Rocznice Najważniejsze. 19 lipca

Rocznice Najważniejsze. 19 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 19 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 19 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1399: W Krakowie odbył się pogrzeb Jadwigi Andegaweńskiej, króla Polski w latach 1384-1399. Po śmierci władczyni samodzielne rządy sprawował jej mąż Władysław Jagiełło.

1569: Na sejmie lubelskim, podczas którego dn. 1 lipca podpisano akt unii realnej Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, książę w Prusach Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi II Augustowi.

1655: Król Szwecji Karol X Gustaw wypowiedział wojnę Rzeczpospolitej. Rozpoczął się konflikt zbrojny, który przeszedł do historii jako potop szwedzki.

1702: Podczas III wojny północnej doszło do bitwy pod Kliszowem, w której wojska szwedzkie Karola XII zwyciężyły siły sasko-polskie króla Augusta II Mocnego. O porażce zadecydowała zdrada hetmana Hieronima Lubomirskiego, który nakazał polskim chorągwiom wycofanie z walki, chcąc w ten sposób zemścić się na królu. Po bitwie Szwedzki zajęli Kraków.

1834: Urodził się Edgar Degas, francuski malarz impresjonistyczny, jeden z najwybitniejszych w XIX wieku.

1855: Zmarł Tomasz Zan, polski poeta i przyrodnik, współzałożyciel Towarzystwa Filomatów i prezes Zgromadzenia Filaretów (1820-1823).

1870: Rozpoczęła się wojna francusko-pruska, która zakończy się triumfem Prus i upokorzeniem Napoleona III. W konsekwencji 18 stycznia 1871 r. dojdzie do zjednoczenia Niemiec pod egidą pruską, natomiast we Francji II Cesarstwo przekształci się w III Republikę (wrzesień 1870 r.).

1934: Urodził się Janusz Christa, polski rysownik i ekonomista, autor kultowej serii komiksów „Kajko i Kokosz”.

1952: W Helsinkach rozpoczęły się XVI Letnie Igrzyska Olimpijskie, podczas których Polska zdobyła 4 medale, w tym 1 złoty (boks, waga półśrednia) – pierwszy po zakończeniu II wojny światowej. Sięgnął po niego Zygmunt Chychła, pokonując na ringu reprezentanta ZSRS Siergieja Szczerbakowa.

1954: Elvis Presley wypuścił swój debiutancki album „That’s All Right”.

1989: Zgromadzenie Narodowe wybrało gen. Wojciecha Jaruzelskiego na stanowisko pierwszego i jedynego prezydenta PRL. Od 31 grudnia 1989 r. do 22 grudnia 1990 r., po zmianie nazwy państwa z Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na Rzeczpospolitą Polską, Jaruzelski sprawował funkcję Prezydenta RP.

1989: Prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat doznał zawału serca, po czym niespodziewanie zmarł. Tego samego dnia jego następcą został Ryszard Kaczorowski, który w grudniu 1990 r. przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie – prezydentowi Prezydentowi RP wyłonionemu w wolnych, równych i powszechnych wyborach w Polsce.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lipca 2024
Fot. Franciszek Kondratowicz, Oblężenie Jasnej Góry w 1655 r., CC BY 3.0, Wikimedia.