Rocznice Najważniejsze. 25 grudnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 grudnia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 25 grudnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
800 – W Rzymie papież Leon III koronował Karola Wielkiego na cesarza. W ten sposób władca Imperium Franków dokonał odnowienia instytucji cesarstwa na zachodzie Europy. Ostatnim cesarzem przed Karolem Wielkim był bowiem Romulus Augustulus (obalony w 476 r.), a prawem do tytułu cesarskiego dysponowali jedynie władcy Cesarstwa wschodniorzymskiego (Bizancjum). Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach średniowiecznej Europy. Ze względów symbolicznych zdecydowano się na dokonanie koronacji w Boże Narodzenie. W przyszłości 25 grudnia regularnie odbywały się koronacje królewskie władców europejskich.
983 – Otton III, przyszły cesarz, w wieku 3 lat został koronowany na króla Niemiec.
1000 – Stefan I Święty został koronowany na króla Węgier jako pierwszy władca w historii.
1025 – W Gnieźnie miała miejsce koronacja królewska Mieszka II Lamberta, syna Bolesława Chrobrego, drugiego króla w historii Polski. Tego dnia w 1076 r. koronowany został również Bolesław II Szczodry, trzeci z Piastów, który włożył królewską koronę.
1046 – Król niemiecki Henryk III Salicki został koronowany na cesarza przez papieża Klemensa II, intronizowanego tego samego dnia.
1066 – Odbyła się koronacja Wilhelma Zdobywcy na króla Anglii.
1100 – Miała miejsce koronacja Baldwina I z Boulogne na króla Jerozolimy (władca Królestwa Jerozolimskiego założonego przez krzyżowców po I krucjacie).
1130 – Roger II został koronowany na króla Sycylii.
1356 – Cesarz Karol IV Luksemburski ogłosił drugą część Złotej Bulli regulującej podstawowe zasady ustrojowe Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
1683 – Wielki wezyr Imperium Osmańskiego Kara Mustafa, dowódca wojsk tureckich m.in. w przegranej z chrześcijanami bitwie pod Wiedniem, został zamordowany.
1745 – Zawarto pokój w Dreźnie kończący II wojnę śląską między Prusami a Austrią.
1840 – W Paryżu odbyła się tzw. uczta grudniowa u Eustachego Januszkiewicza, podczas której miało dojść do słynnego pojedynku poetyckiego między Adamem Mickiewiczem a Juliuszem Słowackim.
1869 – Urodziła się Eugenia Lubliner, działaczka społeczna, pedagog, prekursorka pedagogiki specjalnej w Polsce.
1876 – Zmarła Narcyza Żmichowska, pisarka, poetka, założycielka grupy Entuzjastek, w skład której wchodziły pierwsze polskie emancypantki.
1883 – Zmarł Józef Alojzy Retzenhein, pamiętnikarz, publicysta, uczestnik Wiosny Ludów na ziemiach polskich oraz powstań: listopadowego i styczniowego. Autor biografii i przyjaciel Juliusza Słowackiego, współzałożyciel Biblioteki Polskiej w Paryżu.
1895 – Urodził się Stefan Rowecki ps. „Grot”, generał dywizji Wojska Polskiego, teoretyk wojskowości, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej, a od 1942 r. pierwszy dowódca Armii Krajowej, żołnierz I Brygady Legionów Polskich podczas I wojny światowej, weteran wojny polsko-sowieckiej (1919-1921). W 1943 r. schwytany przez Niemców i osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenchausen. Zamordowany po wybuchu Powstania Warszawskiego, w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. (między 2 a 7 sierpnia), na osobisty rozkaz szefa SS Heinricha Himmlera.
1899 – Urodził się Humphrey Bogart, amerykański aktor, jedna z najpopularniejszych gwiazd filmowych XX w., ikona kina.
1916 – Zmarł Adam Chmielowski (św. Brat Albert), polski zakonnik, malarz, powstaniec styczniowy, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, święty Kościoła katolickiego.
1975 – Założono zespół Iron Maiden.
1977 – Zmarł Charlie Chaplin, brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kompozytor muzyki filmowej, ikona popkultury, jedna z najwybitniejszych osobowości kina w historii.
1979 – Rozpoczęła się sowiecka interwencja w Afganistanie.
1989 – Dyktator Rumunii Nicolae Ceaușescu i jego żona Elena zostali straceni.
1991 – Michaił Gorbaczow ustąpił ze stanowiska Prezydenta Związku Sowieckiego.
1997 – Zmarł Bronisław Dąbrowski, duchowny katolicki, biskup pomocniczy warszawski (1962–1993), sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (1969–1993), inicjator powołania Prymasowskiej Rady Społecznej, przewodniczący delegacji Konferencji Episkopatu ds. Stosunków z Rządem PRL, uczestnik rozmów w Magdalence oraz obrad Okrągłego Stołu.
2021 – Z Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono rakietę z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka