Rocznice Najważniejsze. 18 października
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 18 października?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 18 października
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 18 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1523 – Urodziła się Anna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy, ostatnia władczyni Polski i Litwy z dynastii Jagiellonów (od 1575 r.), żona Stefana Batorego.
1632 – Podczas wojny Rzeczpospolitej z Rosją rozpoczęło się rosyjskie oblężenie Smoleńska. Blokada miasta zakończyła się po 1,5 roku, kiedy z odsieczą przybyły wojska polsko-litewskie na czele z Władysławem IV Wazą.
1815 – Formalnie ogłoszono powstanie Rzeczpospolitej Krakowskiej (Wolne Miasto Kraków). Wydzielono ją podczas kongresu wiedeńskiego z części Księstwa Warszawskiego po upadku Napoleona.
1835 – Urodził się Bolesław Limanowski, polski historyk, socjolog, polityk, działacz niepodległościowy i społeczny, senator RP w latach 1922-1935, nestor ruchu socjalistycznego na ziemiach polskich, członek PPS, autor szeregu ważnych dla rozwoju wiedzy publikacji naukowych z zakresu socjologii i historii.
1851 – W Londynie po raz pierwszy ukazała się drukiem powieść „Wieloryb” autorstwa Hermana Melville’a, która w wersji amerykańskiej (ukazała się w listopadzie w Nowym Jorku) otrzymała tytuł „Moby Dick albo Wieloryb”.
1907 – Przyjęto trzynaście konwencji haskich.
1928 – Zmarł Tadeusz Rozwadowski, generał broni, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie Bitwy Warszawskiej 1920, w latach 1921-1926 Generalny Inspektor Jazdy oraz Generalny Inspektor Kawalerii WP, jeden z organizatorów polskiej armii po odzyskaniu niepodległości.
1931 – Zmarł Thomas Alva Edison, jeden z najsłynniejszych wynalazców i zarazem przedsiębiorców w dziejach, założyciel czasopisma „Science”.
1946 – Urodził się Howard Leslie Shore, kanadyjski kompozytor, dyrygent, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej, zdobywca trzech Oscarów, autor muzyki m.in. do trylogii „Władcy Pierścieni”, „Hobbita”, „Siedem”, „Filadelfii”, „Milczenia owiec”, „Gangów Nowego Jorku”, „Gry”, „Infiltracji” czy „Aviatora”.
1981 – Gen. Wojciech Jaruzelski został I Sekretarzem KC PZPR.
1987 – Na antenie Telewizji Polskiej wyemitowano premierowy odcinek kultowego serialu „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka