Rocznice Najważniejsze. 18 marca

Rocznice Najważniejsze. 18 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 18 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 18 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 18 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

37: Kaligula (właśc. Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus) został cesarzem rzymskim. Przeszedł do historii jako tyran i szaleniec, który m.in. zamierzał mianować swego ulubionego konia wyścigowego konsulem. Przydomek „Kaligula” (dosł. „bucik”) nadali mu żołnierze jego ojca Germanika, którzy w czasach małoletności przyszłego cesarza traktowali go jako maskotkę armii.

1584: Zmarł Iwan IV Groźny, pierwszy wielki książę moskiewski, który koronował się na cara (1547 r.), rozpoczynając tym samym nowy etap w dziejach rosyjskiego imperializmu.

1634: Urodziła się Marie-Madeleine de La Fayette, francuska pisarka barokowa, autorka „Księżnej de Clèves”, pierwszej nowoczesnej powieści francuskiej, noszącej znamiona literatury psychologicznej.

1858: Urodził się Rudolf Diesel, niemiecki inżynier, wynalazca i konstruktor, twórca silnika wysokoprężnego (o zapłonie samoczynnym), jedna z najważniejszych postaci w historii przemysłu samochodowego.  

1863: Doszło do bitwy pod Grochowiskami, jednej z najkrwawszych potyczek podczas powstania styczniowego. Starcie zakończyło się pyrrusowym zwycięstwem polskich powstańców dowodzonych przez gen. Mariana Langiewicza.

1871: W stolicy Francji na skutek zrywu ludności proklamowano Komunę Paryską. Rządy rewolucyjne trwały do 28 maja. W tym czasie przyznano m.in. powszechne prawo wyborcze mężczyznom. Naczelnym dowódcą wojsk Komuny Paryskiej był Polak – gen. Jarosław Dąbrowski.

1921: W Rydze podpisano traktat pokojowy kończący wojnę polsko-sowiecką. Ustalono m.in. kształt granicy wschodniej II RP. Współcześnie traktat ryski jest negatywnie oceniany przez liczne grono historyków.

1965: Jacek Kuroń i Karol Modzelewski opublikowali list otwarty do członków PZPR krytyczny wobec polityki partii, która – zdaniem autorów – odeszła od prawdziwie socjalistycznej i marksistowskiej linii ideowej. Zarówno Jacek Kuroń, jak i Karol Modzelewski zostali następnie aresztowani i skazani na karę pozbawienia wolności.

1980: Zmarł Erich Fromm, niemiecki filozof, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego, jeden z najwybitniejszych intelektualistów drugiej poł. XX w. Autor m.in. „Mieć czy być?”, „Anatomii ludzkiej destruktywności”, „Serca człowieka” czy „Ucieczki od wolności”.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 marca 2024
Fot. Moment podpisania polsko-sowieckiego traktatu w Rydze, Adam Szelągowski, domena publiczna, Wikimedia