Rocznice Najważniejsze. 21 listopada
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 21 listopada?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 21 listopada
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1620 – Do wybrzeży Ameryki Północnej dotarł statek „Myflower”, na pokładzie którego znajdowali się purytańscy osadnicy (tzw. Pielgrzymi), będący jednymi z pierwszych kolonistów angielskich, którzy na stale osiedlili się na terenie przyszłych Stanów Zjednoczonych.
1694 – Urodził się Wolter (właśc. François-Marie Arouet), francuski filozof, pisarz, publicysta, historyk, czołowy intelektualista epoki oświecenia, autor m.in. „Kandyda”.
1783 – Jean-François Pilâtre de Rozier (nauczyciel fizyki) i markiz François Laurent d’Arlandes (żołnierz w stopniu oficera) odbyli nad Paryżem pierwszy w historii załogowy, swobodny lot balonem na ogrzewane powietrze. Wznieśli się na wysokość ok. 1 km i pokonali odległość ok. 9 km. Lot trwał niespełna pół godziny.
1830 – Zmarł Jan Śniadecki, jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich intelektualistów przełomu XVIII i XIX w., astronom, matematyk, geograf, także filozof, teoretyk języka i krytyk literacki. Wykładowca akademicki. Twórca (wspólnie z Janem Jaśkiewiczem) pierwszego polskiego balonu
1855 – Maria Angela Truszkowska, błogosławiona Kościoła katolickiego, założyła zgromadzenie zakonne felicjanek (Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego).
1934 – Na scenie nowojorskiego Apollo Theater znajdującego się na Harlemie, zadebiutowała 17-letnia Ella Fitzgerald, jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w historii.
1997 – Zakończył się rozpoczęty w 1991 r. pierwszy proces funkcjonariuszy ZOMO, którzy w 1981 r., w trakcie stanu wojennego, uczestniczyli w pacyfikacji kopalni „Wujek”. Żaden z oskarżonych nie został skazany. Część z nich uniewinniono, a wobec pozostałych umorzono postępowanie. Sprawa toczyła się aż do 2009 r., kiedy ostatecznie – po serii kolejnych procesów i odwołań – Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z 2007 r. i Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 2008 r., które uznały oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów.
2004 – Na Ukrainie odbyła się II tura wyborów prezydenckich. Wyniki sfałszowano, podając do wiadomości publicznej, że zwycięzcą został Wiktor Janukowycz. W odpowiedzi Wiktor Juszczenko zorganizował protest, który masowo poparło społeczeństwo ukraińskie. Rozpoczęła się Pomarańczowa Rewolucja.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka