Rocznice Najważniejsze. 21 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 lipca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 21 lipca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1229: Zmarł Iwo Odrowąż, biskup krakowski od 1218 r., dzięki staraniom którego do Polski przybył zakon dominikanów, ponadto fundator licznych klasztorów cysterskich, sekretarz księcia Leszka Białego, wpływowa postać polskiej sceny politycznej 1. połowy XIII w.
1342: Przyszły król Polski Ludwik Wielki (Węgierski) został królem Węgier i Chorwacji.
1773: Papież Klemens XIV ogłosił kasatę Towarzystwa Jezusowego.
1798: Podczas wyprawy Napoleona do Egiptu doszło do bitwy pod piramidami, w trakcie której wojska francuskie pokonały siły mameluków.
1807: Odbyła się uroczystość proklamacji Wolnego Miasta Gdańska, powstałego na skutek porozumień w Tylży między Napoleonem Bonaparte a władcami Prus i Rosji.
1822: Dyktator Meksyku Agustín de Itúrbide koronował się na cesarza.
1831: Pierwszy król Belgów Leopold Koburg złożył przysięgę konstytucyjną. Na pamiątkę tego wydarzenia w Belgii dzień 21 lipca jest świętem państwowym.
1907: Urodził się Kazimierz Moczarski, kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, szef Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK, weteran kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, dziennikarz – autor „Rozmów z katem”.
1943: Na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego w Iraku sformowano 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
1944: W Moskwie powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego.
1948: Powstał Związek Młodzieży Polskiej (ZMP).
1952: W PRL zapadł wyrok w tzw. „procesie komandorów”. Oskarżonym żołnierzom zarzucano działalność szpiegowską i dywersyjną. Na podstawie sfałszowanych dowodów skazano ich na śmierć lub dożywocie. W 1956 r. zostali zrehabilitowani.
1969: Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na powierzchni Księżyca.
1983: W przeddzień oficjalnego zakończenia stanu wojennego w Polsce doszło do samorozwiązania WRON.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka