Rocznice Najważniejsze. 24 grudnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 grudnia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 24 grudnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1223 – Za sprawą Franciszka z Asyżu we włoskiej miejscowości Greccio, w skalnej grocie, stanęła pierwsza w historii szopka bożonarodzeniowa.
1473 – Zmarł Jan Kanty, teolog, profesor Uniwersytetu Krakowskiego, święty Kościoła katolickiego.
1524 – Zmarł Vasco da Gama, portugalski podróżnik i odkrywca, który jako pierwszy dotarł szlakiem morskim z Europy do Indii (1498 r.).
1529 – Sejm walny Królestwa Polskiego ogłosił w Piotrkowie inkorporację Mazowsza do Polski.
1707 – Zmarła Karolina Piastówna, księżniczka legnicko-brzeska i oławska, ostatnia przedstawicielka rodu Piastów.
1784 – Urodził się Tomasz Łubieński, generał, szwoleżer, weteran wojen napoleońskich, polityk, przedsiębiorca, działacz społeczny. Walczył m.in. pod Samosierrą i Wagram, wraz z Napoleonem przekraczał Berezynę w trakcie feralnej wyprawy na Moskwę oraz brał udział w tzw. bitwie narodów pod Lipskiem. Po kongresie wiedeńskim (1814-1815) zajął się działalnością polityczną i gospodarczą w Królestwie Polskim. Był współtwórcą Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego oraz zasiadał w senacie. W latach 1830-1831 wziął udział w Powstaniu Listopadowym. W latach 1840-1841 był dyrektorem budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej.
1789 – W Zaosiu koło Nowogródka urodził się Adam Mickiewicz, polski Wieszcz Narodowy, jeden z najwybitniejszych poetów w historii literatury polskiej, czołowy artysta europejski doby romantyzmu, ponadto filozof, publicysta, działacz polityczny i niepodległościowy, jeden z liderów polskich środowisk emigracyjnych, autor m.in. „Pana Tadeusza”, „Dziadów”, „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, „Konrada Wallenroda”, „Ody do młodości”, „Ballad i romansów” czy „Sonetów krymskich”.
1818 – W Oberndorfie koło Salzburga po raz pierwszy wykonano publicznie kolędę „Cicha Noc” (niem. „Stille Nacht”). Autorem słów był Joseph Mohr, a melodii Franz Xaver Gruber.
1865 – Krótko po zakończeniu wojny secesyjnej (1861-1865) sześciu weteranów armii Konfederacji stworzyło w miejscowości Pulaski, w stanie Tennessee, Ku Klux Klan.
1874 – Urodził się Adam Didur, polski śpiewak operowy, jeden z najwybitniejszych basów w 2. połowie XIX i 1. połowie XX w.
1890 – Urodził się Walerian Czuma, generał brygady Wojska Polskiego, ostatni komendant Straży Granicznej przed wybuchem II wojny światowej, dowódca obrony Warszawy we wrześniu 1939 r.
1914 – W trakcie I wojny światowej rozpoczął się rozejm bożonarodzeniowy.
1946 – Prawdopodobnie w moskiewskim więzieniu zmarł lub zginął Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, generał brygady Wojska Polskiego, ostatni Komendant Armii Krajowej, Komendant Główny organizacji wojskowej NIE, skazany przez Sowietów w pokazowym „procesie szesnastu” (1945 r.). Okoliczności jego śmierci nie są dokładnie znane. Według oficjalnej wersji zmarł w więzieniu na zawał serca. Część badaczy stoi na stanowisku, że został zamordowany.
1955 – Uniwersytet Poznański zmienił nazwę na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
1956 – Rada Ministrów PRL podjęła uchwałę o utworzeniu ZOMO, Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej.
1998 – W nocy z 24 na 25 grudnia doszło do poważnej awarii elektrowni Turów. Blok energetyczny uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Uszkodzone zostały także sąsiednie bloki. Ponadto w hali maszyn wybuchł pożar.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka