Rocznice Najważniejsze. 21 grudnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 października?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 21 grudnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1375 – Zmarł Giovanni Boccaccio, włoski pisarz, autor Dekameronu, jeden z najważniejszych twórców literackich przełomu średniowiecza i renesansu.
1686 – Król Jan III Sobieski zaprzysiągł traktat Grzymułtowskiego, kończący wojnę Rzeczpospolitej z Rosją.
1796 – Urodził się Tomasz Zan, poeta, współzałożyciel Towarzystwa Filomatów i prezes Towarzystwa Filaretów.
1807 – W Księstwie Warszawskim wprowadzono dekret grudniowy, nadający mieszkańcom państwa m.in. wolność osobistą. Chłopi pozostali jednak uzależnieni ekonomicznie od właścicieli ziemskich. Sami nie mieli prawa nabywać i posiadać ziemi.
1824 – Zmarł James Parkinson, angielski lekarz, aptekarz, paleontolog, geolog, który jako pierwszy opisał objawy drżączki poraźnej, nazwanej później chorobą Parkinsona.
1867 – W Austro-Węgrzech wprowadzono tzw. konstytucję grudniową, która określała zasady ustrojowe panujące w Austrii, w tym na obszarze Galicji, a także regulowała sposoby postępowania w sprawach wspólnych obu części C.K. monarchii.
1874 – Urodził się Tadeusz Boy-Żeleński, poeta, tłumacz, felietonista, krytyk literacki, z wykształcenia lekarz, autor przekładów na język polski klasycznych dzieł literatury francuskiej.
1903 – We Francji po raz pierwszy wręczono literacką Nagrodę Goncourtów. Otrzymał ją John Antoine Nau za powieść „Enemy Force”.
1939 – Prawdopodobnie tego dnia (według ustaleń IPN między 21 a 23 grudnia) Niemcy rozstrzelali prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
1944 – Prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz mianował gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” Komendantem Armii Krajowej. Był to ostatni dowódca AK.
1945 – Zmarł George Patton, amerykański generał, jeden z głównych, a zarazem najwybitniejszych dowódców alianckich podczas II wojny światowej.
1948 – Podczas I Zjazdu PZPR delegaci wybrali Bolesława Bieruta na stanowisko Sekretarze Generalnego partii.
1951 – Urodził się Przemysław Gintrowski, muzyk, pieśniarz, kompozytor, jeden z najznakomitszych polskich wykonawców poezji śpiewanej.
1958 – Charles de Gaulle został wybrany na urząd prezydenta Francji.
1968 – Miała miejsce ogólnowłoska premiera filmu „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” w reżyserii Sergio Leone., uważanego za jeden z najwybitniejszych westernów w dziejach kinematografii.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka