Rocznice Najważniejsze. 20 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 20 maja?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 20 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 20 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1498: Vasco da Gama dotarł do Indii (port w Kalikat).
1570: W Antwerpii ukazał się drukiem pierwszy nowożytny atlas świata – Theatrum orbis terrarum. Jego autorem był Abraham Ortelius.
1648: Zmarł Władysław IV Waza, król Polski i wielki książę litewski.
1792: W obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego poświęcono i oficjalnie otwarto Cmentarz Powązkowski w Warszawie.
1799: Urodził się Honoré de Balzac, francuski powieściopisarz, jeden z najważniejszych twórców europejskich swoich czasów, autor cyklu powieściowego Komedia ludzka, w skład którego wchodzi ponad 90 dzieł, np. Ojciec Goriot.
1862: Na mocy Ustawy o wychowaniu publicznym otwarto Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1916 r. przekształciło się w Muzeum Narodowe.
1882: Niemcy, Włochy i Austro-Węgry zawarły w Wiedniu tajny sojusz wojskowy zwany Trójprzymierzem.
1919: Urodził się Gustaw Herling-Grudziński, pisarz, publicysta, krytyk literacki, kawaler Orderu Orła Białego, autor m. in. Innego świata oraz zbioru Wieża i inne opowiadania.
1935: Urodziła się Hanna Krall, polska pisarka, reporterka i dziennikarka żydowskiego pochodzenia, autorka m.in. książki Zdążyć przed Panem Bogiem.
1940: Do obozu Auschwitz przywieziono pierwszych 30 więźniów.
1944: Wywiad Armii Krajowej wszedł w posiadanie kompletnego i nieuszkodzonego niewypału niemieckiej rakiety V-2, który następnie rozmontowano i sfotografowano. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy technicznej, stosowne materiały przekazano aliantom w Londynie.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka