podczas wojny krymskiej rozpoczęło się oblężenie Sewastopola, głównej bazy rosyjskiej na Morzu Czarnym, przez siły brytyjskie i francuskie. Sewastopol padł we wrześniu 1855 r., co w dużej mierze przesądziło o porażce Rosji w całej wojnie.

1863 – Romuald Traugutt przejął władzę z rąk Rządu Narodowego i został ostatnim dyktatorem Powstania Styczniowego. 

1865 – Urodził się Lucjan Żeligowski, generał broni Wojska Polskiego, weteran I wojny światowej, w latach 1935-1939 poseł na Sejm RP, organizator tzw. „buntu Żeligowskiego” w 1920 r., na skutek którego z Wilna i okolic wydzielono Litwę Środkową, organizm polityczny przyłączono do Polski w 1922 r.

1957Albert Camus został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

1973 – Odbył się słynny mecz na Wembley, w którym Polska zremisowała z Anglią 1:1 i awansowała do turnieju finałowego X Mistrzostw Świata w RFN.

1973 –  Podczas wojny Jom Kipur, arabscy członkowie OPEC postanowili wstrzymać handel ropą naftową z krajami popierającymi Izrael, co wywołało kryzys naftowy.

1979 – Matka Teresa z Kalkuty (właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu) została ogłoszona laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

1992 – Sejm RP uchwalił tzw. Małą Konstytucję, która obowiązywała przez 5 lat, do dn. 17 października 1997 r.

1997 – Weszła w życie obowiązująca do dziś Konstytucja RP, uchwalona przez Sejm dn. 2 kwietnia 1997 r.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 października 2024
Fot. Fryderyk Chopin (1849 r.) / zdjęcie (dagerotyp) autorstwa Louisa-Auguste Bissona.